Slabý růst americké jádrové inflace odsune zvýšení sazeb na druhou půlku roku

08:33 | fa ra | Diskuze

Po relativně klidném průběhu celého týdne americký dolar v pátek v reakci na dobré údaje z ekonomiky posílil. Zatímco minulé pondělí kurz USD/EUR otevíral těsně pod hladinou 1,14 USD/EUR, tento týden zahajuje nedaleko nad úrovní 1,13 USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

Dolaru v závěru týdne pomohly hlavně údaje o dubnových maloobchodních tržbách. Ty vzrostly silně i v kontrolní skupině, která dobře předpovídá vývoj domácí spotřeby v rámci HDP. V průběhu týdne ještě potěšily indikátory důvěry malých podnikatelů a vyšší byl i počet volných pracovních pozic. Naopak data z minulého týdne ukázala na oslabující dynamiku průmyslu jak v Německu, tak i ve zbytku eurozóny. Dobrou zprávou je posilující důvěra spotřebitelů vyjádřená indikátorem Sentix.

Kalendář pro tento týden sice není nijak nabitý, přesto v něm najdeme několik zajímavých událostí. Ve Spojených státech bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Ten by měl ukázat, že zvyšování dolarových sazeb v červnu je již v podstatě vyloučené. Nic na tom pravděpodobně nezmění ani statistika inflace za duben, která by sice měla ukázat silný růst spotřebních cen, nikoliv však v jádrové složce. Výraznou podporu nepřinesou ani údaje z průmyslu.

Ten by měl vykázat růst o 0,1 % m/m, když ekonomové SG očekávají, že v dubnu se dočasně zastavil útlum v těžebním průmyslu a automobilový sektor pokračoval v dobrých výsledcích. Nakonec ani údaje z nemovitostního trhu nepotěší, když by podle SG měly vykázat další meziměsíční pokles.

Finální údaje o spotřebitelských cenách budou zveřejněny i v eurozóně. Ekonomové SG nepředpokládají revizi předběžných dat, a tak by inflace za duben měl zůstat na záporných 0,2 %. V záporném teritoriu by měla zůstat a do června.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.