Silný kurz dolaru a měny, které to nejvíce odnesly v roce 2016

04.01.2017 11:07 | Miloš Kotek | Diskuze

Většina posilování dolaru jde na vrub miniaturnímu zvýšení základní úrokové sazby v USA. Jak kouzlí centrální bankéři s úrokovými sazbami a nezřízeným tištěním peněz...

Ilustrační foto
Foto: W4T

Po deseti letech nulových úroků se FED praštil přes kapsu a zvýšil základní úrokovou sazbu na závratných 0,75 %. Oproti tomu ostatní centrální banky se vyžívají v kvantitativním uvolňování, což je eufemistický výraz pro prachobyčejné nezřízené tištění peněz. Kromě toho mezi další eskamotérské kousky centrálních bank pak patří záporné úrokové sazby, což je způsob jak donutit obyvatelstvo, aby přestalo ukládat peníze do bank a cpalo si je do polštářů, jak bylo zvykem v minulých stoletích, protože když si je odnesete do banky, dostanete dodatečnou daň ve výši záporné úrokové sazby.

Vraťme se však k dolaru. Když chceme měřit sílu dolaru, obyčejně k tomu používáme dolarový index. Dolarový index je vážený průměr koše šesti měn, který sestává z eura, jenu, libry, kanadského dolaru, švédské koruny a švýcarského franku. To může být trochu problém, protože zde nejsou zařazeny měny amerických největších obchodních partnerů, jako je Mexiko a Čína.

Sílu dolaru tedy musíme porovnávat ze širšího hlediska k mnohem většímu počtu světových měn.

Jak si tedy vedl dolar v porovnání k ostatním měnám? Vůči některým získával, vůči některým naopak ztrácel. Následující graf ukazuje, jak si vedl v roce 2016 americký dolar vůči 25 světovým měnám.

Graf: Oslabování a posilování 25 světových měn vůči americkému dolaru v roce 2016

 

Je zajímavé, že například euro ani jen navzdory nezměrnému úsilí svých centrálních bank neskončily podstatně hůř než rok předtím. Euro za rok oslabilo vůči dolaru o 3,2 %, japonský jen oslabil o 2,8 %.

Zajímavé jsou však měny, které jsou v grafu zakroužkovány.

Brazilský real v období od března 2013 až po leden 2016 prudce oslaboval a ztratil vůči dolaru 52 %. Brazílie čelila nejdelší hospodářské recesi za několik posledních desetiletí. Hospodářská krize a korupční skandály na nejvyšších vládních úrovních, korupce ve výstavbě olympijských stadionů, pokles cen ropy pro státem vlastněnou a předluženou ropnou společnost Petrobras, to všechno se projevilo na prudkém poklesu hodnoty brazilské měny.

Ale v lednu 2016 se situace změnila. Pád realu se zastavil a jeho hodnota začala opět růst. Na konci roku byl real o 22 % výš než na jeho začátku, ale to je stále skoro 30 % pod úrovní z poloviny roku 2014.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.