Silný dolar může být pro některé členy FOMC problém

05.01.2017 08:26 | fa ra | Diskuze

Prosincový ADP report by měl podle nás ukázat na 175 tisíc nových pracovních míst. To je číslo, které není nijak vzdálené od konsensu zítřejší oficiální statistiky. Pouze výraznější pozitivní překvapení by mohlo vést k posílení dolaru a převálcovat včerejší zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC.

Ilustrační foto
Foto: Federalreserve

Některým centrálním bankéřům se totiž silný dolar nelíbí. Dnešní středoevropský kalendář je prázdný. Z našeho pohledu bude zajímavý až zítřek, kteří přinese finální čísla českého HDP za Q3 16 a listopadová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Zítra se též dočkáme statistiky listopadových intervenčních objemů ČNB.

 

ADP nás připraví na zítřejší silná data z trhu práce v USA

Americká ekonomika vytvořila v soukromém sektoru podle odhadu ADP zřejmě 175 tisíc nových pracovních míst. Tento náš odhad je blízký tržnímu konsensu i očekávání týkající se zítřejších oficiálních statistik. Pokud číslo nepřekvapí, výraznější reakci trhu očekávat nelze.

Dnešní evropský kalendář příliš kurzotvorných ekonomických indikátorů nepřinese. Mediálně zajímavá může být listopadová statistika vývoje cen průmyslových výrobců. Po 43 měsících nepřetržitého meziročního poklesu těchto cen může listopad znamenat ukončení tohoto cyklu.

 

Někteří američtí centrální bankéři se obávají silného dolaru

Euro včera korigovalo ztráty z úvodu týdne, kdy se kurz propadl na čtrnáctileté minimum. Kurz se tak v průběhu včerejšího dne odpoutal od hladiny 1,04 USD/EUR, když se posunul zhruba o padesát centů výše. I když se jednalo primárně o technickou korekci pondělního propadu, ve prospěch eura hrála i včera zveřejněná makroekonomická data.

Ekonomika eurozóny v závěru loňského roku zrychlila. To, co naznačovaly dílčí ukazatele z jednotlivých států, se potvrdilo i na úrovni eurozóny jako celku. Index PMI měřící aktivitu v sektoru průmyslu a služeb zaznamenal v prosinci nejvyšší hodnotu za posledních pět a půl roku. Rostoucí ekonomika se projevuje i v tlacích na zvyšování cen. Oznámená předběžná data za prosinec ukázala na zrychlení růstu spotřebitelských cen v eurozóně na 1,1 % z listopadových 0,6 % y/y. Obojí je dobrá zpráva i pro Evropskou centrální banku. Ta sice prodloužila program kvantitativního uvolňování za březen letošního roku, nicméně průměrný měsíční objem nakoupených dluhopisů se snížil o 20 mld. EUR měsíčně. A my dokonce očekáváme, že se v průběhu roku tato částka bude snižovat.

Během dnešní asijské seance se euro posunulo ještě výše a v brzkých ranních hodinách kurz atakoval hladinu 1,055 USD/EUR. Kurz reagoval na včera večer zveřejněný zápis z posledního jednání amerických centrálních bankéřů. Někteří z nich totiž vyjádřili obavy z příliš silného dolaru. Silný dolar by podle nich mohl vymazat pozitiva současného růstu reálné ekonomiky i případného fiskálního stimulu.

 

Na zajímavější data si region bude muset počkat do zítřka

Dnešní středoevropský ekonomický kalendář je nezajímavý. Důležitější bude až závěr týdne, který přinese listopadová data z české reálné ekonomiky. A pak příští úterý, kdy se dočkáme prosincových inflačních čísel. Očekáváme, že meziroční růst spotřebitelských cen povyskočí až na 1,9 % y/y, tedy do samé blízkosti inflačního cíle ČNB. 

 

Koruna vůči dolaru zpět pod 26 CZK/USD

Na středoevropských devizových trzích včera panoval víceméně klid. Nepřekvapí, že česká koruna se opět držela v samotné blízkosti úrovně kurzového závazku. Polský zlotý a maďarský forint měly tendenci posilovat.

Zajímavější byl vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Po úterním překonání úrovně 26 CZK/USD a dosažení nejvyšší dolarové úrovně za posledních 10 let, včera kurz korigoval a vrátil se pod hladinu 26 až k 25,80 USD/EUR.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.