Souhrn hodinového rozhovoru předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella

11:11 | E V | Diskuze

Níže přikládáme krátký souhrn včerejšího rozhovoru předsedy Rady guvernérů Fedu Jerome Powella v pořadu 60 Minutes.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Pokles HDP ve 2Q o více než 30 %, míra nezaměstnanosti mezi 20 % - 25 %

V nedělním hodinovém interview, týkajícím se současné situace a role měnově-politické autority v ní, hovořil předseda Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Ten řekl, že očekává propad HDP (annualizovaně q/q) ve druhém čtvrtletí o více než 30 %, zatímco míra nezaměstnanosti by se mohla vyšplhat k úrovním z Velké hospodářské deprese ze 30. let minulého století. Powell tak potvrdil, že si dokáže představit nárůst míry nezaměstnanosti k úrovni kolem 20 % až 25 %. Zároveň však doplnil, že neočekává hospodářskou depresi podobnou té ze 30. let. Důvodem jsou některé silné stěžejní fundamenty americké ekonomiky, mezi něž lze řadit i stabilitu finančního systému. Jedním z hlavních důvodů je pak dle něho samozřejmě také charakteristika šoku, která je výrazně odlišná oproti Velké hospodářské depresi. 

Oživení ve druhé polovině roku

Powell řekl, že oživování ekonomické aktivity by mělo nastat ve třetím kvartále. Zároveň však dle něho nelze očekávat, že by se HDP dostal na úroveň z před pandemie ještě do konce roku. Něco takového centrální bankéř takřka kategoricky vyloučil. Na druhou stranu však akcentoval, že reakce centrálních bank a vlád napříč světem by měla pomoci k tomu, že oživení ekonomik by mělo být výrazně rychlejší než tomu bylo ve 30. letech. 

Dlouhodobé efekty

Předseda Rady guvernérů dále v rozhovoru zdůrazňoval důležitost fiskálních výdajů v otázce zabránění tvorby hysterezních efektů na trhu práce. Šok podobného rozsahu může měnit strukturu ekonomiky i v dlouhém období a způsobovat tak pokles potenciálu, čemuž by se dle něho měly snažit zabránit právě vládní výdaje v dostatečném rozsahu a na správná místa v ekonomice. Powell mj. také znovu připomněl data americké centrální banky o tom, že probíhající pandemie tvrději dopadá zejména na sociálně slabší jedince.

Úplné zotavení možná až s vakcínou

Centrální bankéř dále řekl, že úplného ekonomického oživení se možná nedočkáme dokud nebude vynalezena vakcína. Na druhou stranu Powell vyjádřil velmi silně důvěru v to, že „nebude trvat až tak dlouho“, než se se americká ekonomika dostane na úroveň, na níž se nacházela v únoru tohoto roku.

Sazby do záporu nepůjdou

Jay Powell v rozhovoru také opětovně odmítl možnost záporných nominálních úrokových sazeb, což vzhledem k jeho vyjádření z minulého týdne nebylo překvapením. 

 

Zdroj: Fed; CNBC; 60 Minutes

Zdroj:František Mašek, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bez štěstí se při podnikání neobejdete

Ilustrativní obrázek

Jan Sokol: O penězích, moci a svobodě

Ilustrativní obrázek

Prezidentské volby očima investorů

Ilustrativní obrázek

Nad věcí - Spojené státy budou mít nového prezidenta i nové problémy

Ilustrativní obrázek

Do starého světa se nevrátíme, přichází nová realita

Ilustrativní obrázek

Vladimír Pikora: Ekonomové zmizeli z vedení státůČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy rostly, posilovala především Jižní Korea po datech z obchodu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie vykázaly během čtvrtečního obchodování smíšenou výkonnost

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.