Společnost NWR reportovala výrazně horší výsledky hospodaření než se čekalo

12:00 | Redakce W4T | Diskuze

Společnost NWR dnes ráno zveřejnila výsledky svého hospodaření za Q3 15, které sice přinesly meziroční zlepšení ziskovosti, ta však výrazně zaostala za našimi odhady.

Mnoho nákladových položek totiž bylo v Q3 vyšších, než jsme očekávali. Za prvních devět měsíců letošního roku klesly tržby meziročně o 12 % na 445 mil. EUR a firma byla v EBITDA ztrátě ve výši 4 mil. EUR (oproti zisku 4 mil. EUR před rokem). Celková čistá ztráta od začátku roku činí 16 mil. EUR.

Hlavní překvapení a trendy: 1) Provozní náklady byly vyšší, než jsme čekali. To se týkalo jak skupiny nákladů na prodej, tak administrativních nákladů. Konkrétně byly nečekaně vysoké například osobní náklady (za Q3 meziroční růst o 5 % navzdory 5% poklesu celkového počtu zaměstnanců). Provozní ziskovost NWR proto byla v uplynulém kvartálu nejhorší z dosavadního průběhu letošního roku, což se promítlo i do čistého zisku. 2) Velkým zklamáním byl propad stavu hotovosti z 89 mil. EUR na pouhých 57 mil. EUR ke konci září. Připomeňme, že kritickou hranicí je pro NWR 40 mil. EUR; její prolomení by spustilo předčasné splacení dluhů a tím pádem de facto bankrot firmy. Je pravda, že za propadem hotovosti během Q3 15 stály hlavně změny pracovního kapitálu, konkrétně růst objemu pohledávek o 21 mil. EUR. Management navíc uvedl, že ke konci října stoupla hotovost na 77 mil. EUR, podle našeho názoru právě díky zpeněžení části pohledávek. Tak jako tak je nepříznivý vývoj cash flow v Q3 15 velkým varováním. Domníváme se, že jakýkoliv větší nečekaný problém by mohl firmu srazit na kolena. To přiznává i management NWR, který opět uvedl, že za určitých okolností by firmě mohla dojít hotovost v Q3 2016 nebo i dříve. 3) V prezentaci k výsledkům již NWR vypustilo dřívější strategický cíl stát se do roku 2017 největším evropským těžařem koksovatelného uhlí. Z našeho pohledu to potvrzuje, že firma nemá zdroje na expanzi a jen bojuje o přežití.

Potenciální dopad na odhady: NWR ponechalo bez změny provozní cíle pro letošní rok (např. investice 30-40 mil. EUR nebo plán vytěžit 7,5 8 mil. tun uhlí s jednotkovými náklady okolo 65 EUR/t). Z našeho pohledu je stále nejistý cíl prodat za celý rok 8 mil. tun uhlí, který pro Q4 15 implikuje prodej přes 2,6 mil. tun, zatímco od ledna do září NWR v průměru prodalo jen 1,8 mil. tun za kvartál. Je možné, že se firmě podaří cíl splnit díky likvidaci části velkých zásob (ke konci září již přes milion tun převážně energetického uhlí), to by však jistě znamenalo nízké prodejní ceny. Tento scénář naznačuje i dnešní komentář firmy, že podíl koksovatelného uhlí v prodejním mixu nedosáhne dříve očekávaných 60 %.

Potenciální dopad na cílovou cenu a doporučení: Cena akcií v reakci na dnešní výsledky opět klesla na úroveň svého historického minima, v jehož blízkosti zůstává již několik měsíců. Na našem negativním výhledu pro akcie NWR se v tuto chvíli nic nemění. Nadále čekáme, že pro budoucnost firmy bude klíčový vývoj v následujících měsících, a to především úroveň cen koksovatelného uhlí. Firma má totiž zafixovánu většinu prodejních cen pouze pro letošní rok. Současné nízké globální ceny naznačují další zhoršení ziskovosti NWR již od začátku příštího roku, což by mohlo vést k zahájení jednání o posílení kapitálu, v krajním případě pak až k likvidaci firmy.

Očekávané události: Během ledna by firma mohla informovat o nastavení prodejních cen pro rok 2016. Výsledky hospodaření NWR za Q4 a celý rok 2015 by měly být zveřejněny v únoru.

 

Zdroj obrázku: NWR

Zdroj:KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.