Slováci získají vyšší příplatky za práci v noci, o víkendech a svátcích

17:30 | wa pe | Diskuze

Zaměstnanci na Slovensku, kteří pracují v noci, o svátcích nebo víkendech, by měli dostat přidáno. Předpokládá to novela zákoníku práce, která počítá s výraznějším zvýšením nebo zavedením příplatků za práci v uvedeném období.

Foto: Public Domain

Zástupci zaměstnavatelů, kterým stoupnou náklady na pracovní sílu, kritizovali kromě jiného skutečnost, že návrh novely zákona neprojde obvyklým připomínkovým řízením. Předlohu totiž do sněmovny nepředložil kabinet premiéra Roberta Fica, ale přímo vládní poslanci.

Od května příštího roku by příplatky k hodinové mzdě za práci v noci měly stoupnout na nejméně polovinu minimální mzdy z nynějších 20 procent. V absolutním vyjádření se příplatek oproti současnosti zvýší ještě více, a to z důvodu již schváleného nárůstu minimální mzdy v roce 2018 o desetinu. Předloha počítá rovněž se zavedením příplatků ke mzdě za práci o víkendech, a to ve výši alespoň 100 procent minimální mzdy za odpracovanou hodinu. Rovněž by se měly zdvojnásobit příplatky za práci o svátcích, které nyní dosahují polovinu průměrného výdělku zaměstnance. Hodinová minimální mzda na Slovensku v příštím roce dosáhne zhruba 2,76 eura (asi 71 korun).

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico obhajoval zvýšení příplatku za práci v noci v příštím roce na 1,38 eura (asi 35,40 Kč) za hodinu z nynějšího půl eura (12,80 Kč). "Vzhledem k tomu, že jsme země, kde pracuje nejvíce lidí v noci z celé EU, tak se mi zdá být směšné, když slyším vyjádření zaměstnavatelů, že toto někoho zruinuje. Kdo chce opatření zpochybňovat, ať se postaví k pásu. Slovensko je pro zaměstnavatele 'Klondajk'," řekl novinářům Fico. Připustil možnost úpravy stávajícího návrhu pro některé profese, jako například pekaře.

Právě zástupci pekařů tvrdili, že připravované změny negativně ovlivní odvětví, ve kterém zaměstnanci pracují hlavně v noci. Na Slovensku vykonává noční práci zhruba každý šestý zaměstnanec, v průměru za celou EU je to pouze 6,1 procenta pracovníků.

Zmiňované příplatky zvýší podle odhadu náklady zaměstnavatelů na pracovní sílu o stovky milionů eur ročně. Zároveň se zvýší příjmy státu z daně z příjmů a povinných odvodů.

Změna ohledně příplatků k platům je součástí takzvaného sociálního balíčku, na kterém se dříve dohodly tři koaliční strany a který počítá také například se zvyšováním minimální mzdy, poskytováním příspěvků na přestěhování nebo docházení za prací či zavedení dobrovolného 13. a 14. platu nezatíženého daněmi a povinnými odvody.

V České republice příplatek za práci o svátcích podle zákoníku práce činí nejméně částku odpovídající průměrného výdělku zaměstnance, za noční práci a práci o víkendech ve výši alespoň deseti procent výdělku.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Slovenská policie již na základě údajů tajné služby obvinila některé z osob, o kterých psal zavražděný novinář Ján Kuciak

Ilustrativní obrázek

Fico kritizuje Kisku za schůzku s americkým finančníkem Georgem Sorosem

Ilustrativní obrázek

Země Visegrádu, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko se nebrání navýšení svých příspěvků do rozpočtu EU

Ilustrativní obrázek

Odbory budou ještě letos požadovat zvýšení platů ve veřejné sféře

Ilustrativní obrázek

Andrej Babiš před summitem V4: Dejme napřed do pořádku naše banky, vznik Regionální rozvojové banky není třeba

Ilustrativní obrázek

Polsko jedná s Maďarskem o vytvoření regionální rozvojové bankyČti více
Ilustrativní obrázek

V USA v hlavní roli opět Trump; hlavní indexy na kladné nule, Nasdaq mírně v plusu

Ilustrativní obrázek

CETV odhad výsledků: Dlouhodobě silný druhý kvartál potvrdí úspěšný růst z loňského roku

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabil takřka o jedno procento

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu pokles v Evropě nerozházel

Ilustrativní obrázek

Microsoft výsledky i výhledem potěšil investory, akcie na historických maximech

Ilustrativní obrázek

Akcie Skechers oslabují před trhem o 26.1%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.