Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru

09:24 | Redakce W4T | Diskuze

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o jeden stupeň na BB+ díky očekávání, že ekonomika země bude v příštích třech letech stabilně růst.

Ilustrační obrázek
Foto: eflon

Rating země zůstává ve spekulativním pásmu, od investičního pásma ho však dělí již pouze jeden stupeň.

S&P v prohlášení uvedla, že rozpočet Kypru vykáže v letech 2018 až 2020 malý přebytek. To pomůže snížit obrovské zadlužení země. Kyperská ekonomika má letos stoupnout o 2,7 procenta a v letech 2018 až 2020 se tempo růstu udrží těsně pod 2,5 procenty. Agentura však také varovala, že banky na ostrově mají stále obrovský objem špatných úvěrů a prezidentské volby v roce 2018 mohou zdržet privatizaci, napsala agentura AP.

Kypr v březnu 2013 obdržel od dalších zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu záchranný úvěr deset miliard eur (271 miliard Kč). Země se dostala do problémů kvůli svému bankovnímu sektoru, který měl silné napojení na Řecko. Záchranný program země opustila loni v březnu.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Kypru, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.