Snižující se cena ropy odpočítává životaschopnost firem. Chesapeake je začátek

09:41 | Miloš Kotek | Diskuze

Odpočítávání je v chodu a urychluje se. Mnoho akciových společností se ocitá pod sílícím tlakem.

Foto: BP plc

 

Podle agentury Standard & Poor's existuje v současné době 218 společností, které můžeme považovat za „nejslabší“, nebo s nejnižším úvěrovým ratingem (B a nižší). Tyto společnosti se rychle ubírají od bodu, kdy finanční tlaky velmi pravděpodobně vyvolají bankrot.

Existuje silný důvod k obavám, protože množství ohrožených společností je největší za posledních šest let, od vzniku finanční krize. Tyto společnosti jsou zadluženy 282 miliardami USD, a pokud se situace podstatně a rychle nezlepší, začnou krachovat.

A nejde jen o nějaké minoritní nezajímavé společnosti. Z 218 nejslabších firem je 29 amerických společností, jejichž akcie se obchodují na největších amerických burzách a jsou ve vlastnictví korporátních investorů. Příkladem slabých společností jsou kasino Caesars Entertainment (CZR), ropná společnost Chesapeake Energy (CHK) a módní společnost Elizabeth Arden (RDEN). Společnost Chesapeake Energy již má zjevné problémy a proslýchá se, že se blíží Chapter 11. Akcie při včerejším obchodování odepsaly přes 30%.

Zdroj: bigcharts.com

Podle S&P začíná být situace kritická, protože 61 % nejslabších globálních společností sídlí v USA. Sílící finanční tlak již začíná nést své ovoce. Globální poměr bankrotů u spekulativních dluhopisů vzrostl v prosinci na úroveň 3,06 %.

A potíže stále rostou také v důsledku zhroucení cen ropy. Ropa WTI opět klesla pod 30 USD za barel. Agentura S&P uvádí, že 20 % nejslabších světových společností je ze sektoru ropy a zemního plynu. Akcie jedné z nejslabších ropných společností Chesapeake se v pondělí propadly o 1,08 USD, což je pokles o 35 % na hodnotu 1,99 USD. V tomto roce ztratila akcie polovinu své hodnoty a investoři začínají propadat panice, protože se obávají, jestli se společnosti podaří zvládnout vysilující období nízkých cen ropy. Za minulý finanční rok končící v září společnost ohlásila ztrátu 11,9 miliard USD.

Ještě je brzo spekulovat o nájezdu na tyto slabé společnosti, ale jejich šance nejsou velké. V období kolem roku 2001 zkrachovala v následujícím roce polovina ze slabých společností. V období krize kolem roku 2008 zkrachovalo 58 % nejslabších společností, uvádí S&P.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.