Solidarita v době pandemie očima zástupců neziskových organizací

16:16 | E V | Diskuze

Poslední týdny postavily Českou republiku před zatěžkávací zkoušku, s jakou se dosud nesetkala.

Ilustrativní obrázek
Foto: projekt Energii lékařům

Krize spojená s šířením koronaviru se dotkla většiny jejich obyvatel, nejhůře ovšem těch, kteří jsou onemocněním Covid-19 nebo dopady restriktivních opatření bezprostředně ohroženi. Mezi ty patří například senioři, zdravotníci nebo rodiče samoživitelé. Společnost Amazon v této nelehké době podpořila částkou 13,2 milionu‬ korun čtyři české organizace, které těmto skupinám aktivně pomáhají.

Finanční prostředky putovaly na účty organizací Český červený kříž (9,4 mil. Kč), Adra (1,4 mil. Kč), jejímž posláním je pomáhat lidem v nouzi, Elpida (1,2 mil. Kč), která realizuje dlouhodobé projekty na podporu aktivního života seniorů, a také platformy Donio (1,08 mil. Kč), odkud byly peníze dále distribuovány na podporu iniciativy Energii lékařům a projektů Breakfaststory a CovMask. Dalších 10 tisíc eur poskytla společnost Amazon na vývoj vzdělávacích STEM webinářů pro české a slovenské děti, na jejichž realizaci spolupracuje s organizací Learn2Code.

Zástupců zmíněných organizací jsme se zeptali, jak vnímají toto období, a proč jsou nyní projevy vzájemné solidarity důležitější než kdy dříve. Odpovídali docent Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže (ČČK), dále Jiří Hrabě, ředitel organizace Elpida, Ing. Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA a David Procházka, zakladatel platformy Donio.


  1. Jak ovlivnila aktuální situace kolem koronaviru dění ve vaší organizaci?

ELPIDA: Zcela zásadně. Ze dne na den jsme museli zavřít naše dvě vzdělávací a kulturní centra pro seniory. Naše krizová telefonní linka pro seniory měla trojnásobné vytížení než obvykle. Ve spolupráci se Skautem jsme zahájili roznos potravin, léků a roušek seniorům po celé České republice. Jsme tu především pro ty, kteří v této těžké době potřebují akutní psychologickou pomoc a profesionální podporu.“

ČČK: Současná pandemie pro nás znamenala přepnutí na jiný režim. Vedle běžných, takříkajíc “mírových” činností jsme se zaměřili na pomoc lidem při zvládání dopadů této pandemie. Kromě zaměstnanců jsme aktivovali také své vyškolené členy a dobrovolníky. Naše pomoc má mnoho tváří, od distribuce roušek, jako asi nejviditelnějšího symbolu současné pandemie, a dalších ochranných prostředků, edukaci v oblasti zdravotní výchovy, jak chránit sebe i okolí, přes pomoc seniorům a provozování linek psychosociální pomoci až třeba po dálkové doučování dětí či podporu složek IZS.“

 

  1. Pozorujete, že by byla v návaznosti na nedávnou situaci větší vůle lidí přispívat nebo pomáhat?

ČČK: „Lidé i společnosti se nám snaží pomáhat, ať již materiálními dary např. ochranných pomůcek, včetně ručně šitých roušek, dezinfekčních a čisticích prostředků, tak i finančními příspěvky, ale třeba i tím, že se přihlásí k dobrovolnictví. Všechny druhy pomoci a podpory jsou vítané a velice si jich vážíme.“

DONIO:Spousta lidí a organizací se na nás obrací s prosbou o pomoc, roste ale i zájem dárců, kteří mohou a chtějí darovat malé i velké částky na sbírky, které na Donio běží. Situace vyvolala ohromnou vlnu solidarity a my jsme moc rádi, že právě skrze Donio se lidé mohli ke skvělým iniciativám přidat a podpořit je finančně – každý tak, jak může.“


  1. V jakých sférách/oblastech je nyní pomoc nejpotřebnější?

ADRA: Silnou potřebu pomoci cítíme zejména v oblasti sociálních služeb, se kterými dlouhodobě spolupracujeme prostřednictvím dobrovolnických programů. Uvědomujeme si, že tato situace může mít nepříznivé dopady například na psychický stav seniorů. Dobrovolníci z našich 15 center jsou proto se seniory v pravidelném telefonickém kontaktu a v této nelehké době jim přinášejí radost také posíláním pohledů a dopisů nebo třeba organizováním "koncertů pod okny". Věříme, že i tyto aktivity mají velký smysl."“

DONIO: V současné chvíli se pozornost dárců již přesouvá od projektů zaměřujících se na podporu osob v první linii, jako jsou zdravotníci a policisté, směrem k sociální sféře. Bude určitě také velká potřeba pomoci rodičům samoživitelům, seniorům, dětským domovům a obecně lidem, kteří se dostali do složité situace. Jsme moc rádi, že tu pro ně můžeme být. Jak v týmu rádi říkáme, jsme pro každou dobrost.“

 

O společnosti:

Amazon je leaderem v oblasti technologií a inovací. Provozuje největší e-commerce platformu, která umožňuje podnikatelům prodávat své zboží do celého světa.

Činnost Amazonu stojí na čtyřech základních pilířích: orientuje se na zákazníky místo konkurence, investuje do rozvoje technologických inovací, plánuje v dlouhodobém horizontu a zaměřuje se na funkční a provozní dokonalost.

Mezi globálně využívané produkty a služby se řadí Amazon Prime, Amazon Music, Fulfillment by Amazon, AWS, čtečky Kindle, telefon a tablety Fire, Fire TV nebo Amazon Echo. Amazon je také průkopníkem recenzí od zákazníků, personalizovaných doporučení a funkce 1-Click shopping.

Projektem Kindlotéka podporuje Amazon zájem o čtení knih napříč generacemi. Tištěné knihy i elektronické čtečky Kindle umisťuje do škol, dětských domovů i veřejných knihoven.

Společnost Amazon zaměstnává v České republice okolo 3000 zaměstnanců na plný úvazek. Celkové investice na území Česka již překročily 1 miliardu Eur.

Zdroj:Pavlína Plecitá, Grayling
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

PepsiCo ve 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Preventivní údržba silnic se v ČR podceňuje, přitom je to zásadní krok ke dlouhodobým úsporám

Ilustrativní obrázek

Tuzemská aktiva innogy získala maďarská společnost MVM Group

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování v ČR (inflace)

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Růst spotřebitelských cen zrychlil a jádrová inflace láme rekordyČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu týdne zamířila výše

Ilustrativní obrázek

Pavel Borovička – Nemovitostní trh udrží stabilní jeho dlouhodobost

Ilustrativní obrázek

Vyplatí se v současné situaci investovat do nemovitostí?

Ilustrativní obrázek

MONETA nabízí investice do „zeleného“ fondu, ruší vstupní poplatky

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.