Setkání v Jackson Hole dá trhům nový impuls

08:54 | Redakce W4T | Diskuze

Tento týden trhy prostudují zápisy z již proběhlých zasedání Fedu a ECB. Pozornost vzbudí také každoroční konference v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek a jejíž vrcholem bude vystoupení prezidenta Fedu J. Powella. V eurozóně bude zveřejněna série předstihových indikátorů, které ukáží jak na solidní ekonomickou dynamiku ve třetím čtvrtletí, tak i na neutuchající optimismus spotřebitelů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zůstává rekordní

Statistiky z obou stran Atlantiku ukáží na solidní ekonomický růst ve třetím čtvrtletí. Trhy budou tento týden také sledovat symposium v Jackson Hole, které začíná ve čtvrtek, i zápis z posledního zasedání Fedu. Ten by měl vrhnout světlo na to, kde FOMC vidí neutrální sazbu a zda se přes ni chce příští rok dostat. Předstihové indexy z jednotlivých zemí eurozóny zůstanou na vysokých úrovních, ukazujíc na stabilní růst i v Q3. Především spotřebitelská důvěra v eurozóně se udrží na svém historickém maximu. 

Polská ekonomika zůstává v dobré kondici i v Q3

Polská ekonomika pokračuje v solidním růstu i ve třetím čtvrtletí, což nám potvrdí i tento týden zveřejněná data za červenec. Dařilo se průmyslové výrobě, která těží z nadcházejících podzimních voleb projevujících se ve vyšších investicích do infrastruktury. Rovněž maloobchodní tržby si udrží dobrou dynamiku díky stabilnímu trhu práce, nízké nezaměstnanosti a solidnímu růstu mezd. Míra nezaměstnanosti zůstává v červenci nezměněná, v nadcházejícím období by se však měla vrátit ke svému sestupnému trendu.

Zaostřeno na dnešek: Polský PPI roste ruku v ruce s cenou ropy

V regionu dnes zaujmou pouze polské statistiky, které ukáží na to, že se tamní ekonomice daří i ve třetím čtvrtletí. Ve zbytku Evropy dnes makroekonomický kalendář zůstává prázdný, kurz eura proti dolaru tak bude nejspíše jen ve vleku geopolitických událostí.

Euro zůstává v zajetí geopolitických událostí

Dnešní den je skoupý na nová makroekonomická data ze zahraničí. Trhy proto budou sledovat, jak se nadále vyvíjí geopolitické události. Řecko právě po osmi letech opouští záchranný program a podle premiéra Tsiprase by mělo během příštích dvou let začít prodávat své dluhopisy. Rovněž uklidnění situace kolem turecké liry euru pomáhá. Lira oproti dolaru posílila během posledního týdne téměř o 7 %, čímž umazala část svých ztrát z minulých měsíců. Přesto napětí mezi USA a Tureckem stále přetrvává a je těžké předvídat, kterým směrem se turecká měna vydá a není tak jasné, jak velký dopad tento konflikt bude mít na evropské banky.

Američtí spotřebitelé se obávají obchodních válek

Finální čtení spotřebitelské inflace v eurozóně žádné překvapení nepřineslo. Ta v červenci sice zůstává nad cílem ECB, tažená je ale zejména vyššími cenami potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace nadále zůstává nízká.

Důvěra v americkou ekonomiku za srpen nečekaně poklesla, a to na nejnižší úroveň od loňského září. I nadále však zůstává na solidních úrovních, a dá se tak očekávat, že bude podporovat spotřebitelskou poptávku – i když v menší míře než doposud - i v druhé polovině roku. Inflační očekávání na příštích 12 měsíců zůstávají oproti červenci nezměněná. Za poklesem tak stojí převážně napětí okolo obchodních válek.

Ceny polských výrobců si dynamiku udrží

Vzhledem k vyšším cenám ropy na světových triích si růst cen průmyslových výrobců v Polsku v červenci zachoval svou červnovou dynamiku. Samotná statistika je pro investory spíše neutrální, klíčové je propisování PPI do spotřebitelských cen. Zrychlení, které v Polsku pozorujeme, by se v CPI mělo projevit během dvou až tří čtvrtletí.

Průmyslová výroba si v červenci zachovala svou dosavadní dynamiku. Ta bude podpořena jak kalendářními efekty (jeden den navíc oproti červenci minulého roku), tak i růstem investic do infrastruktury.

Koruna v pátek neměla motivaci k pohybu

Česká koruna zažila velice nudný pátek, kdy oscilovala kolem 25,73 CZK/EUR. Neměla totiž důvod probudit se z letního lenošení, protože žádná zajímavá data tento den u nás ani ve světě nebyla zveřejněna. K výraznějšímu pohybu ji nepřiměl ani čtvrteční rozhovor s víceguvernérem Hamplem, který zopakoval svůj jestřábí postoj ke zvyšování sazeb.

To polský zlotý o desetinku posílil, a to i přesto, že statistika z trhu práce skončila hůře, než předpokládal trh. Mzdy, které Polákům rostou tempem přes sedm procent meziročně, v červenci o tři desetiny zpomalily svou dynamiku, zatímco trh čekal zrychlení. Rovněž zaměstnanost rostla pomaleji, než se očekávalo. Zlotý dnes ráno otevírá na hladině 4,298 PLN/EUR.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Draghi v Evropském parlamentu vyjádřil důvěru v zesilování domácích cenových tlaků v EMU

Ilustrativní obrázek

FED: Zvýšení sazeb na zářijovém zasedání je hotová věc

Ilustrativní obrázek

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby

Ilustrativní obrázek

Třetí zvýšení sazeb v řadě

Ilustrativní obrázek

Evropské průmyslové PMI za září ukončí letošní sestupný trendČti více
Ilustrativní obrázek

FED MPCM – jakékoliv překvapení má potenciál vyvolat bouři na dluhopisovém trhu a ovlivnit vývoj na FOREXu

Ilustrativní obrázek

Komentář k výsledkům: Philip Morris rostl díky vyšším cenám cigaret a prodejům IQOS

Ilustrativní obrázek

Akcie Unipetrolu se dnes na pražské burze obchodují naposledy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent atakuje 4-leté maximum po víkendové schůzce členů ropného kartelu a Ruska

Ilustrativní obrázek

Philip Morris ČR zveřejnil povzbudivé výsledky hospodaření za první polovinu letošního roku

Ilustrativní obrázek

Představitelé ECB začínají zpívat jestřábí píseň

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.