Silná data z obou stran Atlantického oceánu

09.01.2017 08:32 | fa ra | Diskuze

Tento týden přinese pokračování přílivu silných dat z obou stran Atlantického oceánu, a to v podobě amerických maloobchodních tržeb a evropských statistik z průmyslového sektoru. Během týdne budeme též sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně Yellenové a Bullarda a zápis z prosincového jednání ECB, kde bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování.

Ilustrační foto
Foto: W4T

Monitorován bude též britský nejvyšší soud, který může rozhodnout, kdo má právo odstartovat proces vystoupení Británie z EU aktivací článku 50. Z domova bude zajímavý zítřek. Jednak bude publikována prosincová inflace, která se podle nás zastaví těsně pod dvouprocentním inflačním cílem, jednak budou oznámena nová jména jednoho či dvou členů bankovní rady ČNB.

Nálada v německém průmyslovém sektoru se v průběhu druhého pololetí výrazně zlepšovala. Průmysl tak přispívá pozitivně k německému hospodářskému růstu a listopadové statistiky by měly pozitivní trend potvrdit, když očekáváme meziměsíční růst o 0,5 %. Tržní konsensus je ještě o dvě desetiny výše. Celkově by německá ekonomka měla za loňské závěrečné čtvrtletí vykázat růst vyšší než 0,5 % mezičtvrtletně. Solidně se daří i z německého pohledu vnější poptávce, což by měla listopadová exportní data reflektovat. Pozitivní je pro Německo zejména silnější poptávka z Číny a východní Evropy. Přebytek bilance zahraničního obchodu by se tak měl dále zvýšit. Celkově lepší náladu v eurozóně by měl potvrdit zlepšující se ukazatel důvěry investorů Sentix.

Po nevýrazných zářijových a říjnových číslech, by měl listopad přinést i v sektoru francouzského průmyslu zvýšení produkční aktivity. Zejména námi předpokládaný silný růst ve zpracovatelském průmyslu (o 1,6 % m/m) by měl přispět k růstu celkové produkce. Příspěvek energetického sektoru bude minimální. Protože i prosincové předstihové indikátory ukazují na pokračující zlepšování (průmyslový PMI se v prosinci vyšplhal na nejvyšší hodnotu za 67 měsíců), odhadujeme celkový růst průmyslové výroby za Q4 16 na solidních 0,7 % q/q.

Za listopad očekáváme silný růst průmyslové výroby v eurozóně, a to o 0,6 % m/m. To by mělo znamenat výrazné zrychlení meziročního růstu z říjnových 0,6 % až na 3,7 % y/y. Hlavním tahounem bude zejména německý průmysl, pomoci by měl i zotavující se francouzský průmysl. Pokud bychom předpokládali, že se podobně bude vyvíjet i prosinec, ukazovala by výkonnost průmyslu na růst ekonomiky eurozóny jako celku o 0,3 % q/q za závěrečné čtvrtletí loňského roku. PMI ale ukazuje na ještě lepší výsledek.

Listopadové maloobchodní tržby v USA byly jedním velkým zklamáním v rámci celé struktury včetně tzv. kontrolní skupiny. Prosinec by již měl být o něčem jiném. Růst cen pohonných hmot i vyšší prodeje automobilů by měly podpořit celkové nominální tržby. Jejich meziměsíční nárůst očekáváme o 0,7 %. I po očištění o automobilový sektor očekáváme slušných +0,5 % m/m. Růst v kontrolní skupině, která má největší návaznost na spotřebu domácností v rámci HDP, by měl činit 0,3 % m/m. Anualizovaný růst za celý Q4 16 by tak měl dosáhnout 4,1 %, tedy výrazně více než 1,1 % zaznamenaných v průběhu Q3 16.

 

Dolar po dosažení 14letého maxima korigoval

Vstup do nového roku se americké měně opravdu vydařil. Během prvních dvou obchodních dní posílila vůči euru krátce dokonce pod 1,0350 USD/EUR, tedy na svou nejsilnější hodnotu od roku 2003. Dolar povzbudily silné PMI z průmyslu, zejména vzestup cenové složky. Číslo potvrdilo správnost prosincového zvýšení dolarových sazeb a naznačilo, že další zvyšování bude následovat. Na tom nic nemění ani páteční report z trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst sice neoslnil, další ukazatele ale ano. Především růst hodinových výdělků na 2,9 % y/y.

Druhá polovina týdne již ale patřila euru. Ve výsledku tak kurz eura vůči dolaru v celotýdenním hodnocení výraznější posun nezaznamenal. I data z Evropy totiž potvrdila zvyšující se aktivitu v reálné ekonomice a především narůstající inflační tlaky. Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu již v prosinci dosáhl na 1,7 %, za eurozónu jako celek činí číslo 1,1 %. A páteční sentiment indikátory potvrdily zlepšující se náladu v eurozóně prakticky ve všech sledovaných segmentech.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.