SNB podniká kroky na ochranu CHF

07:45 | Swissquote Ltd | Diskuze

Současné hrozba visící nad evropskými finančními sektory je pro SNB to nejhorší, banka se modlí, aby riziku nakloněná nálada zůstala silná.

Foto: Martin Abegglen

Přirozené oslabení CHF pracovalo ve prospěch SNB, která už vyčerpala většinu své palebné síly. Nemáme sice přímé potvrzení od SNB, ale neoficiální známky naznačují, že ojedinělá špička je ve skutečnosti intervence. Víme ale s jistotou, že SNB stabilně intervenuje, aby zmírnila propady EURCHF a odradila mohutné spekulace. Víme také, že současná poptávka po bezpečných měnách, spuštěná obavami ohledně Deutsche Bank, je zvlášť palčivá pro držitele eura, což znegovalo výsledky, jichž SNB dosáhla během posledních 3 měsíců. SNB chce zvrátit očekávání, že CHF představuje ideální regionální obchod bez rizika, než obchodování získá větší sílu. SNB dala jasně najevo, že je připravena hájit CHF před dalším posilováním neomezenou silou. Tradeři by měli zůstat ostražití - další pokles EURCHF představuje riziko další intervence.

Švýcarský UBS indikátor spotřeby v srpnu nečekaně vyskočil z 1,45 (upraveno z 1,32) na 1,526, což je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zvýšení indikátoru lze přičíst především oživení turistického ruchu a vyššímu prodeji aut. Nicméně slabé podmínky pracovního trhu jsou přítěží pro pozitivní sdělení této zprávy. Nádherné letní počasí povzbudilo domácí turistiku a meziměsíčně stoupl počet jednodenního přespání v hotelu o 1,6% (ačkoli celkový počet pobytů v hotelu poklesl meziměsíčně o -0,4% a meziročně o -1,0%). Znepokojivý je pokles jednodenních pobytů cizinců meziměsíčcně o -2% (meziročně o -2,4%), což jasně naznačuje nedostatek konkurenceschopnosti CHF, který má negativní dopad na chování turistů. I září bylo nezvykle teplé a suché a naznačuje, že domácí turistika by mohla dál představovat podporu silného švýcarského růstu. Švýcarský růst HDP se pohybuje meziročně tempem 2%.

Pokud se nezlepší pracovní trhy a nesetřesou nejistotu, je jen malá naděje, že nálada spotřebitelů výrazně přispěje ke zlepšení. SNB nadále zůstane reaktivní k makroekonomickým podmínkám, které by mohly dál posílit CHF. Nicméně návrh MMF zastavit přímé intervence a hájit měnu dalším snížením záporných sazeb asi nebude přijat. Přes názor SNB, že záporné sazby jsou účinné, si tento přístup vybírá daň na bankách a soukromých střadatelích. To snižuje motivaci pro další snižování, pokud to nebude naprosto nutné.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.