Srpnová česká data z reálné ekonomiky napraví katastrofální červenec

03.10.2016 08:27 | fa ra | Diskuze

Tento týden bude doma ve znamení dat z reálné ekonomiky za srpen.

Foto: Web4Trader

Po katastrofálním červenci, který byl ovšem negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů a dovolenými ve velkých českých fabrikách, by měl srpen znamenat korekci. A platit to bude pro maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, exporty i celkovou bilanci zahraničního obchodu. Bohužel dvouciferné meziroční propady uvidíme i nadále ve stavebním sektoru. Tam je situace vážná již delší dobu kvůli výpadku infrastrukturních investic financovaných z veřejných prostředků.

Na úvod týdne a zároveň nového měsíce se dočkáme výsledku hospodaření ve státním rozpočtu ke konci září. Očekáváme nejlepší rozpočtový výsledek k tomuto měsíci v historii. Data by měla potvrdit silnou příjmovou dynamiku, zejména na straně sociálního pojištění a přímých daní. Zvědavi budeme na vývoj nepřímých daní, zejména DPH. Na výdajové straně bude vidět nízká investiční aktivita. Zároveň se dočkáme zářijového PMI. Předpokládáme, že průmyslová aktivita se zvedla po sezónně ne příliš vydařených prázdninových měsících. PMI by tak měl vzrůst ze srpnových 50,1 bodu na zářijových 51,6 bodu. Podobný obrázek by měla odhalit i polská a maďarská data.

Polská centrální banka ponechá na svém pravidelném zasedání k měnové politice svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %. Jedná se o zasedání, kdy nebude k dispozici nová makroekonomická prognóza. Ta se bude projednávat až na listopadovém jednání.

Slabá spotřebitelská data za červenec vystřídají naopak silná srpnová čísla. Zvyšující se spotřebitelská důvěra v průběhu letních měsíců poukázala na ochotu domácností utrácet ze svých rostoucích mezd. U volatilní časové řady maloobchodních tržeb v automobilovém sektoru očekáváme za srpen silný vzestup o 14,2 % y/y, což se pozitivně projeví v celkové dynamice maloobchodních tržeb. Po červencovém poklesu o 0,4 % y/y by měl být dle našeho odhadu vykázán vzestup o 8,5 % y/y. Tržní konsensus počítá s vzestupem o 7,5 %.

I když někteří menší výrobci a subdodavatelé českého automobilového průmyslu si v průběhu srpna vybírali své celozávodní dovolené, ti klíčoví již je měli za sebou. Efekt statistické základy by měl srpnové statistiky poznamenat významně pozitivně. Ve výsledku by měl být automobilový průmysl tahounem celého sektoru a pozitivní odraz bude patrný i na exportní straně bilance zahraničního obchodu. Bohužel zcela jiná situace panuje v českém stavebním sektoru. Tady nelze za srpen zásadní zlepšení očekávat, opětovně bude zřejmě vykázán dvouciferný meziroční pokles. Stavebnictví trpí zejména nedostatkem velkých infrastrukturních projektů financovaných z veřejných peněz.

Zasedání ČNB ovlivnilo forwardové kurzy

Zatímco maďarský forint odepsal v minulém týdnu téměř procento a čtvrt a o zhruba půl procenta oslabil i polský zlotý, kurz české měny se držel nadále připoután k úrovni kurzového závazku. Tuzemská makroekonomická data korunovým ztrátám nenahrávala. Finální čísla HDP za Q2 potvrdila meziroční dynamiku na původně udávaných 2,6 % s tím, že hlavním tahounem růstu byly čisté exporty. Spotřeba domácností si oproti předchozímu čtvrtletí polepšila pouze minimálně o 0,1 %. Nicméně v průběhu třetího kvartálu by již role spotřeby domácností měla být významnější. Jak ukázal zářijový konjunkturální průzkum, nálada domácností se v průběhu třetího čtvrtletí dále zlepšovala. To na straně investiční aktivity je vidět propad vládních investic. Ten se primárně negativně projevuje ve stavebním sektoru, dopad je ale patrný i v některých průmyslových odvětvích. Srpnová statistika úvěrové dynamiky dokonce ukázala na to, že úvěry domácnostem rostly rychleji než firmám.

Zatímco korunový spotový kurz se téměř nemění, když zůstává připoután k hladině 27,02 CZK/EUR, roční forwardový kurz se minulý týden posunul z pohledu české měny směrem k silnějším hodnotám. Na počátku týdne se ještě roční forward držel na 26,82 CZK/EUR, ve druhé polovině týdne se již dostal na dosah úrovně 26,75 CZK/EUR. Důvodem bylo zasedání čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Hodnocení makroekonomického rámce se oproti předchozímu jednání bankovní rady nezměnilo. Rada potvrdila jako nejpravděpodobnější opuštění režimu kurzového závazku v polovině roku 2017. Určitým překvapením bylo posunutí „tvrdého“ závazku ČNB na konec prvního čtvrtletí. Posunutí tvrdého závazku bylo zřejmě motivováno cílem odradit spekulanty a snížit tlaky na forwardovém trhu. Na šestiměsíčním forwardovém kurzu se to do určité míry povedlo. Na této maturitě koruna ve druhé polovině týdne neposilovala, když její kurz stagnoval na 26,94 CZK/EUR. Dvouměsíční forward dokonce o haléř oslabil.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.