Špatná investiční rozhodnutí vás mohou zničit

11:12 | V Z | Diskuze

Investiční poradce Paul Merriman publikoval úvahu zabývající se rolí racionality a rozumu v investičních rozhodnutích, emocionálními důvody, které často stojí za špatnými rozhodnutími, a jejich důsledky i finančními náklady.

Foto: Gerd Altmann

 

Kanadský spisovatel a novinář Malcolm Gladwell popisuje příběh Wilta Chamberlaina, jednoho z nejznámějších amerických hráčů basketbalu dvacátého století, který zjistil, že dokáže zdvojnásobit úspěšnost volných hodů na koš, když bude střílet spodem, tj. „pod rukou“.

V dílu amerického rozhlasového pořadu „This American Life“ věnovaném právě Chamberlainovi a technice střelby na koš Gladwell popisuje období, kdy Chamberlain střílel spodem. Tuto „babičkovskou metodu“ předtím využíval Rick Barry, který při volné střelbě v průběhu celé kariéry dosáhl průměrné úspěšnosti ve výši 89,3 %. Chamberlainovi spodní střelba pomohla dosáhnout v sezóně 1961-62 úspěšnosti 61 % a v jednom zápasu dokonce proměnil 28 ze 32 volných střel.

Ke Gladwellovu velkému zklamání se však Chamberlain později opět vrátil k tradiční vrchní střelbě a jeho úspěšnost poklesla. Později Chamberlian přiznal, že se při spodní střelbě „cítil jako padavka“.

V důsledku Chamberlainova návratu k vrchní střelbě jeho mužstvo nepochybně prohrálo mnoho zápasů, které by jinak mohlo vyhrát. Wiltovo rozhodnutí bylo velmi drahé.

Chamberlain i jeho spoluhráči si tak kvůli tomuto rozhodnutí pravděpodobně vydělali méně peněz. Dal příklad dalším hráčům ve smyslu „vypadat dobře je někdy důležitější než skórovat“.

Gladwell si klade jasnou otázku: proč si jeden legendární hráč uškodil odmítnutím jasně fungující a jednoduché metody, když ji jiný hráč dokázal tak skvěle využít a zapsat se do historie? A proč většina pozdějších hráčů následovala Chamberlaina, nikoliv Barryho?

Dichotomie mezi Chamberlainem a Barrym přirozeně ukazuje rozdíly mezi submisivními a dominantními osobnostmi. Zjednodušeně řečeno, submisivní osobnost (Chamberlain) s větší pravděpodobností dovolí většina, aby diktovala její chování, zatímco dominantní osobnost (Barry) si jde svou cestou bez ohledu na sociální důsledky svých činů. Gladwell obdivuje Barryho ochotu snášet popichování diváků i posměch většiny, díky níž zdokonalil metodu spodní střelby natolik, že maximálně využil své dovednosti i hodnotu.

Kolik nás stojí špatná rozhodnutí

Wilt Chamberlain znal fakta, ale rozhodl se jimi neřídit. Proč lidé úmyslně dělají hloupá rozhodnutí. Merriman se domnívá, ačkoliv není psycholog, že důvodů může být mnoho a nejvýznamnějším je často ten, že lidé často nechají emoce (např. nechuť být považován za padavku) převážit nad fakty.

Bohužel, miliony investorů, kteří by měli mít dostatek rozumu, stále podnikají naprosto kontraproduktivní kroky. Často tak platí značné náklady zbytečně.

Podle Merrimana je zcela jasná jedna skutečnost: každý dolar, který investujete špatně či zbytečně, jste mohli utratit vy, ale namísto vás jej nyní utratí někdo jiný.

Většina chytrých investorů si podle něj je vědoma, že indexové fondy mají větší šanci na dlouhodobý úspěch než aktivně řízené fondy.

Nízkonákladové indexové fondy vám pravděpodobně poskytnou vyšší výnosy k zajištění penze, více peněz pro vaše potomky, vyšší výnos po zdanění a více klidu v duši. Taky pravděpodobně poskytnou lepší příklad vašim dětem (tedy pokud dávají pozor).

Když převáží emoce

Co se týče situací, kdy emoce převáží na ostatními faktory, Merriman zmiňuje, že se před několika lety setkal s manželským párem, jehož syn začal pracovat pro makléřskou společnost. Chtěli mu pomoci rozjet kariéru a předali mu svá aktiva, i když věděli, že tím zvyšují své náklady (a rovněž snižují budoucí dědictví svého syna).

Vztah se synem však pro ně byl důležitější než získání nejvyššího výnosu z investic. Merriman je jako rodič chápe a nepovažuje jejich rozhodnutí za špatné, na rozdíl od Chamberlainova. Čistě finančně však toto rozhodnutí velmi pravděpodobně kontraproduktivní.

Makléřské firmy při zaměstnávání mladých makléřů spoléhají na to, že do obchodování zatáhnou i své rodiny.

Merriman zmiňuje, že jeden jeho přítel se snažil získat zaměstnání u jedné z největších amerických makléřských firem. Před podpisem smlouvy po něm chtěli seznam nejméně 250 člen rodiny a přátel, o nichž si myslel, že by s nimi mohla společnost uzavřít smlouvy. Když svěříte své aktiva členu rodiny, nahráváte Wall Street.

Velcí kluci

Merriman tvrdí, že je vždy podezíravý, když si začnou investoři stěžovat na jedno procento nejbohatších, kteří shrábnou všechny výnosy. Nefandí samozřejmě nepoměrnému rozdělení bohatství, ale pokud svěříte svá aktiva velké makléřské společnosti, pomáháte právě tomuto vyvolenému jednomu procentu zachovat si své pozice.

Namísto investic prostřednictvím bohatých institucí tak Merriman doporučuje svěřit správu majetku nízkonákladovým indexovým fondům a ETF fondům.

Tím se vyhnete další možné pasti: nezákonnému (a někdy podvodnému) jednání velkých makléřských firem.

Investiční a finanční společnost Merrill Lynch, vlastněná Bank of America, která je domovem mnoha osob z výše uvedené jednoprocentní skupiny, nedávno souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 400 milionů dolarů, aby se zbavila obvinění ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy. Společnost přitom byla obviněna ze zneužívání peněz klientů a nedostatečné ochrany jejich cenných papírů.

Podle Komise pro cenné papíry a burzy společnost Merrill Lynch vystavila klienty riziku potenciálního „masivního propadu“, pokud by nedokázala dotáhnout do konce transakce prováděné s penězi klientů. K nezákonnému financování v letech 2009 až 2012 využívala miliardy dolarů týdně. Společnost rovněž držela na clearingovém účtu cenné papíry klientů v hodnotě až 58 miliard dolarů, které byly rovněž vystaveny riziku propadnutí clearingové bance.

Nikdo nežije dokonale racionálně, říká Merriman. Všichni se však mohou snažit chovat zodpovědněji  a minimalizovat kontraproduktivní kroky.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.