Stačí parametrické úpravy systému, důchodová reforma netřeba, tvrdí nová vládní studie

15:26 | Mar Ve | Diskuze

Dle nové studie Úřadu vlády je český penzijní systém dlouhodobě udržitelný a není potřeba přijít s nějakou velkou reformou, stačí pouze upravit parametry současného systému. Studie mj. také kvituje zrušení druhého důchodového pilíře, nebo zastropování věku pro odchod do důchodu a další kroky současné Sobotkovy vlády.

Foto: Public Domain

Studii s názvem Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu přinesl analytický a poradenský tým Úřadu vlády ČR, pod vedením Vladimíra Špidly, ředitele Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády a bývalého premiéra za ČSSD. Dokument hodnotí současný systém relativně pozitivně, přičemž k jeho zlepšení stačí dle autorů pouze parametrické úpravy. Těmito úpravami mají na mysli buď zvýšení příspěvků na sociální zabezpečení, nebo zvýšení věku pro odchod do důchodu. Jinak řečeno budete platit více, ale dostávat méně. Tímto způsobem samozřejmě současný systém nějakou dobu dál živit půjde, avšak jde právě o jeden z hlavních argumentů pro nutnost reformy důchodového systému.

Autoři dále doporučují např. vícezdrojové financování důchodového systému, zvyšování podílu výdajů na penze k HDP, oddělení výplaty starobních penzí od ostatních penzí, nebo podporu důchodců formou zvýšených příspěvků na dopravu, léky či kulturu.

Naopak souhlasí se zrušením druhého pilíře, který považují za kontraproduktivní a destabilizující s odkazem na obdobný neúspěch druhého pilíře v jiných zemích střední a východní Evropy. Ten ovšem není způsoben špatnou myšlenkou, nýbrž špatným nastavením zmíněného pilíře, jako jsou regulace minimálních výnosů či finanční náročnost přechodu. Alespoň částečný přechod k systému s jistou individuální zodpovědností za vlastní penzi je vzhledem k budoucí demografické struktuře obyvatelstva nezbytný, jinak mohou budoucí důchodci na důstojný odchod do důchodu zapomenout. V případě varianty, kterou podporuje současná Vláda i nová studie, bude k udržení současného systému potřeba vybrat v budoucnu mnohem více prostředků od ekonomicky aktivních obyvatel. S tím souhlasí i autoři práce, kteří jako zdroj financování uvádí dodatečné daňové příjmy.

Studie se ihned po svém zveřejnění stala poměrně kontroverzní mezi odborníky, kteří ji často považují pouze za výběr argumentů, které mají podpořit politiku současné Vlády, která s vlastní reformou nedokázala sama přijít. Samotné závěry studie tak místo nabídky možných řešení a východisek z problematické situace, jejíž řešení se hledá minimálně posledních 15 let, vypadají spíše jako obhajoba současné vládní apatie v této oblasti.

Vladimír Špidla dříve proslul svým výrokem „Zdroje jsou“, v jehož duchu se nese i studie jeho týmu. Ty zdroje ovšem nezajistí lépe nastavený systém. Těmi zdroji budeme opět my.

 

Kompletní práci můžete najít na stránkách Vlády ČR.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ostře se ohrazujeme vůči vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na adresu živnostníků

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o nestabilitě důchodových systémů

Ilustrativní obrázek

Den seniorů slaví 20 % populace. Za několik let jich bude ještě víc, moc důvodů k oslavám mít ale nebudou

Ilustrativní obrázek

Důchody budou mít lidé i za 50 let, otázka je jaké

Ilustrativní obrázek

Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting: 5 důvodů, proč řešit rentu už teďČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Pražská burza s počátkem poslední seance týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 21.2.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 21.2.2020

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.