Směřujeme ke globální pandemii?

13:18 | Ne Ro | 1 komentář / 1 nový

Zdá se, že má lidstvo problém. A velký. Žijeme totiž v situaci, kdy může doslova každou chvílí vypuknout životunebezpečná světová pandemie, které by mohla padnout za oběť nemalá část lidské populace na naší planetě. Odhady epidemiologů hovoří o počtu 100 miliónů mrtvých.

Ilustrativní obrázek
Foto: Maxpixel

S tímto varováním přišel generální ředitel Světové zdravotnické organizace, Tedros Adhanom. Během svého aktuálního vystoupení na World Government Summit v Dubaji Tedros pronesl, že současná situace vůbec nevypadá dobře. Podle něj přitom nejde o nějaký hororový scénář budoucnosti. Mohl by se totiž odehrát podobný scénář, jako tomu bylo s epidemií tzv. španělské chřipky přibližně sto let nazpět. Podle Tedrose by zničující epidemie mohla vypuknout kdykoli v současnosti, a sice v kterékoli zemi světa. Jejím výsledkem by pak mohly být milióny mrtvých. Současný svět totiž na podobnou pandemii vůbec není připraven, jak by se laik bláhově mohl domnívat.

Je smutnou skutečností, že se současné (oficiální) vědě se nedaří účinně bojovat s nákazami jako je Ebola. Moc se ani nehovoří o rozšiřující se vzteklině zvířat. Natož o případech AIDS u lidí. Podle Tedrose hrozí současnému světu propuknutí globální pandemie o to víc, jelikož nám z velké části nejde ani tak o plošnou záchranu lidských životů, jako spíše o hromadění hmotných statků. A právě naše lhostejnost respektive neochota zavést skutečně globální zdravotní péči představuje největší riziko k dosažení všeobecného zdraví. Zůstává smutnou skutečností, že dnes, v 21. století se téměř 3,5 miliardám lidí nedostává základní zdravotní péče. Stovky miliónů lidí na planetě Zemi dnes žijí v extrémní chudobě a nemohou si odpovídající zdravotní péči dovolit. Tito lidé se pak ani nenamáhají vyhledat lékaře, poněvadž by si ho nemohli dovolit zaplatit. Jenže co kdyby některý z těchto lidí onemocněl nebezpečnou nakažlivou chorobou? Nakazil bych spoustu dalších lidí, než by se o tom lékaři vůbec dozvěděli. Popisovaná konstelace představuje skvělé podhoubí pro vypuknutí pandemie. Každý epidemiolog vám řekne, že nejlépe se s pandemií bojuje tak, pokud vůbec nepropukne anebo když se epidemii podaří zastavit pokud možno v jejím zárodku.

V dnešním světě se bohužel vše přepočítává na peníze, čili i veřejné zdraví a jeho ochrana. Všechny zdravotnické organizace jsou závislé na finančních dotacích, v prvé řadě na těch z vládní kasy. Podle Tedrose je nezbytné důrazně varovat před škrtáním dotací těmto organizacím. Zdaleka přitom nejde jen o nějaké rozvojové země v Africe. Ve Spojených státech momentálně řádí chřipková sezóna a tamní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že sníží o 80 % dotace programům epidemiologické prevence. To je vysoce nebezpečné rozhodnutí! Byly to totiž právě programy prevence proti infekčním onemocněním, díky nimž se podařilo snížit výskyt Eboly v 39 ze 49 zemí jejího výskytu. A důvod? Vládě USA jednoduše chybějí peníze, a proto se snaží škrtat tam, kde podle jejího mínění nejsou akutně zapotřebí. V tomto případě jde ovšem o zásadní nepochopení důležitosti podobných programů. Zdraví je totiž poměřováno penězi, ačkoliv lidová moudrost praví, že za peníze si zdraví nekoupíš. A nejen to, zdraví je podle Tedrose špatně chápáno jakožto nákladová položka, nikoli jako investice, o níž je třeba pečovat.

A i kdybychom zůstali v ekonomickém rybníce, je nutné zdůraznit, že zdraví člověka jde ruku v ruce se zdravou ekonomikou. Z veřejného zdraví totiž neprofitují jen sami jednotlivci, z nichž veřejnost sestává, nýbrž především ekonomika dané země. Proto je zapotřebí, aby každá země, chce-li mít silnou ekonomiku, měla dobře fungující systém všeobecně dostupné zdravotní péče. Aby se matka mohla vrátit do pracovního procesu, je zapotřebí, aby fungoval dobrý systém předporodní i poporodní péče. Dále je nezbytná dobře fungující zdravotní péče o děti. To proto, aby z narozených dětí vyrůstali zdraví jedinci. Zdraví přinejmenším natolik, aby se mohli v dospělosti stát pracujícím článkem společnosti.

