Šest maloobchodních řetězců, které se musejí zkonsolidovat, aby přežily

11:24 | V Z | Diskuze

Velké americké maloobchodní řetězce v mnoha různých sektorech se potýkají se závažnými problémy.

Foto: Public Domain

Řetězec Macy’s, který prodává oblečení, módní zboží, hodinky či vybavení pro domácnosti, uzavřel nedávno další obchody. Totéž se týká skupiny Sears Holdings, která vlastní značky Sears a Kmart. Pobočky zavírá i textilní řetězec Gap. Největší americká síť knihkupectví Barnes & Noble odvolala ředitele méně než po roce od jmenování. Obtížím čelí prakticky všechny řetězce s kamennými pobočkami. Nákupní centra jsou zavírána nebo zmenšována. Středně velké e-shopy nedokáží držet krok s giganty, jako jsou Wal-Mart Stores či leader trhu Amazon.com. Podle analytiků se bude muset zkonsolidovat nejméně šest maloobchodních řetězců, přičemž pro spojení přicházejí v úvahu různé kombinace. Píše to server server 247wallst.com.

  1. Barnes & Noble již prakticky nemá šanci na přežití. Tato tradiční síť byla prvním cílem, na který se zaměřil nový žralok na trhu e-commerce, Amazon. Cena akcií Barnes & Noble za posledních deset let poklesla o 50 %, zatímco index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 63 %. Barnes & Noble chce nabídnout i občerstvení a další služby ke zpříjemnění zážitků nakupujících. Ve skutečnosti však pravděpodobně nemůže překonat skutečnost, že dnes již téměř nikdo nenakupuje knihy v knihkupectvích.
  2. Nedávno uzavřené obchody a propad tržeb naznačují, že řetězec Macy’s se již nedokáže udržet v segmentu středně velkých společností, a možná to v současnosti nedokáže ani žádná jiná firma. Těžko říct, kam se zákazníci tohoto segmentu poděli. Možná odešli k Targetu nebo jiné velké společnosti. Rozhodně se však již nikdy nevrátí k Macy’s. Akcie Macy’s za uplynulou dekádu vzrostly o 15 %, zatímco index S&P 500 stoupl mnohem výrazněji.
  3. Řetězce Kmart a Sears utrpěly prakticky největší šrámy ze všech tradičních obchodních domů. Mateřská společnost uzavírá obchody prakticky každý pořád. Vybavení i interiér obchodů jsou zastaralé a firma nemá kapitál na jejich inovaci. Akcie Kmartu za uplynulých deset let spadly o 88 %.
  4. Kromě Barnes & Noble největší ztráty utrpěl řetězec s elektronikou Best Buy. Jeho akcie se v uplynulé dekádě propadly o 28 %. Amazon se přitom v poslední době výrazně zaměřuje na spotřební elektroniku. Best Buy nedokáže nabídnout stejný rozsah produktů jako Amazon ani stejně rychlé dodání zboží.
  5. Textilní řetězec Gap čelí jinému problému. Diverzifikace portfolia na dvě další značky kromě hlavní značky Gap — Banana Republic a Old Navy — přitom firmě nepomohla. Gap zavřel nejvíce obchodů ze všech řetězců, avšak ani tyto kroky nezastavily jeho krvácení. Přesto je Gap jediným řetězem na tomto seznamu, jehož akcie v uplynulých deseti letech výrazně vzrostly – o 52 %. Poslední dva roky však akcie Gapu dramaticky padají.
  6. Řetězec J.C. Penney, který má více než 1 000 obchodů po celých Spojených státech a více než stoletou historii, v poslední době zaznamenal mírný nárůst prodejů. Tržby však stále významně zaostávají za někdejším vrcholem. Odvolaný ředitel Ron Johnson navíc firmu málem potopil. Její akcie se v uplynulé dekádě propadly o 82 %.

Některým řetězcům se však daří dobře. Akcie Wal-Martu za deset let vzrostly o 48 %, což je stále méně než průměr indexu S&P 500. Akcie Costco Wholesale stouply o 23 8 %. Wal-Mart využil své velikosti, značky i tržní síly i v segmentu e-commerce (i když zde byl úspěšný jen částečně, jak ukazuje odkup společnosti Jet.com za 3,3 miliardy dolarů). Společnost Costco vybudovala unikátní síť obchodů přístupných jen pro členy. Pokud by podobný krok chtěl podniknout jiný řetězec, Costco jej navždy připravil o prvenství.

Analytici často uvádějí, že uzavírání obchodů je velmi komplikované. Je zapotřebí vypořádat nájemní smlouvy i odstupné zaměstnancům. S těmito potížemi se však řetězce uzavírající obchody potýkají již dlouhá léta.

Pro některé z amerických maloobchodních řetězců je prostě již příliš pozdě na jakoukoli změnu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Texas Instruments vykázala své hospodářské výsledky za Q4. Akcie oslabují o 5,48 %

Ilustrativní obrázek

United Continental překonala svými výsledky za Q4 očekávání analytiků

Ilustrativní obrázek

Google začíná s prodejem audioknih. Podaří se jí ohrozit zavedenou pozici Amazon?

Ilustrativní obrázek

Apple uvede na trh svůj chytrý reproduktor HomePod 9. února

Ilustrativní obrázek

Rauš na akciích pokračuje!

Ilustrativní obrázek

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Verizon, Procter and Gamble a dalšíČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Sony oslabují v reakci na obavy z možného poklesu poptávky po obrazových senzorech

Ilustrativní obrázek

Carrefour propustí tisíce zaměstnanců a investuje 71 miliard korun do online prodeje

Ilustrativní obrázek

Cena zkapalněného zemního plynu dále roste především díky rostoucí poptávce z Číny

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.