Shrnutí minulého týdne: Český HDP v druhém čtvrtletí překvapil směrem nahoru

08:26 | fa ra | Diskuze

Data z reálné ekonomiky minulý týden výrazně překvapila, když HDP za druhé čtvrtletní vykázal růst o 0,9 % q/q, a tak kurz koruny pokračoval v těsném pohybu u hladiny 27,02 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Ani ostatní regionální měny se tento týden zásadně nepohnuly. Větších pohybů se nedočkáme ani tento týden. Nejsou na pořadu žádná zásadní ekonomická data. Ani kalendář v zahraničí neslibuje zásadní vliv na region.

Trhy tento týden opět ve velkém ovládne prázdninová nálada. Impulsy totiž z dat přijdou minimální. Konec měsíce je totiž tradičně chudší. V Česku a Maďarsku budou zveřejněny indikátory důvěry. V Polsku to pak budou výsledky rozpočtového hospodaření za červenec. Zápis z měnového jednání tamní centrální banky by také neměl vzbudit velký ohlas. Komunikace centrální banky je už několik měsíců konzistentní v tom, že nechce snižovat sazby ani zavádět nekonvenční nástroje ač spotřebitelská inflace zůstává hluboce v záporu.

Minulý týden byl v Česku zveřejněn HDP za druhé čtvrtletí tohoto roku, který všeobecně překvapil. Mezičtvrtletní růst totiž dosáhl 0,9 %, tedy stejně jako v Polsku a na Slovensku. Český statistický úřad k tomu uvedl, že za tímto pozitivním vývojem stojí především zpracovatelský průmysl a sektor služeb. Výdajová strana HDP pak profitovala z dobré spotřeby domácností a zahraniční poptávky. Přebytek zahraničního obchodu těží z poptávky v Evropě po automobilech. Proto i zpracovatelský průmysl je silný. Spotřeba domácností zase svou růstovou podporu nachází na trhu práce. Ten stále potvrzuje dobré podmínky i vyhlídky. Zároveň byly zveřejněny červencové statistiky z primárních cenových okruhů. Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně nerostly. Dovozní ceny zase zmírnily svůj meziroční pokles stejně jako vývozní.

Kurz koruny na tyto události nereagoval, protože už v podstatě od počátku srpna je těsně přimknut k technické hranici kurzového závazku 27,02 CZK/EUR. V pátek opět po delší době se centrální banka ústy více guvernéra Hampla ozvala, že prostřednictvím intervencí na devizovém trhu plní centrální banka svůj inflační cíl. Hampl dokonce přisadil, že z tohoto kroku centrální banky mají přímý užitek i lidé, protože by jinak zaměstnanost v Česku byla nižší.

Ostatní měny v regionu se minulý týden také nacházely v prázdninovém módu. Maďarský forint osciloval kolem 310 HUF/EUR a polský zlotý ztratil asi 0,8 %; relativně malá ztráta na to, jak data z minulého týdne zaostala za očekáváním trhů. Mimo trh práce nelze najít mnoho pozitivního na výkonu polské ekonomiky za první prázdninový měsíc. Polská měna tedy kromě prázdninové nálady těží z dobrého výsledku HDP za druhé čtvrtletí, který byl publikován minulý pátek.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.