Společnost NWR zveřejnila nový strategický plán

09:59 | Redakce W4T | Diskuze

Těžební společnost NWR po skončení pátečního obchodování zveřejnila nový strategický plán. Ten počítá se zavřením dolů Paskov a Lazy, což přinese výrazné snížení ročního objemu těžby z letošních až 8 mil. tun na 6,6 mil. v příštím roce a jen 4,8 mil. tun v roce 2020. Firma také uvedla, že zhoršení výhledu pro ceny uhlí povede na konci roku ke snížení objemu ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí.

Foto: NWR

 

 

Podle ilustrativních výpočtů NWR by provozní zisk EBITDA mohl v letech 2016-17 zůstat v mínusu, pak by dosahoval zisku 16-40 mil. EUR. To však předpokládá značný růst cen uhlí oproti úrovním odhadovaným pro příští rok, v případě koksovatelného uhlí o 33 %, u energetického uhlí dokonce o 44 %. I při těchto optimistických předpokladech by NWR v následujících pěti letech na pokrytí provozních ztrát a nutných investic potřebovalo 144 mil. EUR. Zmiňované zavření dolů by si navíc vyžádalo dalších 85-100 mil. EUR. Celkem to tedy znamená, že i při značném růstu cen uhlí by NWR v následujících letech přišlo o více než 6 mld. Kč.

Je tak zřejmé, že NWR nedokáže uhradit své dluhy splatné v roce 2020. Naopak je spíše pravděpodobné, že bez získání nového kapitálu do té doby nepřežije. Zpráva podle našeho názoru potvrzuje, že finanční situace firmy je zoufalá. Ponecháváme náš negativní výhled pro cenu akcií a v nejbližší době nevidíme žádný faktor, který by jej mohl změnit.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.