Šokující statistika: Americký prezident pronáší 5,6 nepravd denně

15:28 | fa ra | Diskuze

Americký prezident Donald Trump od nástupu do Bílého domu pronáší v průměru 5,6 nepravdivých či zavádějících tvrzení denně, což je asi 2000 takových výroků. Spočítal to deník The Washington Post, který analyzuje, třídí a prověřuje každé podezřelé prohlášení učiněné prezidentem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gage Skidmore

Prezident má sklon se opakovat, a to často. Existuje proto více než 60 tvrzení, které pronesl třikrát nebo vícekrát. Ve svém spontánním 30minutovém vánočním rozhovoru s deníkem The New York Times pronesl nejméně 24 falešných či zavádějících prohlášení.

Nejvíce Trumpem opakované nepravdy jsou celkem dvě, od počátku prezidentování je pronesl 61krát. Jedna z nich je variací na prohlášení, že zdravotní reforma někdejšího prezidenta Baracka Obamy umírá či je prakticky mrtvá. Rozpočtový úřad Kongresu nicméně tvrdí, že pojistky v rámci Obamacare se nehroutí a podle předpokladů zůstanou v nadcházející budoucnosti stabilní. Počet nově registrovaných pojistek pro budoucí roky navíc experty na zdravotní péči překvapil. Trump na téma Obamacare hovořil často, ale po neúspěšných pokusech reformu zrušit s tím přestal.

Trump si rovněž opakovaně připisuje zásluhy za události a obchodní rozhodnutí z doby před složením prezidentské přísahy nebo dokonce před svým zvolením. Zopakoval 61krát, že zajistil obchodní investice a vytvoření pracovních míst, které byly přitom již dříve ohlášeny a které je možné snadno vyhledat na googlu.

S úspěšným prosazením daňové reformy v Kongresu souvisí dvě Trumpova oblíbená konstatování, a to že reforma přináší největší snížení daní v historii USA a že Spojené státy jsou jednou z nejvíce zdaněných zemí.

Nepravdu o historicky největších daňových škrtech, které jsou podle materiálů ministerstva financí osmé největší, Trump dosud zopakoval 53krát. A 58krát pronesl, že Spojené státy mají nevyšší daňové zatížení firem či jsou jednou z nejvíce zdaněných zemí. Taková formulace je ale zavádějící, protože faktické korporátní zdanění, tedy po zahrnutí odpisů a slev, je nižší než oficiálně stanovená výše daně.

The Washington Post také mapuje Trumpovy nejvýraznější obraty. Během kampaně v roce 2016 svým příznivcům tvrdil, že míra nezaměstnanosti činí ve skutečnosti 42 procent a že oficiální statistiky jsou falešné. Nyní ale našel 46krát příležitost, aby pochválil nejnižší nezaměstnanost za 17 let. V době jeho zvolení přitom činila nezaměstnanost 4,6 procenta, což bylo nejméně za desetiletí. To, že tento fakt Trump nepřiznává, je zavádějící.

V neuvěřitelných 85 případech Trump oslavoval růst akciového trhu, ačkoli během kampaně tvrdil, že je to bublina, která splaskne, jakmile centrální banka Fed zvýší úrokovou míru. Fed od voleb úrokovou míru zvýšil třikrát, ale trhy se nepropadly, jak Trump předpovídal. Postupný růst akcií navíc začal v roce 2009 za Obamy.

The Washington Post doplňuje svou databázi o Trumpova nesčetná veřejná vystoupení a o televizní a rozhlasové rozhovory. Udržet přehled o rozhovorech je ale obtížné i proto, že Bílý dům je běžně nezveřejňuje na svém webu. Navíc nedávná grafická úprava stránek Bílého domu komplikuje hledání přepisů Trumpových poznámek učiněných v úřadě.

Projekt ověřovací databáze Trumpových výroků původně vznikl k prvním sto dnům jeho prezidentování, ale díky oblibě veřejnosti byl prodloužen na jeden rok. Nyní deník zvažuje, zda bude nadále databázi udržovat aktuální.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dozvuky setkání a schválená megaakvizice

Ilustrativní obrázek

Vietnam schválil zákon o kybernetické bezpečnosti. Dotkne se Facebooku i Googlu

Ilustrativní obrázek

Twitter oznámil plán emitovat konvertibilní dluhopisy v hodnotě 1 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Twitter bude zařazen do indexu S&P 500, Netflix posílí S&P 100Čti více
Ilustrativní obrázek

CEO banky Raiffeisen plánuje odstoupit ze své funkce do konce roku 2018

Ilustrativní obrázek

Trump plánuje otevřít druhou ropnou frontu proti OPEC. Dočkáme se poklesu cen?

Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley reportovala za 2Q výnosy i zisk nad odhady

Ilustrativní obrázek

Banka Bancorp vydala výsledky za 2Q fiskálního roku 2018, čistý zisk meziročně vzrostl o 17,3 %

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 2Q odhady, navíc navýšila výhled pro celý FY 18

Ilustrativní obrázek

CSX reportoval výsledky za 2Q, celkové náklady se snížily, zisk se meziročně zvýšil

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.