Slovenské HDP - komentář Martina Pohla, Generali Investments

11:11 | E V | Diskuze

Slovenská ekonomika se vyhnula v závěru loňského roku poklesu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podle předběžného odhadu vzrostl slovenský HDP ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 o 0,2 % a meziroční pokles dosáhl „pouze" 2,7 %. Ačkoliv statistický úřad nezveřejnil další podrobnosti, jeho komentář poukazuje na dobrou výkonnost automobilového průmyslu, stavebnictví a pozitivní příspěvek čistých exportů k růstu. To je ostatně nejen na Slovensku zásadním rozdílem oproti jarní vlně pandemie, kdy velkou část průmyslu postihly uzavírky. 

Zachování chodu podstatné části ekonomiky napomohlo do značné míry eliminovat negativní dopad restrikcí na sektor služeb. S těmi se slovenská ekonomika vyrovnává i na začátku letošního roku. K prvním krůčkům k uvolnění došlo v uplynulém týdnu, kdy byly částečně otevřeny školy. Nicméně další uvolňování bude podle všeho velice opatrné vzhledem k vysoké úmrtnosti na covid-19, které v relativním vyjádření na 100 tisíc obyvatel převyšuje hodnoty z České republiky navzdory řádově polovičnímu počtu nových případů. 

Přesto se domníváme, že Slovensko čeká od dubna prudké oživení ekonomického růstu, které bude stát na několika nohách. Tou první bude uvolňování protiepidemických opatření umožněné kombinací faktorů jako vakcinace rizikových skupin a sezonního ústupu koronaviru. To by spolu s odloženou spotřebitelskou poptávkou mělo „nakopnout" zejména služby nejvíce postižené pandemií. Druhou nohou by mělo být souběžné oživení zahraniční poptávky, které podpoří slovenské exporty a průmysl. Třetí nohou jsou zvýšené vládní výdaje v čele s investicemi, jejichž tempo růstu by mělo dosáhnout dvouciferného tempa. 

Významnou úlohu v tom sehraje čerpání EU fondů, které bude navíc v druhé polovině roku podpořeno přílivem peněz z fondu oživení EU.  Zároveň se domníváme, že pokles nejistoty spojený s pandemií či Brexitem přispěje ke stabilizaci soukromých investic. Za celý rok 2021 by ekonomický růst mohl dosáhnout 6 % po cca. 5,2% poklesu v roce 2020. To by se mělo pozitivně projevit i na trhu práce, kde by se negativní trend měl zastavit taktéž v průběhu jara a ve zbytku roku bychom mohli již vidět růst zaměstnanosti tažený sektorem služeb. 

Slovenská ekonomika by již v závěru letošního roku mohla dosáhnout předkrizových hodnot. To však nebude platit pro řadu nejvíce postižených odvětví a firem, které neustály dlouhotrvající tlak pandemie na své hospodaření. Pandemie tak za sebou zanechá hluboké strukturální změny v ekonomice, které budou probíhat i v následujících několika letech.

Zdroj:Marie Horňáková, PR.Konektor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytujeČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.