Slabá koruna a zvýšená inflace otevírají dveře srpnovému zvyšování sazeb

12:07 | Redakce W4T | Diskuze

Domácí inflace v červnu překonala všechna očekávání a koruna ani přesto neposiluje a zůstává v zajetí globálních trendů. I když ČNB přiznala, že vnější prostředí představuje velkou nejistotu, na posledním zasedání se ho nezalekla a přistoupila k překvapivému zvýšení sazeb.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Okolnosti se od té doby příliš nezměnily. Věříme tedy, že ČNB již v srpnu využije další příležitost, aby posunula sazby směrem neutrálním úrovním. Vedle změny našeho výhledu pro ČNB jsme přistoupili také k úpravě naší prognózy kurzu koruny.

Červnové zvýšení sazeb překvapilo většinu analytiků. Z květnové prognózy ČNB totiž vyplývala potřeba zvyšovat sazby až na přelomu letošního a příštího roku. ČNB pro své rozhodnutí představila dva hlavní důvody. Prvním velkým proinflačním tlakem je oslabení koruny. Domácí měna reaguje na politickou nejistotu ve světě a trpí s dalšími měnami rozvíjejících se států. Od té doby se situace víceméně nezměnila a kurz koruny se stále pohybuje v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Koruna je nyní mnohem zranitelnější vzhledem k vývoji na světových trzích a na domácí impulzy reaguje výrazně méně, než jsme byli zvyklí. I proto jsme znovu upravili svůj výhled pro kurz české měny. Protiinflační tlaky plynoucí z jejího kurzu tak vidíme v tuto chvíli jako mnohem slabší než dříve.

Po slabších výsledcích ze začátku roku se inflace v květnu znovu vyšvihla nad 2 %. Část tohoto pohybu nastala kvůli zdražování pohonných hmot a potravin, ale v cenách se začal zřetelně projevovat i rapidní mzdový růst z přelomu roku. Trh práce zůstává utažený a to se ani v následujících čtvrtletích nezmění. I když mzdový růst může mírně zvolnit, zůstane i tak silný. Produktivita se zvyšuje mnohem pomaleji, a to bude tlačit na ziskové marže podniků i do inflace. Domácí inflační tlaky tak v ekonomice přetrvávají.

Zatímco vnější prostředí (zejména kvůli kurzu koruny) působí proinflačně, tak rizika jsou jednoznačně koncentrovaná na protiinflační straně. Nejistá politická situace na globální scéně představuje riziko pro domácí ekonomický vývoj. Probíhající obchodní válka a hrozba její eskalace mají potenciál výrazně zchladit domácí ekonomiku. Nicméně na tiskové konferenci po posledním zasedání centrální banky guvernér Rusnok tato rizika nijak nezdůrazňoval. Zdá se tedy, že bankovní rada tuto hrozbu příliš v potaz nebrala.

Jak jsme ukázali, inflace je vysoko, inflační tlaky přetrvávají, trh práce i nemovitostní trh se přehřívají. Věříme tak, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování sazeb tempem 25 bb za měsíc.  K dalšímu zvýšení by bankovní rada měla podle nás přistoupit již na srpnovém zasedání. ČNB využije situace, když může posunou sazby směrem k jejich neutrální hodnotě, aniž by výrazně riskovala, že kurz koruny nadměrně posílí.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

České firmy jsou na vzestupu. Obyvatelstvo bohatne a nebojí se experimentovat.

Ilustrativní obrázek

Cenové tlaky z průmyslu zvolňují

Ilustrativní obrázek

Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostou

Ilustrativní obrázek

Ceny zahraničního obchodu pokračovaly v červenci v růstu

Ilustrativní obrázek

Ceny v zemědělství meziročně klesly, v průmyslu vzrostly

Ilustrativní obrázek

Jednání o Brexitu pokračujeČti více
Ilustrativní obrázek

Odhady výsledků: Philip Morris poroste díky růstu cen cigaret a prodejům IQOS

Ilustrativní obrázek

Oracle Corporation zveřejnila své hospodářské výsledky za první kvartál nového fiskálního roku

Ilustrativní obrázek

FedEx ziskem za 1Q zklamal, přesto zůstává optimistický a navyšuje výhled

Ilustrativní obrázek

Moneta Money Bank vylepšuje výhled i návrh dividendy

Ilustrativní obrázek

I přes riziko eskalujících cel ze strany USA uzavřely asijské indexy převážně v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

USA a Čína znovu zkřížily meče v obchodní válce

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.