Spojení Nokie a Alcatel-Lucent přinese obří úspory a lepší pozici na trhu. Akcie obou společností míří vzhůru

09:34 | wa pe | Diskuze

Analytici Credit Suisse aktualizovali svůj výhled akcií Nokia z „Neutral“ na „Outperform“ a zvýšili cílovou cenu akcie společnosti z 7 EUR na 9 EUR. Také akcie Alcatel-Lucent si v očích Credit Suisse polepšily a s doporučením „Outperform“ se dočkaly zvednutí cílové ceny z 3,85 EUR na 4,95 EUR.

Foto: Web4Trader

 

Naopak Ericsson zapsaný na stockholmské burze si pohoršil, když mu bylo sníženo doporučení z „Neutral“ na „Underperform“ a cílová cena snížena o deset švédských korun na 85 SEK.

Podle analytiků překonají klady spojení Nokia-Alcatel Lucent i představy samotných managementů společností. Zmiňují především synergii „provozní disciplíny“ Nokie a aktiv Alcatel-Lucent.

Podle nových odhadů Credit Suisse by fúze měla do roku 2018 přinést úspory ve výši 1,7 miliardy EUR, oproti dříve odhadovaným 900 milionům EUR. 1,1 miliardy úspor by mohlo přinést už jen snížení provozních nákladů v bezdrátové divizi Alcatel-Lucent. Dalších 480 milionů EUR úspor by mělo být možné získat díky přesunutí části pracovní síly do zemí s nižší příjmovou hladinou.

I přesto analytici připouští, že jejich odhady úspor by mohly být stále podhodnocené. Mezi faktory, které by potenciálně mohly ovlivnit jejich výši patří: 1.) zvýšení cen na vysoce konsolidovaném trhu s bezdrátovou infrastrukturou 2.) úspory z nemovitého majetku, kterého Alcatel-Lucent vlastní nadměrně mnoho 3.) další úspory vzniklé omezením méně výnosných či nadbytečných operací v portfoliu Alcatel-Lucent.

Zisk před zdaněním a úroky nově vzniklé společnosti by se mohl i přes aktuálně nepříznivé tržní prostředí do roku 2018 takřka zdvojnásobit na 4,8 miliardy EUR.

Ericsson: Hledání ztraceného růstu

Experti z Credit Suisse očekávají pokles u hlavního konkurenta Nokie, švédské firmy Ericsson. Podle analytiků by investiční náklady na bezdrátovou infrastrukturu měly v roce 2016 globálně poklesnout o 3 % a v roce 2017 dokonce o další 4 %, což pro Ericsson nepředstavuje právě ty nejlepší vyhlídky.

Tržby společnosti by tak v následujícím roce mohly spadnout o 2 % a o další 1 % v roce 2017. Ačkoli Ericsson přistoupil k sérii úsporných opatření, analytici odhadují, že jejich dopad nebude natolik zásadní, jak očekává management společnosti.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.