Startup, který se nedávno vynořil z hlubin tvrdí, že ví jak léčit rakovinu. Koupili ho za 10 miliard dolarů!

14:59 | Miloš Kotek | Diskuze

Stemcentrx je začínající společnost, do které investovaly fondy rizikových peněz ze Silicon Valey, Artis Ventures aFounders Fund. Nyní koupila tento startup společnost AbbVie za 5,8 miliard dolarů v hotovosti.

Foto: University of Michigan

 

A to není vše. Investoři do společnosti Stemcentrx dostanou ještě 4 miliardy navíc, pokud se podaří společnosti Stemcentrx uspět ve vývoji klinické léčby. A to pořád není vše. Kromě toho má společnost Stemcentrx na účtu 400 miliónů dolarů. Takže celkem jde o obchod za 10,2 miliardy dolarů!

Stemcentrx vyvíjí léky určené k léčbě rakoviny, které cílí na kmenové rakovinotvorné buňky a zabraňují jejich rozptylu. Na rozdíl od dospělých rakovinotvorných buněk, které jsou rozptýleny po celém těle jako nerozpoznatelné buňky s dobrou regenerací, kmenové rakovinotvorné buňky jsou speciální buňky, které podle některých výzkumů, hrají klíčovou roli v léčbě rakoviny.

Společnost tiše vyvíjela své léky od roku 2008, ale ve známost vešla v září 2015. Založili ji Brian Slingerland, bývalý vicepresident u Goldman Sachs a spoluzakladatel Qatalyst Partners a Scott Dylla, hlavní vědecký pracovník ve společnosti OncoMed Pharmaceuticals.

Lék společnosti Stemcentrx, který je nejdále ve vývoji se jmenuje rovalpitzumab tesirine, neboli Rova-T. V současné době se nachází v první fázi klinických zkoušek a je určen k léčbě rakoviny plic malých buněk, která tvoří 10 až 15 % případů rakoviny plic.

Nová data pro Rova-T jsou očekávána v červnu. Měly by být uveřejněny výsledky, které ukáží na efektivnost léku. Společnost AbbVie poskytne společnosti Stemcentrx až 4 miliardy USD v závislosti na průběhu vývoje léku.

 

Rova-T

Vyvíjený lék cílí na určitý protein, který má být svázán s kmenovými rakovinotvornými buňkami. Protein se jmenuje DLL3 a je silně přítomen v 70 % nádorů. V ideálním případě se Rova-T naváže na protein a dopraví do buňky smrtící toxin. To zabije rakovinotvornou buňku a zabrání nádoru v růstu.

V září roku 2015 představila společnost Stemcentrx první výsledky klinických úvodních zkoušek na vzorku 79 pacientů léčených na rakovinu plic malých buněk. Účelem zkoušek bylo ukázat bezpečnost léčebné metody za zvyšování koncentrace léku do té doby, než začne mít negativní vedlejší účinky.

Ze 79 pacientů vykazovalo 33 vysoké koncentrace proteinu DLL3 v nádorech. Pro výzkumníky to byla dobrá zpráva, protože předpokládají, že vysoké koncentrace tohoto proteinu budou pozitivní pro průběh léčby. Z této skupiny 33 pacientů se u 10 z nich projevil ústup nádorů. Bylo to označeno jako „částečná reakce na zkoumaný lék“. U devíti pacientů nebylo pozorováno žádné zlepšení.

Stejně jako ostatní chemoterapie má i tento lék vedlejší účinky, které zahrnují únavu a nevolnost. Dalším vedlejším účinkem u některých pacientů byla sensitivita na světlo. U některých pacientů byl pozorován pohrudniční výpotek, což je situace, kdy se tekutina hromadí mezi plicemi a hrudníkem. V porovnání s lékem Topotecan, který také cílí na rakovinu plic malých buněk a který neprošel první fází klinických zkoušek má nový lék cílící na DLL3 lepší výsledky v zabraňování růstu nádorů, v některých případech dokonce nádory ustupují.

„DLL3 může být první prediktivní biomaker spojený s lékem na rakovinu plic malých buněk,“ uvádí se v prezentaci nového léku.

 

Teorie kmenových rakovinotvorných buněk

Myšlenka cílit léčbu na kmenové rakovinotvorné buňky není nová. Například společnost OncoMed (kde začínal současný SCO společnosti Stemcentrx Scott Dylla) měla ve vývoji ve fázi klinických zkoušek sedm takových léků. Jen několik mělo úspěch v první fázi klinických zkoušek. Společnost Verastem, která také vyvíjí lék na rakovinu plic, zastavila vývoj po druhé fázi klinických zkoušek v září 2015, protože úspěšnost léčby nebyla dostatečná. Rakovina je velmi komplexní a existují důkazy, že na růstu rakoviny se podílí i jiné mechanismy, než pouze kmenové rakovinotvorné buňky.

„Stále běží výzkum a stále nevíme, jestli bude řešení nalezeno,“ uvedl Ravi Majeti, biolog z Univerzity Stanford ve sborníku MIT Technology Review v září 2015. „Je to komplikovaný výzkum a teorie kmenových rakovinotvorných buněk nevykazuje větší progres.“

 

Technologická mentalita zasahuje svět biotechnologií

Než došlo k převzetí, tak byla hodnota společnosti Stemcentrx 5 miliard dolarů. Začínající společnosti s hodnotou nad 1 miliardu USD se souhrnně nazývají jednorožci a dominují spíš oblasti technologií. V biotechnologickém sektoru jde spíš o výjimku, jako je například společnost Theranos s hodnotou 9 miliard USD, která zatím stále nevstoupila na burzu. Další vysoce ohodnocenou společností, jak uvádí časopis Forbes, je společnost Samumed (která se také angažuje ve vývoji kmenových rakovinotvorných buněk) s hodnotou 12 miliard USD.

Klasický pomalý růst hodnoty biotechnologických společností je dán pomalými a přísnými klinickými zkouškami, které jsou drahé a často neúspěšné. Nicméně Stuart Peterson, zakladatel fondu rizikového kapitálu Artis Ventures vstoupil investičně do společnosti Stemcentrx v roce 2011. Fondy rizikového kapitálu ze Silicon Valey se začaly rozhlížet i v oblasti biotechnologií.

„Je zde prudký růst výzkumu,“ tvrdí Stuart Peterson. „Rakovina je obrovský problém a zvládnout její léčbu je z globálního pohledu nezbytné. Na to bychom se měli zaměřovat.“

Pokud společnost Stemcentrx očekává, že pokud se jí podaří uspět, bude to znamenat obrovské zisky.

„Náš cíl je podobný cílům ostatních společností. Vyléčit pacienty zasažené rakovinou,“ prohlásil Scott Dylla v prosinci 2015.

Rizikový kapitál zaměřuje svoji pozornost na slučování a nákupy farmaceutických společností. Pokud chce nějaká biotechnologická společnost získat seznam zajímavých léků, provádí to většinou prostřednictvím nákupu slibných léků ve vývoji. Například farmaceutický gigant AstraZeneca získal podíl 4 miliard dolarů v léku menším léku na rakovinu Acerta. Tyto nákupy jsou poměrně běžné, ale doba kdy se vstupuje do nadějných firem, nebo do vývoje léků se neustále zkracuje a zkracuje.

Společnost Stemcentrx vlastní podíl ve výši 5 miliard dolarů ve společnosti Pharmacyclics, kterou zakoupila AbbVie za 21 miliard USD. Pharmacyclics je další společností, která se orientuje na vývoj léků na rakovinu.

Zdroj:bi, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.