Samozřejmě že nevíme, kdy a kde příští pandemie vypukne, nicméně vzhledem ke stavu fungování systémů zdravotní péče ve světě je pravděpodobné, že propukne a bude stát nejen milióny lidských životů, ale vybere si i svou krutou daň na světové ekonomice. Každopádně svět bez nemocí dál zůstává utopií…

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jeden komentář mám - tohle je ekonomický portál a já přemýšlím, zda pisatel článku umí počítat nebo překládá otrocky každou hloupost.
Narážím na stížnost, že je tolik lidí bez zdravotní péče a tolik žije v bídě.... No jasně že ano - vždyť rozvojové a muslimské země nedělají nic jiného, než se rozmnožují - s pravidelnou periodou každých 25let ZDVOJNÁSOBUJÍ svoje populace!!!! Jen za posledních 17let se zvýšil počet obyvatel planety ze 6miliard na 7,5miliardy!! To je 1,5miliardy za pouhých 17let, tedy prakticky o 100milionů za jeden jediný rok....
Jaká zrůdnost toto chování je si můžete nejlépe představit na ČR. Řekněme, že po válce v roce 1950 měla ČR cca 10mil obyvatel - pokud bychom se chovali jako černoši či muslimové, tak 1975 - 20mil, 2000 - 40mil a dnes by se počet obyvatel ČR blížil 80milionům obyvatel - tedy 8násobku. Pokud bych začal počítat od roku 1925, tak 16násobku - nějakým 160milionům lidí. Vždyť to co se děje v Africe a po celém světě je normální regulérní sebevražda v přímém přenosu. Že mají mizernou zdravotní péči a hlad není překvapivé - neexistuje žádná země na světě, kterou by taková porodnost nezlikvidovala. Pokud by se u nás počet obyvatel blížil 80milionům a 1/3 z toho byly permanentně nepráceschopné děti, tak žijeme v dírách v zemi jako myši, jíme odpadky a 3/4 z nás nemá naprosto žádnou zdravotní péči. Bída a mizerná péče je přímo úměrná porodnosti. Vysoká porodnost je 1000x horší než nízká porodnost. Tenhle portál se má zabývat ekonomikou tak počítejte kolik bychom potřebovali v ČR peněz, abychom při porodnosti Afriky dokázali udržet vzdělávací a zdravotní systém, infrastrukturu, výrobu energií, výrobu vody atd. atd. - já to zkusil a jen u výstavby školek, ZŠ, středních, učilišť a vysokých škol jsem dostal do bilionů ročně a to je jen zlomek. Možná někoho napadne, že až dorostou děti, tak se ekonomika zvedne, ale vůbec ne - každý rok se při tomto způsobu množení geometrickou řadou zvedá i porodnost, takže je podíl vyživovaných dětí vůči dospělým konstantní, ale % práceschopného obyvatelstva je naopak významně nižší kvůli ohromnému počtu permanentně těhotných žen, starající se o 6-8-10dětí. Když vezmete, že cca 30% jsou děti, cca 10% staří nepracující lidé - 40% celkem a z 60% je 30% žen které se starají o kopu dětí, tak vám vyjde, že obrovské náklady s neustále rostoucí populací by mělo zajistit jen pouhých 30%obyvatel, jenže ti sotva nakrmí svou rodinu a potřeby rostou. Ohromná porodnost jakou mají černošky či muslimky by z nás udělala rozvojovou zemi během jedné generace.... A množírna pracuje na plné obrátky a co hůř, růst geometrickou řadou není přímka, ale křivka, která roste stále strměji nahoru, takže když rozvojovým státům "trvalo" navýšit populaci planety o 1,5mld za 17let, další 1,5miliardy se namnoží už za cca 14let - kolem roku 2032 - to bude žít na zemi 9miliard lidí a další 1,5miliardy za cca 11let - kolem roku 2043 a to bude mít planeta už 10,5miliardy obyvatel a to je vážení ekonomové konečná -víc už podle mnoha studií Země neuživí..........
Tolik miliard lidí se nemá mizerně, proto, že někdo hromadí bohatství, ale proto že ONI rodí jako šílení.......... Pandemie nepandemi, ty miliardy přemnožených lidí nás povraždí jako ovce, nebo se pozabíjí navzájem...
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář ke zrušení záloh na zdravotní pojištění

Ilustrativní obrázek

Čechy stojí zdraví stále více

Ilustrativní obrázek

Češi se ve své zemi cítí bezpečněji než Němci a Poláci. Nespokojeni jsou ale s důchodovým zabezpečením

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Stabilita systému zdravotního pojištění meziročně vzrostla

Ilustrativní obrázek

Pfizer s Mylan údajně plánují založit novou společnost v oblasti generických lékůČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.