Šest pádných důvodů podporujících tvrzení, že současný býčí trh stojí na vratkých základech

06:05 | Ne Ro | Diskuze

Současný akciový trh USA je dokonce snad nadhodnocenější, než jakýkoli z vrcholů býčích trhů za posledních sto let.

Foto: Tambako The Jaguar

 

A toto je podstatné si uvědomit, jelikož to může vzít vítr z plachet některým investorům, kteří se momentálně pokouší nepřiznat si, že se vlastně jedná o negativní zprávu. Obvykle budou tito investoři zřejmě protiargumentovat tím, že přípustí, že současné hodnoty sice vysoké skutečně jsou. Nicméně jedním dechem zřejmě dodají, že to je pouze logickým důsledkem toho, že se teď trh nachází na historických maximech.

Mnohem pravdivější obraz stávající situace však obdržíme, srovnáme-li současný trh nikoli s historickými průměry, nýbrž pouze s těmi body v historii, kdy byly akcie na vrcholu býčího trhu. Po provedené analýze rázem vyčteme, že současný akciový trh je více nadhodnocen, než byl v 79 % a že se nachází na 95 % maxim býčího trhu za posledních sto let.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Takovéto vyhodnocení se zdá být o to věrohodnější, vezmeme-li v potaz, že hodnoty srovnáváme šesti různými způsoby. Tak snad následující přehled konečně vezme býkům vítr z plachet:

1. Poměr cena/účetní hodnota (price/book ratio) je 2,8 ku 1. Soubor dat, který se podařilo získat, obsahuje účetní hodnoty od 20. let 20. století. Ve 23 z celkem 29 významnějších maxim na trhu během této doby, byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

2. Poměr cena/tržby (price/sales ratio) je 1,9 ku 1. Data tržeb na akcii jsou k dispozici od poloviny 50. let 20. století. V 18 z celkem 19 maxim na trhu během této doby, byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

3. Dividendový výnos. V 31 z celkem 36 maxim býčích trhů od roku 1900 byl dividendový výnos vyšší, než je dnes.

4. Cyklicky upravený poměr cena/zisk (CAPE ratio, jindy zvané též Shillerovo P/E) je 27,2. Jedná se o poměr prosazovaný Robertem Shillerem z Yale University. V 31 z celkem 36 maxim býčích trhů od roku 1990 byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

5. Tzv. Q-poměr (q-ratio, jindy zvaný též Tobinův koeficient q či Tobinovo q). Poměr zavedl již zesnulý laureát Nobelovy ceny za ekonomii na rok 1981, James Tobin. Jeho koeficient představuje poměr mezi tržní hodnotou společností na akciovém trhu a hodnotou jejich nákladů na reprodukci aktiv. Podle dat shromážděných Stephenem Wrightem, profesorem ekonomie z University of London, a Andrewem Smithersem, zakladatelem britské ekonomicko-poradenské společnosti Smithers & Co., je současný trh více nadhodnocen, než byl v 30 z celkem 36 případů maxim býčích trhů v minulosti, uvažováno od roku 1900.

6. Poměr P/E (poměr cena/zisk) je 25,2 ku 1. Jedná se o pravděpodobně nejčastěji citovaný ukazatel finančního zpravodajství. Poměr byl spočítán na základě dat nashromážděných Shillerem z Yale University (viz výše) a na základě očekávání S&P za druhé čtvrtletí. Hodnota je vyšší než v 89 % maxim býčích trhů v uvažované historii.

Výše tržní ceny akcií není  spolehlivým vodítkem pro to, kudy se trh v krátkodobém horizontu bude ubírat. Nadhodnocené trhy mohou zůstat nadhodnocené po nějakou dobu, či dokonce v nadhodnocování pokračovat. Ale skutečná hodnota stejně nakonec zvítězí. Kupříkladu v prosinci 1996 výše citovaný profesor Shiller z Yale University měl tehdy neznámou, dnes již známou přednášku k Fedu. Jeho analýza zaútočila na mnohé jako na blázny. A trh tehdy ještě další tři roky letěl nahoru. Když pak praskla bublina zvaná dot-com, rázem vypadal jako génius. Koneckonců získal také Nobelovu cenu. Příhodnou podobnost lze nalézt u Bena Inkera, z bostonské společnosti pro investiční management GMO, který přirovnává trh k listu v hurikánu, kdy nikdo neví, kde se list bude nacházet za minutu, natož za hodinu; nakonec však zvítězí gravitace a list dopadne na zem.

Nuže, těšme se ze síly trhu, dokud ještě trvá.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.