Solární energie by za několik málo let mohla být tou nejlevnější

08:09 | Ne Ro | Diskuze

Energie z životadárného Slunce se už v určitých případech stává konkurenceschopnou s fosilními palivy. Lze očekávat, že nepotrvá ani deset let a solární energie se obecně stane tou nejlacinější možností.

Ilustrační foto
Foto: Ricketyus

V roce 2016 se zemím od jihoamerického Chile po asijské Spojené arabské emiráty podařilo prolomit rekord v dohodách na generování elektřiny z fotovoltaických článků a dostat se na cenu pod 3 centy za kilowatthodinu, což představuje polovinu průměrné světové ceny za elektřinu vyráběnou z uhlí. Také na letošní rok mají Saúdská Arábie, Jordánsko a Mexiko naplánovánu řadu aukcí a tendrů, aby docílily dalšího stlačení cen za vyráběnou elektřinu.  Společnosti jako italská Enel SpA či dublinská Mainstream Renewable Power hodlají využít zkušeností, které během uplynulých několika let nabyly v evropských zemích, a proniknout na zahraniční trhy. Ty domácí totiž poněkud vysychají.

Ceny za solární energii od roku 2009 klesly o 62 %, přičemž u každé složky „solárního řetězce“ došlo k poklesu. To pomohlo snížit rizikové přirážky v případě bankovních půjček a také popohnalo výrobní kapacity, které se dostaly na nové, rekordní úrovně. Podle Bloomberg New Energy Finance by v roce 2025 mohla být solární energie v celosvětovém průměru levnější, než energie získávána z uhlí.

Tato změna se ostatně již dala do pochodu, jelikož se solární energie stává běžnou na čím dál větším počtu trhů. Obecně lze konstatovat, že pokaždé, kdy dojde ke zdvojnásobení výrobní kapacity, sníží se cena o 20 %, uvádí Adnan Amin z International Renewable Energy Agency.

Zdroj: Bloomberg

Stále lepší a lepší technologie přitom představují klíč k dalšímu růstu solárního sektoru. Začala se například používat řezná diamantová vlákna, která stříhají polovodičové desky solárních panelů lépe, či zdokonalené články, které produkují více energie při stejné intenzitě slunečního svitu. Rozmachu solárního sektoru napomáhají úspory z rozsahu výroby i zkušenosti, získané během uplynulých deseti let. To vše se pozitivně podepisuje na růstu solárního sektoru na úkor fosilních paliv.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Konec elektřiny z uhlí může přijít za 15 let, naděje se upínají k chytrým technologiím

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji emisí v energetice

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Faktory pro úspěšné investice do energetiky v globálních centrech pro obnovitelné zdroje

Ilustrativní obrázek

Solek zakládá fond na investice do fotovoltaiky

Ilustrativní obrázek

Německo musí zvýšit kapacity obnovitelné energie o více než 80 % do roku 2030Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza zahajuje pondělní obchodování poklesy

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabovaly, Austrálie posílila o 7 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.