Smart money investory brexit neděsí. Zahraniční investoři před referendem kupují britské akcie

15.06.2016 18:29 | wa pe | Diskuze

Referendum o setrvání Velké Británie se blíží mílovými kroky a hrozící brexit již pořádně zamával s forex obchodováním na libře, takzvaní smart money investoři jsou však až podezřele klidní. 

Foto: Gerd Altmann

 

Ačkoli to tak ještě před pár týdny nevypadalo, referendum o setrvání Velké Británie v EU bude napínaným závodem až do cílové rovinky. Podle posledních průzkumů i například sázkových kanceláří ztrácejí příznivci setrvání země v EU pevnou půdu pod nohama, zatímco tábor euroskeptiků výrazně posiluje. 

zdroj: Bloomberg

Nejistota ohledně výsledků referenda zvýšila především volatilitu obchodování na libře , která se aktuálně obchoduje na páru s americkým dolarem na nejnižších úrovních za poslední dva měsíce. Velcí hráči na trhu, jakými jsou například hedge fondy navíc sázejí na další pokles libry šterlinků. Poté, co páteční průzkum výzkumné společnosti ORB pro deník Independent přinesl desetiprocentní náskok příznivců brexitu, zažila libra nejhlubší pád od února a prohloubila svou letošní ztrátu na páru s americkým dolarem na více jak 4 %.

Bouřlivé obchodování na devizových trzích s librou vynikne především ve srovnání s britským akciovým trhem, který je až podezřele klidný. Od počátku roku sice zahraniční investoři ztráceli o britské akciové tituly zájem, trend se však na začátku května začal obracet a s počátkem června už začali britským akciím přiřazovat ve svých portfoliích výrazně vyšší váhu, než by odpovídalo průměru jimi sledovaných benchmarků.  

zdroj: Bloomberg

Podle výzkumné společnosti LuxArbor je 59 % světových institucionálních investorů na britských akciích takzvaně „overweight,“ ještě před měsícem to přitom bylo pouze 20 % z nich. Je pravda, že i s pominutím budoucího referenda k tomu existují pádné důvody, index akcií zapsaných na londýnské burze FTSE 100 ztrácí od počátku roku méně než 3 %, zatímco její evropský protějšek index Stoxx Europe 600 upisuje více jak 10 %:

Smart money investoři tedy zůstávají tváří v tvář výrazným ztrátám britských akcií v případě brexitu chladní. Důvodem by nemusela být ani tak jistota, že k odchodu Velké Británie z EU nedojde, ale předpoklad, že britské akcie se po prvotním šoku rychle zotaví. Do úvahy bychom také měli vzít fakt, že případný brexit by britské akciové tituly výrazně zlevnil, většina odhadů hovoří až o 25–30 %, což by zahraniční investoři mohli využít k neobvykle výhodným nákupům. Ostatně pro tuto možnost mluví i srovnání vývoje síly britské libry proti obchodně váženému koši hlavních měn a míry zahraničních investic ve Velké Británii. Podle něj v minulosti slabá libra podpořila míru investic a naopak.

zdroj: Bloomberg

Ať už tedy k brexitu dojde, nebo ne, investiční manažeři a další smart money investoři jsou připraveni na něm vydělat v obou případech.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.