Ranní souhrn obchodování na amerických trzích. Nasdaq přidal 1,52 procenta

08:59 | Redakce W4T | Diskuze

Americké akcie reagovaly na včerejší první zvýšení základní úrokové sazby v USA výrazným vzestupem a jejich hlavní indexy získaly více než jedno procento. Centrální banka USA (Fed) označila svůj dnešní krok za výraz přesvědčení v další růst americké ekonomiky a dala najevo, že další přitvrzování měnové politiky bude mírné a postupné.

Foto: Public Domain

 

 

Dow Jonesův index zakončil obchodování nárůstem o 1,28 procenta na 17.748,89 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,45 procenta na 2073,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq vystoupil o 1,52 procenta na 5071,13 bodu.

Fed včera zvýšil základní úrokovou sazbu na 0,25 až 0,50 procenta z nynějšího rekordního minima nula až 0,25 procenta, které udržoval sedm let. Trhy zhodnotily prohlášení Fedu a vyjádření jeho šéfky Janet Yellenové za velmi umírněná. Podle analytiků tak bude politika Fedu dál podporovat investice do rizikových aktiv, včetně akcií.

"Fed zahájil nejmírnější přitvrzování politiky ve své historii. Udělá všechno pro to, aby ujistil trhy, že najíždí na ´postupnou´ dráhu a že nepůjde o tradiční cyklus zvyšování úroků," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom německé pojišťovny Allianz Mohamed El-Erian.

Akcie po oznámení Fedu krátce oslabily, brzy však zahájily vzestup. Přírůstek zaznamenalo devět z deseti hlavních sektorů trhu; oslabil jen index energetického sektoru, který srazil další pokles cen ropy.

Dolar na devizovém trhu začal po rozhodnutí Fedu výrazně oslabovat, protože prohlášení Fedu ukázalo, že s dalším přitvrzováním měnové politiky se nebude spěchat. Později ale dolar většinu ztrát v rozkolísaném obchodování smazal a mírně zpevnil.

Index, který měří hodnotu dolaru proti šesti hlavním světovým měnám, stoupl v závěru dne o 0,2 procenta na 98,426 bodu, třebaže předtím ztrácel 0,4 procenta. Euro k dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,0910 USD a dolar vůči jenu posílil o 0,4 procenta na 122,20 JPY.

Další zvyšování sazeb v příštím roce bude velmi závislé na vývoji inflace, pokud se americký trh práce bude vyvíjet tak jako doposud. J. Yellen ve svém vystoupení řekla, že pro další zvyšování sazeb není vyloženě nutné, aby inflace dosahovala 2% hodnoty, ale měla by vykazovat solidní současný růst i jeho výhled. Na jádrové složce to je číselně vyjádřeno 1,3 % y/y (současná hodnota) na konci letošního roku, 1,6 % y/y na konci roku příštího a 2 % y/y na konci roku 2017. Pokud tomu budou odpovídat i data, tak pravděpodobně nic nebude bránit dalšímu zvyšování. Ekonomové SG předpokládají další tři zvýšení v příštím roce.

Bilance FEDu zatím zůstane beze změny. S postupným snižováním by se mělo začít až v roce 2017, když opravdový výprodej bude zahájen v roce 2018 s tím, že rizika jdou ve směru spíše pozdějšího zahájení operací na snížení bilance FEDu. J. Yellen k tomu včera poznamenala, že snižování bilance americké centrální banky začne až v situaci, kdy zvyšování sazeb bude v pokročilé fázi. Ekonomové SG tuto úroveň odhadují na min. 1 %. Není navíc vyloučeno, že úroveň bilance se už nevrátí k předkrizovým hodnotám.

Zdroj:ČTk, KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.