Speciální vstupní brány české výroby měří teplotu a dezinfikují příchozí, jedna z prvních slouží v jihlavské nemocnici

11:11 | E V | Diskuze

S ochranou vnitřního prostředí firem, škol, úřadů, obchodních center či nemocnic proti kontaminaci zvenčí budou nově pomáhat speciální vstupní brány.

Ilustrativní obrázek
Foto: Protector Gate

Vyvinula je společnost Protector Gate ve spolupráci s pražským ČVUT a jejich výroba probíhá ve žďárské inženýrské společnosti DEL. Brány bezkontaktně měří teplotu a dezinfikují každého příchozího pomocí nanomlhoviny. Pro zajištění bezpečného prostředí zároveň dokážou rozpoznávat obličeje. Jednu z prvních bran již využívá jihlavská nemocnice, další by měly zamířit také do zahraničí.

První prototyp brány Protector Gate vznikl letos v dubnu a byl instalován v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde zároveň probíhaly potřebné zátěžové zkoušky. Brány určené ke vstupu do budov nemocnic, úřadů, škol, bank nebo obchodních center mají za úkol ochránit již dezinfikované vnitřní prostředí před kontaminací zvenčí. Bezkontaktně měří teplotu a ve třech krocích dezinfikují každého příchozího pomocí nanomlhoviny, která zároveň nepoškozuje žádný typ oblečení.

Brána dezinfikuje příchozí včetně podrážek bot a zároveň termokamerou měří teplotu s přesností na 0,2 °C. Jednotlivé kapičky dezinfekce jsou navíc tak malé, že na povrchu nezanechají žádnou vlhkost, zároveň ale účinně hubí veškeré nežádoucí mikroorganismy. „Naším cílem bylo navrhnout bránu tak, aby byla stoprocentně efektivní a zároveň co nejšetrnější. Využitím nanomlhoviny je spotřeba dezinfekčního přípravku oproti jiným způsobům dezinfekce celých osob minimální,“ vysvětluje Jaroslav Zvonař, jednatel společnosti Protector Gate.

Výroba počítá s produkcí až několika set bran měsíčně

Výrobu dezinfekčních bran zajišťuje v licenci inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou. „Vyrábíme kompletní konstrukci, zajišťujeme kompletaci a testy bran. A to tak, aby vše bylo připraveno k následnému naplnění dezinfekčními prostředky a uvedení zařízení do provozu. Výroba se aktuálně pohybuje v řádu nižších desítek kusů, od září plánujeme měsíčně produkovat podle potřeby zákazníků až stovky kusů bran,“ doplňuje Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.

V současnosti jsou k dispozici dva základní modely bran, které lze přizpůsobit individuálním potřebám zákazníků. Připravuje se také výroba mobilní verze vstupní brány z odlehčených materiálů. Mezi zájemce v České republice patří zejména nemocnice, bránu již využívá například jihlavská nemocnice u svého personálního vchodu. „Poptávky ale přicházejí i ze zahraničí. Zájem má například několik potravinářských firem z Itálie, ale třeba také letiště na Kapverdských ostrovech,“ dodává Jaroslav Zvonař.

 

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell do roku 2022 propustí až 9 tis. zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Disney propustí 28 tis. zaměstnanců svých amerických zábavních parků

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR reportoval růst tržeb za 1H, zisk však kvůli nižším prodejům v pohraničí klesl

Ilustrativní obrázek

Souboj výrobců procesorů: Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor Intelu

Ilustrativní obrázek

Ministerstvu zdravotnictví pomáhají trasovat operátoři Raiffeisenbank

Ilustrativní obrázek

Podle studie laboratoří FortiGuard kyberzločinci ve velkém zneužívají situaci způsobenou pandemií koronaviruČti více
Ilustrativní obrázek

Covestro koupí divizi od DSM za 1,61 mld. EUR, kvůli akvizici upíše nové akcie

Ilustrativní obrázek

Projekt na Cínovci s novou dynamikou

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, nedařilo se Austrálii

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.