Soumrak zemního plynu už začal, varuje analytik JPMorgan

09:05 | wa pe | Diskuze

Analytik JPMorgan Stephen Tusa je po nedávné energetické konferenci pořádané společností Edison Electric Institute přesvědčen, že podíl zemního plynu stejně jako uhlí na produkci elektřiny v USA bude v příštím desetiletí dále klesat. 

Foto: Hans

Z prohlášení předních producentů elektřiny v USA vyplývá, že do budoucna sázejí především na rozvoj v oblasti skladování energie a na další snižování nákladů na produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů. Špatnou zprávou je to především těžaře zemního plynu a například společnost General Electric, která vyrábí turbíny užívané v paroplynových elektrárnách. Naopak na další růst tržeb se do budoucna mohou těšit společnosti jako Honeywell, Hubbel či Wesco, které produkují vybavení pro solární a větrné elektrárny případně se zaměřují na modernizaci elektrické sítě.   

Jako příklad nám poslouží produkční mix výrobce elektřiny z Minneapolis Xcel Energy. Ještě v roce 2005 společnost produkovala 56 % veškeré elektřiny z uhlí, 23 % ze zemního plynu a pouze 3 % představovaly obnovitelné zdroje energie. V minulém roce podíl uhlí činil již jen 37 %, zemní plyn mírně vzrostl na 25 %, zatímco obnovitelné zdroje už představovaly 20 % veškeré produkované energie.

Republikány tolik kritizovaná ztráta pracovních míst v těžbě uhlí v USA nebyla podle Tusy zapříčiněna vládními regulacemi, nýbrž novými technologiemi, které snížily náklady na těžbu zemního plynu z břidlicových formací. Nicméně i zemní plyn očekává podle analytika v příštích deseti letech podobný osud jako uhlí. Xcel plánuje, že do roku 2027 bude 20 % elektřiny generovat z uhlí, 17 % ze zemního plynu a obnovitelné zdroje zastanou celých 47 % celkové produkce. Ostatní producenti elektřiny v USA zastávají obdobný výhled. Tento vývoj má dva důvody, předně je to pokles nákladů na produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty poklesly od roku 2010 o 70 % a do roku 2020 by se mohly podle Tusy snížit o dalších 20 až 25 %.  Dále je to rozvoj systémů pro skladování energie. Na tomto poli dnes není aktivní pouze jen Tesla, ,které je věnována značná mediální pozornost, ale například také německá Siemens. Ta nedávno vytvořila s AES společný podnik, v rámci kterého by měla vzniknout kapacita pro skladování 30 GW elektřiny. Dnes je AES schopna skladovat pouze 3 GW.   

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,39 %), zemní plyn (+0,97 %), pšenice (-0,58 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+1,40 %), Zemní plyn (+1,90 %), Zlato (-0,47 %), Měď (+0,28 %)

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.