Souhrn uplynulého týdne - IPO Moneta, insolvence OKD a další

10:10 | fa ra | Diskuze

Výsledková sezóna dle našeho na trhy přinášela spíše negativní náladu vzhledem k tomu, že výhledy společností nebyly nijak optimistické. Navíc meziroční 9% propad zisků (v rámci indexu S&P 500) nadále poukazuje na skutečnost, že hospodaření společností se nadále zhoršuje.

Foto: Web4Trader

Sledovaná ropa se nejdříve podívala zpět k 43,5 USD/bbl (WTI) kvůli informacím o rostoucí produkci OPECu, ale rozsáhlý požár v Kanadě navrátil cenu opět na 46 USD/bbl i přes nadále rostoucí zásoby. Páteční obchodování se pak pohybovalo kolem 44 USD/bbl. Celkově si indexy vybíraly na začátku nového měsíce oddychový čas a výsledková sezóna poukázala na stav hospodaření některých firem s vykřičníkem. K celkově negativní náladě se přidal i domácí index PX, který odepsal 5,3 % t/t na 868 bodů.

Z domácích informací jsme se nejdříve zaměřili na výsledkovou sezónu. Kofola v pondělí zveřejnila čísla pod našimi odhady. Provozní zisk EBITDA 154 při oček. 185 mil. Kč. Důvodem byly již slabší než očekávané tržby. Titul zakončil týden na 415 Kč (beze změny t/t).

Ve středu zveřejnila dobrá čísla Komerční Banka. Čistý zisk s 2,9 (-16 % r/r) překonal odhady 2,7 mld. Kč. Důvodem byl již lepší provoz, který byl ještě vylepšený nižšími opravnými položkami. Meziroční pokles je dán změnou účtování příspěvku do fondu pojištění vkladů a do fondu na záchranu bank, který se aktuálně účtuje celý do prvního čtvrtletí. Dříve byl rozprostřen do celého roku. Titul zakončil týden na 4576 Kč (-5,8 % t/t).

Rovněž ve středu zveřejnila výsledky Erste Group. Ta investory mírně zklamala na provozní úrovni, kde byly zklamáním především výnosy z obchodování s cennými papíry. Nicméně výrazně nižší opravné položky naopak způsobily překvapení na čistém zisku s 275 (+22 % r/r) vs. oček. 223 mil. EUR. Akcie zakončila páteční seanci na 630 Kč (-6,9 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Ta investory nepotěšila, když provozní zisk EBITDA dosáhl 4,6 (-37 % r/r) vs. oček. 4,8 mil. EUR. Pokles se kvůli zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a nepříznivým sportovním výsledkům očekával, ale i vedle tohoto je patrné, že úroveň ostatních nákladů nijak výrazněji nereflektuje současný stav. Fortuna zakončila obchodní týden na 86,2 Kč (-1,9 % t/t).

Událostí týdne byl páteční vstup banky Moneta na pražskou burzu. Upisovací cena byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 mil. kusů, tedy zhruba 5,5 % společnosti. Moneta zakončila svůj první den na úrovni 68,05 Kč.

OKD (100 % vlastněná NWR) na sebe podalo insolvenční návrh spojený s návrhem o povolení reorganizace. Společnost nemá podle generálního ředitele Ekmarka dostatek financí na krytí dluhů. Podobný krok byl trhem již dlouhou dobu předpokládán. Společnost se bude snažit o reorganizaci, tzn. ozdravění podniku, aby mohl dál fungovat. To nicméně bude v současných tržních podmínkách složité. S titulem bylo do odvolání pozastaveno obchodování na všech trzích.

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (-10,4 % na 215 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Odhadujeme, že se jedná o technický pohyb spojený se vstupem nového titulu na BCPP. Investoři rovněž vyhodnocují možnosti, že by Moneta mohla potenciálně nahradit O2 CR v MSCI indexech. V uplynulém týdnu nezakončila žádná akcie v kladném teritoriu. Jen akcie společnosti Kofola zakončily týden beze změny na 415 Kč. Investoři nevyhodnotili negativně zveřejněné výsledky, které byly pro naši projekci zklamáním. Nicméně je dobré připomenout, že se titul pohybuje kolem svých minim od vstupu na BCPP.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.