Slabší data z reálné ekonomiky z počátku roku zmírní tlaky na kurzový závazek ČNB

07:42 | fa ra | Diskuze

Zasedání ECB přineslo volatilitu i na středoevropské devizové trhy. Ve výsledku se ale žádný zřetelný trend neprosadil. Česká koruna se pohybovala v pásmu mezi 27,03 až 27,07 CZK/EUR, polský zlotý si v týdenním hodnocení nakonec o zhruba čtvrt procenta polepšil, naopak maďarský forint necelé procento ztratil.

Foto: Public Domain

Doplatil ale na své znehodnocení z počátku týdne, kdy se nenaplnila některá očekávání hráčů na trhu, že agentura Moody’s vylepší Maďarsku rating; zklamání též přinesla lednová průmyslová výroba.

Série dosud zveřejněných českých indikátorů z reálné ekonomiky překvapila spíše příjemně. Nad očekávání se v lednu dařilo exportům, a to zejména dopravních prostředků. V kombinaci s nízkými dovozními cenami to vedlo k solidnímu přebytku lednové bilance zahraničního obchodu. Pokles vykázala za únor míra nezaměstnanosti, a to na 6,3 %, když počet volných pracovních míst dosáhl nejvyšší úrovně od října 2008. Výbornou kondici českého trhu práce podtrhla dnes zveřejněná statistika mzdového vývoje v závěrečném čtvrtletí loňského roku.

Růst reálných mezd byl nejrychlejší za posledních šest let. Zvyšující se disponibilní důchody domácností jsou příslibem pro udržení dynamiky spotřebitelských výdajů. Jejich síla je přitom vidět i na inflačním vývoji. Jádrová inflace se v únoru nacházela na 1,6 %. Celková inflace ovšem byla především kvůli meziročnímu poklesu cen pohonných hmot výrazně nižší, konkrétně na hodnotě 0,5 % y/y. Ve srovnání s lednovými 0,6 % to znamenalo mírné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen. Prognóza ČNB přitom počítala s jejich zrychlením na 0,8 % y/y.

Lednová data z reálné ekonomiky, která přinese nadcházející týden, potvrdí určité oslabení hospodářské dynamiky na přelomu roku, jak potvrdila statistika národních účtů za Q4 15. Za leden tak očekáváme zpomalení meziročního růstu průmyslové výroby z prosincových 0,7 % na 0,4 % y/y, stavebnictví zřejmě zaznamená meziroční pokles. Dynamiku by si naopak měly udržet maloobchodní tržby a tradičně vysoký přebytek by měl vykázat lednový běžný účet platební bilance. Celkově letos česká ekonomika zpomalí tempo svého meziročního růstu z loňských výjimečných 4,3 % na námi očekávaných 2,3 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.