Sledujte projížďku samořízeným taxi. Alphabet spustil první taxislužbu bez lidského řidiče

11:22 | wa pe | Diskuze

Divize společnosti Google, Waymo testuje ve Phoenixu s pomocí dobrovolníků své samořízené taxi.

Foto: eurosporttuning

Až Vám před přechodem pro chodce zastaví auto bez řidiče, nedivte se, Waymo se po letech testování rozhodla uvést do provozu své samořízené bez záložních řidičů za volantem.  Pilotní program nyní společnost spustila ve Phoenixu, kde samořízené taxíky využívají dobrovolníci.  

Vizí výkonného ředitele Waymo, Johna Krafcika je budoucnost, kdy se autonomní vozidla stanou rutinním prostředkem každodenního života. „Protože v budoucnu budete platit za přístup k vozidlu, nikoli za jeho vlastnictví, budete si moci vybrat z celé flotily různých vozů, které budou přizpůsobeny pro každou jednotlivou cestu, na kterou se vydáte. Bude možné si automobil rezervovat na den, týden či déle,“ uvedl Krafcik na nedávné konferenci Web Summit v Portugalsku. Dalším krokem v projektu je spuštění mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím bude možné si samořízené taxi objednat podobně jako v případě dopravy na přání, kterou nabízí Uber. Na vývoji aplikace se Waymo podílí s konkurentem Uber, společností Lyft

 

 zdroj: Waymo

Odklon od osobního vlastnictví automobilů směrem k dopravě jako službě a samořízená auta budou pravděpodobně mít vážné důsledky pro automobilový průmysl. Nejenom že se podle některých odborníků sníží celkový počet vyráběných automobilů, ale kvůli absenci řidiče dojde i ke změně rozvržení interiéru vozů. Místo navíc budou moci konstruktéři automobilů budoucnosti využít pro další úložné prostory, zvětšení prostoru pro cestující a podobně.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.