Slabá koruna a zvýšená inflace otevírají dveře srpnovému zvyšování sazeb

12:07 | Redakce W4T | Diskuze

Domácí inflace v červnu překonala všechna očekávání a koruna ani přesto neposiluje a zůstává v zajetí globálních trendů. I když ČNB přiznala, že vnější prostředí představuje velkou nejistotu, na posledním zasedání se ho nezalekla a přistoupila k překvapivému zvýšení sazeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Okolnosti se od té doby příliš nezměnily. Věříme tedy, že ČNB již v srpnu využije další příležitost, aby posunula sazby směrem neutrálním úrovním. Vedle změny našeho výhledu pro ČNB jsme přistoupili také k úpravě naší prognózy kurzu koruny.

Červnové zvýšení sazeb překvapilo většinu analytiků. Z květnové prognózy ČNB totiž vyplývala potřeba zvyšovat sazby až na přelomu letošního a příštího roku. ČNB pro své rozhodnutí představila dva hlavní důvody. Prvním velkým proinflačním tlakem je oslabení koruny. Domácí měna reaguje na politickou nejistotu ve světě a trpí s dalšími měnami rozvíjejících se států. Od té doby se situace víceméně nezměnila a kurz koruny se stále pohybuje v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Koruna je nyní mnohem zranitelnější vzhledem k vývoji na světových trzích a na domácí impulzy reaguje výrazně méně, než jsme byli zvyklí. I proto jsme znovu upravili svůj výhled pro kurz české měny. Protiinflační tlaky plynoucí z jejího kurzu tak vidíme v tuto chvíli jako mnohem slabší než dříve.

Po slabších výsledcích ze začátku roku se inflace v květnu znovu vyšvihla nad 2 %. Část tohoto pohybu nastala kvůli zdražování pohonných hmot a potravin, ale v cenách se začal zřetelně projevovat i rapidní mzdový růst z přelomu roku. Trh práce zůstává utažený a to se ani v následujících čtvrtletích nezmění. I když mzdový růst může mírně zvolnit, zůstane i tak silný. Produktivita se zvyšuje mnohem pomaleji, a to bude tlačit na ziskové marže podniků i do inflace. Domácí inflační tlaky tak v ekonomice přetrvávají.

Zatímco vnější prostředí (zejména kvůli kurzu koruny) působí proinflačně, tak rizika jsou jednoznačně koncentrovaná na protiinflační straně. Nejistá politická situace na globální scéně představuje riziko pro domácí ekonomický vývoj. Probíhající obchodní válka a hrozba její eskalace mají potenciál výrazně zchladit domácí ekonomiku. Nicméně na tiskové konferenci po posledním zasedání centrální banky guvernér Rusnok tato rizika nijak nezdůrazňoval. Zdá se tedy, že bankovní rada tuto hrozbu příliš v potaz nebrala.

Jak jsme ukázali, inflace je vysoko, inflační tlaky přetrvávají, trh práce i nemovitostní trh se přehřívají. Věříme tak, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování sazeb tempem 25 bb za měsíc.  K dalšímu zvýšení by bankovní rada měla podle nás přistoupit již na srpnovém zasedání. ČNB využije situace, když může posunou sazby směrem k jejich neutrální hodnotě, aniž by výrazně riskovala, že kurz koruny nadměrně posílí.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 17.12.2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflaceČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.