Software z druhé ruky je pro start-up prvotřídním nápadem

12:12 | E V | Diskuze

Použité softwarové licence jsou vítaným způsobem, jak získat legální software, a přitom ušetřit nemalé finanční prostředky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

A to nejen pro firmy a státní instituce, ale také pro start-upy. Nově vznikající organizace mohou navíc využít dalšího benefitu, který jim tento způsob licencování softwaru nabízí – velmi pružně nakoupit, ale také podle potřeb odprodat nevyužité licence. Díky tomu optimalizují své podnikové výdaje a přelévají peníze podle požadavků tam, kde je potřebují více.

Existují dva druhy start-upů. Ty, co začínají v „garáži“, a potom bohaté, za kterými stojí investor, a tudíž nemají nouzi o financování. Mají připravený finanční obnos pro pokrytí všeho, co s rozjezdem firmy souvisí, a to včetně investice do IT infrastruktury. Ta pro ně přitom hraje podstatnou roli, protože právě ona je v případě fintechových start-upů nezbytná. Vyvíjejí se na nich a do života uvádějí služby, systémy i appky. Zatímco při získávání IT zdrojů mají v případě hardwaru řadu možností (pořídit si lze nový, renovovaný, či ho pronajmout), v případě softwaru donedávna nebyla situace tak příznivá.

 

Pružnost je nesporným benefitem

Nákup softwaru, a toho nového zvlášť, znamená pro firmu podstatnou část výdajů z IT rozpočtu. Se všemi stále probíhajícími změnami a novými možnostmi při pořizování IT je licencování softwaru stále poměrně obtížné. K dispozici jsou totiž jak trvalé licence, tak ty na bázi předplatného (cloudové), a v neposlední řadě i druhotné (které již byly někdy někde použity). Avšak konzultanti dokáží identifikovat a doporučit optimální model pro každou firmu. „Tím vlastně zajistí dodržení licenční politiky a postarají se například i o to, aby licence byly permanentně využity,“ vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic společnosti SoftwarePro. To znamená, že udržují jejich počet podle aktuálního množství pracovních stanic, respektive uživatelů. Pokud firma propouští, nebo naopak nabírá nové pracovní síly, je možné licence dokoupit, nebo naopak odprodat zpět, a tak je nabídnout k využití dalším firmám. Se správným obchodním partnerem je tedy možná obdobná optimalizace také v případě druhotných trvalých licencí. Taková variabilita bývá většinou výsadou pouze drahého předplatného modelu.

Jedna z významných možností licencování, která se objevila v posledních letech a které byla věnována omezená pozornost, je nákup multilicencí z druhé ruky. „Společnosti z celé Evropské unie, jako třeba ta naše, se zabývají výkupem a následným prodejem multilicencí. Jde vlastně o jakousi recyklaci již někdy vlastněných a používaných softwarových licencí. Firmy - a často to jsou právě start-upy - třeba najmou několik desítek pracovníků, pořídí pro ně software a po skončení úkolu například skokově sníží personální stavy,“ sděluje Patrik Sodoma. Aby jim nezůstaly nevyužité licence různých programů, tak je nabídnou k prodeji. Start-up se může rovnat i novému začátku po dokončení nějakého projektu, licence je tedy možné prodat a získat peníze na nový začátek v jiném odvětví.

 

Start-upy jdou s dobou

Prodej druhotných licencí je na území EU přípustný od roku 2012, kdy jej schválil samotný SDEU (Soudní dvůr Evropské unie). Proč tohoto modelu tedy nevyužívá více firem? „V tomto odvětví bohužel zatím chybí povědomí o nových možnostech licencování. Jakmile organizace získají vědomosti o možnostech druhotných licencí, potom při následném řešení nákupu či prodeje softwaru dojde většinou k využití právě tohoto modelu, zejména z důvodu jeho cenové výhodnosti,“ vysvětluje Patrik Sodoma.

Nejlepší znalosti a ochotu používat tento model mají kromě tradičních českých firem právě start-upy, které tento geniální způsob už využívají. „Jsme legálním prodejcem softwaru. Dodáváme jak nové, tak použité licence. Pro společnost Microsoft jsme autorizovaný prodejce, stejně tak jako pro další. Kromě toho však oproti jiným prodejcům přidáváme možnost, že nevyužité licence odkoupíme. A to jsou již pádné důvody, proč tento způsob využít,“ dodal závěrem Patrik Sodoma.

Zdroj:Pavel Gregor, agentura bokem s.r.o
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus infikuje internet

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot Miomove

Ilustrativní obrázek

Michelin, Continental a Smag se chystají spolupracovat na vývoji mapovacího softwaru

Ilustrativní obrázek

BSC potvrzuje pozici lídra v regulatorním výkaznictví. Nově jeho služby využívá HSBC, J&T i ČMZRB

Ilustrativní obrázek

Software od IBM funguje na jakémkoli cloudu s Red HatČti více
Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers – euro

Ilustrativní obrázek

HSBC Reserve Managers survey – čínský renminbi

Ilustrativní obrázek

Aplikace E-start, system prevence kurzového rizika

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Vydělejte na závodu eura s dolarem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.