Spotřeba pohonných hmot loni vzrostla. Vyšší zájem o benzínové vozy otočil trend a roste i prodej benzínu

09:48 | M Z | Diskuze

Spotřeba benzínu a nafty v Česku loni opět rostla. Na rozdíl od minulých let se ale mění trend a zvyšují se též prodeje benzínu.

Ilustrativní obrázek
Foto: FaceMePLS

Potvrzují to údaje petrolejářů i odběry firem prostřednictvím tankovacích karet. Zatímco růst prodejů nafty ovlivňuje nákladní doprava, včetně zahraničních autodopravců, pro které je Česko tranzitní zemí, u benzínu je určující skladba aktivně využívaných vozidel. Podle Svazu dovozců automobilů v posledních letech výrazně ubylo nově registrovaných dieselů, protože rostl zájem o benzínové motory.

Celková spotřeba benzínu a nafty za rok 2018 dosáhla podle informací České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) objemu 8 003 miliard litrů. Rozhodující podíl na trhu zaujímá motorová nafta, a to 73,4 %. Zbylých 26,6 % tvoří automobilové benzíny. Celkový objem dodávek nafty na českém trhu tak loni v absolutních číslech dosáhl 5 877 miliard litrů, benzínu bylo dodáno 2 126 miliard litrů. Meziročně vzrostla spotřeba nafty o 1,1 % a benzínu o 0,2 %.

„Z dlouhodobého hlediska měla spotřeba automobilových benzínů v Česku již delší dobu klesající tendenci. V roce 2018 byla ve srovnání s rokem 2003 nižší dokonce o 731 milionů litrů, což představuje za 15 let 26procentní pokles,“ uvádí Václav Loula, odborný tiskový mluvčí ČAPPO. Zejména v meziročním srovnání let 2017 a 2018 ale můžeme pozorovat mírné oživení poptávky po automobilových benzínech. „Tento trend zastavení poklesu a oživení poptávky po benzínu se začíná projevovat od roku 2016. Mírný růst spotřeby automobilových benzínů v roce 2018 je důsledkem hlavně oživení ekonomiky a růstu HDP, ale i zvýšeného zájmu o nákup nových vozidel s benzínovým motorem,“ vysvětluje Václav Loula.

Obdobný trend potvrzují též data některých poskytovatelů tankovacích karet. „V odběrech benzínu a nafty u firem a podnikatelů jednoznačně dominuje nafta. V loni jsme však poprvé zaznamenali, že rychleji rostly odběry u benzínu, a to o 42 procent. Výtoč nafty rostla 30procentním tempem. Zajímavé je, že výrazně rostl zájem o prémiový Natural, jehož odběry se zvýšily o 70 procent,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Největší podíl nafty na celkové výtoči jsme zaznamenali v roce 2017, a to 88,2 procenta. Od té doby její podíl pozvolna klesá. Loni to bylo 87,3 procenta a za první kvartál letošního roku už jen 86,1 procenta,“ dodává Damir Duraković.

U prodejů nafty hraje značnou roli spotřeba nákladní dopravy, a to nejen vozidel registrovaných v Česku, ale též tranzitní dopravy, která v tuzemsku tankuje. „U benzínu je pak určující skladba aktivně využívaných vozidel, jejich počet a spotřeba paliva. Do roku 2015 rostl podíl dieselů u osobních automobilů až na více než 43 procent, přičemž třeba Německo mělo v té době dokonce přes 50 procent nově registrovaných dieselů,“ upozorňuje Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů. „Poté však nastala změna a v ČR se podíl dieselů začal snižovat na současných přibližně 30 procent. Zájem o benzínové vozy tedy stoupal, což se pochopitelně mohlo projevit i ve spotřebě benzínu v Česku,“ dodává Josef Pokorný.

Zdroj:Lukáš Pololáník
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Dva měsíce na čerpacích stanicíchČti více
Ilustrativní obrázek

EZ získal zakázku na dodávku elektřiny pro bulharské ministerstvo obrany ve výši 1,1 milionu eur

Ilustrativní obrázek

Rájem pro nákupy rostlinných produktů je Globus, v Penny Marketu chybí i základní výrobky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.