Stát loni přislíbil investiční pobídky za téměř 11 miliard Kč

20:56 | Redakce W4T | Diskuze

Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 74 investorských projektů. Celková výše pobídek dosáhla 10,7 miliardy Kč, drtivá většina šla na výrobní projekty.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Stát tak podpořil investice v souhrnné výši téměř 45 miliard korun. Počet nových pracovních míst, které by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 8260. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest. Celkové počty dojednaných investic v ČR, tedy včetně těch, u nichž společnosti nepožádaly o investiční pobídky, zveřejní agentura později.

Většina pobídek šla do výroby. Na podporu technologických center či center strategických služeb agentura přislíbila 160 milionů korun, všechny tři investice směřovaly do Brna. Šlo o projekty firem Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic, Honeywell International a Infosys Limited.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravuje novelu zákona o investičních povídkách tak, aby je v budoucnu dostávali hlavně investoři s vyšší přidanou hodnotou. "Materiál by měl jít do vlády už letos v červnu," řekl ČTK ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Podle CzechInvestu projekty podpořené investičními pobídkami ve zpracovatelském průmyslu obsahují vyšší přidanou hodnotu i teď. "Téměř veškeré tyto společnosti dělají v rámci výroby výzkum i vývoj, nežádají o něj ale samostatně do pobídek. Zhruba 15 procent příjemců investiční pobídky intenzivně a cca 45 procent příjemců částečně spolupracuje s vysokými školami nebo výzkumnými institucemi v ČR," uvedla ředitelka odboru podpory investičních projektů CzechInvestu Marcela Kolveková. U zhruba 40 procent investorů přispěly investiční pobídky k podpoře aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací.

Nejvyšší pobídku, až 502 milionů korun, mají obdržet firmy Labe Wood a Karsit Automotive. První jmenovaná plánuje investovat 2,7 miliardy korun do výstavby pily ve Štětí. Labe Wood obdržela rozhodnutí o příslibu investiční pobídky již v červnu 2014, ale projekt neuskutečnila. Na stejný projekt firma získala příslib pobídky znovu loni v březnu, tentokrát s vyššími investičními náklady.

Chystaná továrna společnosti Karsit Automotive ve Dvoře Králové nad Labem na výrobu autodílů má vytvořit 230 nových pracovních míst. Nový závod za 2,7 miliardy korun firma potřebuje proto, že její výrobní kapacita přestává stačit poptávce.

Nová šéfka CzechInvestu Silvana Jirotková minulý týden řekla, že stát si musí začít vybírat technologicky vyspělé zahraniční investice, které mají návaznost na Průmysl 4.0 a přinášejí přidanou hodnotu. "Měli bychom se odklonit od toho lákat investice pouze kvůli počtu pracovních míst, ale měli bychom se zaměřit na to, aby pracovní místa byla kvalifikovaná," uvedla. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit.

Pobídky mají formu slevy na dani z příjmů firem, hmotné podpory na pracovní místo, hmotné podpory na školení a rekvalifikaci či hmotné podpory na pořízení dlouhodobého majetku. Mezi podporované oblasti patří zpracovatelský průmysl, technologická centra a centra strategických služeb. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech pro velké podniky 25 procent, u středních firem 35 procent a u malých 45 procent.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Deutsche Telekom zveřejnila výsledky svého hospodaření za 2Q

Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Deutsche Telekom navýšila rychlost internetu na 250Mbps dalším 975 000 domácnostem

Ilustrativní obrázek

Jak správně účtovat dotace nebo dary? V řadě otázek v tom ani nepanuje shoda

Ilustrativní obrázek

České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno

Ilustrativní obrázek

Telekomunikační společnost Deutsche Telekom zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.