Silná americká data nakonec dolaru příliš nepomohla

08:16 | fa ra | Diskuze

Vývoj nejvýznamnějšího obchodního páru se první pracovní týden roku 2016 pohyboval jako na houpačce. V celotýdenním hodnocení se nakonec euro proti dolaru nijak zásadně nezměnilo. Zatímco během první poloviny týdne euro padalo až na dohled úrovně 1,07 USD/EUR, v závěru týdne se kurz stabilizoval u 1,09 CZK/EUR. Tedy tam, kde týden zahájil.

Foto: Public DomainSpolečnou evropskou měnu zejména v první polovině týdne srážely turbulence na čínských finančních trzích a publikovaná předběžná prosincová inflační data za Německo a eurozónu. Ta skončila pod tržním konsensem a podpořila očekávání, že ECB přijde s dalším kolem uvolnění měnových podmínek. My tento krok očekáváme na březnovém zasedání. Naproti tomu druhá polovina týdne přinesla povzbudivá data v podobě předstihových indikátorů Evropské komise. Ta v kombinaci s dříve zveřejněnými PMI indikátory potvrzují solidní růstovou dynamiku ekonomiky eurozóny. Za loňské čtvrté čtvrtletí předpokládáme její mezičtvrtletní růst o 0,5 %. Dolar naopak profitoval z příznivých makroekonomických dat, zejména z trhu práce, což potvrdily prosincové statistiky počtu nově vytvořených pracovních míst v USA.

Tento týden připomene rozdílné fáze evropské a americké centrální banky. Na straně ECB se dočkáme zveřejnění zápisu z posledního jednání, který by měl ozřejmit, proč nedošlo na prosincovém zasedání k naplnění veškerých očekávání týkající se zejména programu kvantitativního uvolňování. V tomto týdnu se též sejde nově zvolený španělský parlament. Vzhledem k patovému výsledku vidíme velkou pravděpodobnost nových voleb. Z jednání euroskupiny pak lze očekával silný apel na Řecko, aby schválilo důchodovou reformu. Pokud jde o data, z Německa se dočkáme celoročního odhadu HDP za rok 2015. Navzdory určitým signálům oslabení aktivita v závěru roku čekáváme růst o 1,6 %.
Zejména druhá polovina týdne bude v USA ve znamení vystoupení celé řady centrálních bankéřů. Bude se jednat o poslední možnost veřejných prohlášení před jednání Fedu, které se uskuteční 26. a 27. ledna. Zejména ve světle více než solidních dat z trhu práce se dá očekávat obhajoba toho, že začal proces normalizace dolarových sazeb. Ty ale i nadále působí uvolněně a měly by více než eliminovat možná rizika z vnějšího prostředí. Na silnou domácí poptávku v USA by pak měla poukázat prosincová data maloobchodních tržeb.

Po korekci ve druhé polovině minulého týdne se vzhledem k očekávaným událostem a očekáváním ohledně oznamovaných ekonomických indikátorů dá předpokládat, že by měl dolar opět cítit podporu, a to i vůči euru. Výraznější je zatím vůči asijským měnám. Celkový dolarový index je nejvýše za poslední dekádu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.