Snížení sazeb RBNZ zatíží kiwi

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Přes nedostatek ekonomických dat z Nového Zélandu se kiwi (NZD) proti USD minulý týden držel. Hon za vyššími zisky, tlumený slábnoucím očekáváním zvýšení sazeb Fedu v roce 2016, bránil kiwi ztratit půdu pod nohama. Nicméně NUD/USD je vystaven negativnímu riziku, protože se očekává, že RBNZ na příštím zasedání 10. srpna sníží oficiální sazbu o 25 zb na 2%.

Foto: Public Domain

Centrální banka by se opravdu mohla chystat snížit sazby po neuspokojivých výsledcích inflace ve 2. čtvrtletí. Hlavní CPI ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla, ročně i čtvrtletně sklouzla na 0,4% a nesplnila očekávání trhu ani RBNZ. Trh očekával meziročně výsledek 0,5%, zatímco výhled centrální banky byl na meziročním zvýšení během druhého čtvrtletí o 0,6%. Obchodovatelná inflace (tj. domácí inflace) spadla meziročně na 1,5% a odrážela nečekaný vzestup kiwi během několika posledních měsíců, zatímco neobchodovatelná inflace vzrostla meziročně na 1,8%, protože ceny na trhu s bydlením získávaly momentum.

Navíc Novozélandská rezervní banka před několika týdny zveřejnila informace o ekonomice. Vyhlášení bylo velice mírné a jasně připravovalo půdu pro srpnové snížení sazeb. RBNZ zdůraznila ve výhledu i přes stimulační monetární politiku snížený výhled růstu, „křehkost globálních finančních trhů“ a přetrvávající nejistoty. A co je důležitější, centrální banka není spokojena s požadavky na posílení kiwi, protože obchodem zatížený směnný kurz byl o 6% vyšší než se odhadovalo v červnovém vyhlášení.

Očekáváme tedy, že RBNZ na srpnovém zasedání sníží oficiální úrokovou sazbu o dalších 25 zb, což sníží OCR na 2%, i přes negativní dopady, které to bude mít na trh s bydlením. Ceny bydlení pohánělo prostředí nízkých cen a další snížení sazeb definitivně zvýší vzestupný tlak na tyto ceny.

Rezervní banka ale jasně naznačila úmysl učinit oddělená opatření na zamezení realitní bubliny využitím omezení půjček a zpřísněním LVR.

Z technického pohledu NZD/USD v pátek pokračoval ve vzestupu a prolomením rezistence na 0.7182 dané 61.8% Fibonacciho úrovně (na červencovém poklesu), nyní míří k rezistenci na 0.7257 (max 2. srpna). Vzhledem k silné pravděpodobnosti snížení úrokové sazby se pár zřejmě rychle vrátí zpátky k 0.6950, zvlášť pokud RBNZ zveřejní umírněné vyhlášení a zdůrazní, že banka se vydá směrem uvolňování.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.