Slabé výsledky pracovního trhu ukončují naděje Fedu

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Minulé úterý znamenalo počátek zveřejnění údajů o americkém pracovním trhu, ADP bylo zveřejněno před pátečními daty NFP. Dubnové ADP změny zaměstnanosti, očekávalo se 195 tisíc nových míst oproti 200 tisícům v březnu, dosáhlo pouze 156 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Jsme přesvědčeni, že americké slabé výsledky se nějakým způsobem projevují na pracovním trhu a nižší údaj byl jasně na stole.

Foto: Web4Trader

Změna NFP zveřejněná minulý pátek, kde se očekávalo 200 tisíc nových pracovních míst oproti březnovým 2015 tisícům, přinesla jen velmi slabých 160 tisíc míst. Naše zkoumání nás vede k přesvědčení, že přestože současné momentum pracovního trhu vypadá pozitivně, zdraví americké ekonomiky, především pracovního trhu, se přeceňuje.

Finanční trhy stále hledají potvrzení, že Fed letos zvedne sazby, a nijak se netrápí jeho umírněným postojem, protože volná monetární politika svědčí akciovým trhům. Nicméně z dlouhodobého hlediska může tato bublina kdykoli prasknout. Pracovní trh si vede z hlavních hospodářských ukazatelů s mírou nezaměstnanosti 5% nejlépe (možná jako jediný). Jenomže ani se zlepšováním pracovního trhu inflace neoživila, březnový výsledek je meziročně na 0,9%. Růst maloobchodního prodeje měsíc po měsíci zpomaluje a poslední výsledky z března byly meziročně pod 2%.

Současné výsledky jsou bezesporu spíš na slabší straně. Připadá nám rozporuplné, že podmínky pracovního trhu se zlepšují, zatímco spotřeba skoro nestoupá. Páteční nižší NFP, než se očekávalo, definitivně ukončilo možnost, že by Fed zvedl podruhé sazby. Zdá se, že trhy už rezignovaly na možnost červnového zvýšení, protože pravděpodobnost zpřísnění se nedostala nad 10%. Snad jen členové Fedu ještě věří, že na červnovém zasedání by mohli sazby zvýšit.

USA nyní potřebuje inflaci více než kdy předtím, minimálně k likvidaci mohutného dluhu (18 trilionů dolarů), ale Fed ji nedokáže pobídnout a nepodnikne žádné kroky, které by mohly zvýšit deflační tlaky. To je také důvod, proč je potřeba pečlivě sledovat růst mezd, který se od začátku roku mírně zvedl. Z našeho pohledu to není podstatný indikátor, protože příliš velký počet volných pracovních sil čeká na práci, neboť průměrná týdenní pracovní doba na pracovníka je stále 35 hodin. Vykládáme si to tak, že američtí pracující mají práci na menší úvazek. V souvislosti s měnou by měl EUR/USD střednědobě pokračovat výš k hodnotě 1,2000.

 

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.