SocGen: Čína do několika měsíců „spálí“ své devizové rezervy

09:16 | V Z | Diskuze

Čína vyčerpává své devizové rezervy tak rychle, že jí v průběhu několika měsíců dojdou a čínská vláda bude nucena kapitulovat a uvolnit kurz juanu, tvrdí globální stratég skupiny Société Générale Albert Edwards. Napsal to server Market Watch.

Foto: Michael Gwyther-Jones

 

„Trh si nadále myslí, že zbývá spousta ekonomických zdrojů na podporu juanu. Není tomu tak,” tvrdí ve zprávě uveřejněné ve čtvrtek Edwards, který vůči čínskému juanu zastává dlouhodobě medvědí postoj a jehož predikce jsou často pesimistické.

S využitím pravidla pro rezervy stanoveného Mezinárodním měnovým fondem Société Générale odhaduje, že čínské devizové rezervy dosahují 118 % doporučovaných úrovní. Tento rezervní polštář se však pravděpodobně brzy sníží kvůli pokračujícímu odtoku kapitálu a krokům čínské vlády směřujícím k zamezení dramatické devalvace juanu.

Čínské devizové rezervy v prosinci podle oficiálních vládních údajů dosahovaly 3,33 bilionu. Edwards odhaduje, že v lednu rezervy poklesly o asi 120 miliard dolarů a tento trend bude v dohledné době pravděpodobně pokračovat.

„Až devizové rezervy dosáhnou 2,8 bilionu dolarů, což při zachování stávajícího tempa finančních injekcí bude trvat jen pár měsíců, poklesnou pod spodní hranici rozmezí doporučovaného MMF,” uvádí Edwards.

To by pravděpodobně vedlo „k vlně spekulativních prodejů“, která by následně donutila Čínskou lidovou banku do půl roku uvolnit kurz juanu.

Kurz juanu se v současnosti pohybuje v pásmu stanoveném centrální bankou, která je schopná jej ovlivnit.

„Odhadujeme, že při zachování současného tempa odtoku kapitálu nebude Čínská lidová banka schopna regulovat kurz juanu déle než dvě až tři čtvrtletí,“ uvedla ve zprávě uveřejněné na začátku února ekonomka Société Générale Wei Yaová, zaměřující se na Čínu.

„Čínské rezervy od poloviny roku 2014 poklesly o 663 miliard dolarů. Další propad by výrazně ovlivnil schopnost čínských úřadů regulovat kurz měny a mírnit budoucí platební bilanci,” prohlásila.

V tomto kontextu Société Générale odhaduje, že kurz USDCNY spadne letos na 7,5. Většina ekonomů odhaduje kurz juanu vůči americkému dolaru na 7:1. V současnosti je dolar obchodován za 6,56 juanu.

Edwards a jeho kolegové se tak připojili k rozrůstající se skupině ekonomů a investorů, kteří bijí na poplach ohledně přístupu Číny k regulaci směnného kurzu juanu.

Edwardsův scénář možného vývoje v Číně se velmi podobá měnové krizi v Jižní Koreji v roce 1997.

Krize důvěry v tuto východoasijskou zemi vedla k omezení přílivů prostředků. Vývoj nakonec v roce 1997 donutil Soul uvolnit kurz korejského wonu výměnou za miliardy poskytnuté Mezinárodním měnovým fondem v rámci krizových půjček. Do té doby byl kurz wonu vázán na americký dolar a obchodování bylo možné pouze v omezeném denním pásmu.

Rozdíl je v tom, že devizové rezervy Jižní Koreje tehdy dosahovaly několika miliard dolarů, zatímco Čína drží rezervy ve výši několika bilionů dolarů.

Čínská centrální banka loni devalvovala kurzu juanu. Tento krok rozvířil akciové trhy na celém světě. Čínské úřady naznačily, že podniknou další kroky ke změně hodnocení juanu vůči ostatním měnám. Podle analytiků tyto kroky poskytnout čínské vládě více flexibility v ovlivňování kurzu juanu požadovaným směrem.

Společnost Barclays odhaduje, že čínské devizové rezervy v uplynulém měsíci poklesly o 140 miliard na 3,19 bilionu dolarů, tj. ještě více, než se domnívá Edwards. „Pokud by se tento údaj ukázal být pravdivým, šlo by o nejvyšší meziměsíční pokles devizových rezerv na světě,” uvedl v poznámce investorům analytik Barclays David Fernandez.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.