SNB zůstává reaktivní

12:10 | Swissquote Ltd | Diskuze

I přes hrozbu, že se nad švýcarskou ekonomikou stahují černá mračna, existují drobné náznaky, že by se na čtvrtletním zasedání Švýcarské národní banky mohlo něco dít.

Foto: Marcel Grieder

Od minulého zasedání překonal růst očekávání, výrobní PMI stoupl na 51,0 a HDP meziročně stoupl o 2% (nejrychlejší tempo od roku 2014), inflace je sice stále záporná, ale dere se výš. Co je nejdůležitější, směnný kurz CHF proti EUR zůstává stabilní, proti dolaru mírně oslabuje. Očekáváme, že SNB ve strategickém vyhlášení udrží svá ekonomická očekávání, zanechá depozitní sazbu na -0,75% a zaváže se bránit CHF proti masivnímu posilování.

SNB zůstává ve složité situaci. Tato alpská země je výrazně ovlivňována chováním větších centrálních bank. Je pochopitelné, že vzhledem k omezeným možnostem spočívá strategie SNB v reakci na situaci, nikoli v předvídání. V tomto ohledu je vývoj v Evropě pečlivě monitorovaný. ECB drží stálou startegii, aby šetřila palebnou sílu. Problémy po brexitu se ale teprve začínají projevovat - na ekonomické i politické frontě. Je velice pravděpodobné, že se dopad projeví způsobem, který přinutí ECB jednat. Ztráta Merkelové ve volbách a rostoucí odpor jsou potenciálním signálem politické volatility, které nyní Evropa čelí.

Nástroji ECB zřejmě i nadále zůstanou přímá FX intervence a úrokové sazby. Cílem banky je cenová stabilita a zaměření na nadhodnocený CHF. Ukázalo se, že účinnost intervence je těžko udržitelná po delší období, ale krátkodobě funguje dobře na odrazení spekulantů. 

K udržení rozdílu úrokových sazeb s eurem vede jednoduchá cesta, postarat se, aby CHF vypadal méně lákavě. Nicméně NIRP tlačí průměrné střadatele a pojišťovny a nutí mnohé zpochybňovat svou bezmoc. Spekulace, že možností by mohlo být kvantitativní uvolňování, ale zpochybňuje nedostatek hloubky švýcarských trhů s dluhopisy (67,1 miliard CHF) a malá účinnost na ovlivnění CHF. Vzhledem k současné situaci je pro SNB výhodné držet se mimo hru. Pouze v případě hrozby „šoku“ směnnému kurzu EURCHF by SNB naskočila do hry s politickou reakcí.

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.