Akcie, jejichž výnosy by mohly překvapit

25.07.2016 14:14 | V Z | Diskuze

Pokud chcete spolehlivě podhodnocený odhad výnosů, obraťte se na analytiky z Wall Street. V současné výsledkové sezóně odhady analytiků podstřelily skutečně dosažené výsledky v 64 % případů, uvádí agentura Standard & Poor’s.

Foto: Public Domain

Historický průměr dokonce dosahuje 66 %. Tento vývoj vede k otázce zda analytici záměrně nestanovují nízká očekávání, aby to ve výsledku vypadalo, že výkonnost firem je veliká. Je obtížné říci, zda jsou akcie skutečně obchodovány za, řekněme, 18-násobek odhadovaných výnosů, nebo zda analytici výnosy podhodnocují, píše finanční časopis Barron’s.

Třicetiletý obchodník Leigh Drogen, který se v začátku své kariéra zaměřoval na sledování trendů pohybu výnosů, tvrdí, že vynalezl lepší metodu odhadování výsledků společností. Drogen, který dříve pracoval pro sociální síť pro investory StockTwits, v květnu 2011 spustil server Estimize, crowdsourcingovou platformu pro odhady výnosů a tržeb. V uplynulém čtvrtletí Estimize zaregistrovala asi odhady pro asi 1 800 akciových titulů od 7 000 přispěvatelů. Estimize uvádí, že u akciových titulů s odhady od nejméně 10 přispěvatelů dosahovala ve dvou třetinách případů přesnějších výsledků než konsenzus analytiků z Wall Street.

Jak mohou nepoučené a nevzdělané masy dosáhnout lepších odhadů než analytici, kteří vystudovali na nejlepších školách, jsou velmi dobře placení a mají přístup k informacím od vedení firem, které pokrývají? Především je třeba říct, že přispěvatelé serveru Estimize nejsou nepoučení. Asi 35 % přispěvatelů tvoří analytici na nákupní straně, jejichž úkolem je vyhledávat nákupní příležitosti pro investiční firmy, zatímco 10 % příspěvků přichází od nezávislých analytiků. Asi 35 % přispěvatelů tvoří neprofesionální obchodníci a experti, např. autoři z analytického serveru SeekingAlpha. Studenti tvoří asi 10 % a 5% jsou lidé z akademické sféry.

Jen 5 % přispěvatelů jsou analytici na prodejní straně, kteří publikují výsledky pro klienty svých firem. Odhady zveřejňované agenturami Thomson Reuters či FactSet přitom přicházejí právě od sell-side analytiků.

ESTIMIZE se snaží zvýšit přesnost svých odhadů i softwarovými algoritmy, které přidělují váhu jednotlivým odhadům na základě důvěryhodnosti přispěvatele stanovené podle přesnosti jeho dřívějších odhadů. Odhady pohybující se výrazně mimo rámec jsou posuzovány přímo zaměstnanci Estimize. Smělé odhady jsou vítány, bláznivé nikoli.

Server Estimize např. poskytuje dlouhodoběji přesnější odhady výsledků společnosti Smith & Wesson Holding než Wall Street. S&W vyrábí revolvery a pušky pro armádu, policii i běžné spotřebitele. Titul podle agentury FactSet sleduje jen šest analytiků, možná kvůli kontroverzní povaze výrobků. Vykázané výsledky přitom překonaly konsenzus analytiků v řádech desítek procent v sedmi po sobě jdoucích čtvrtletích, v průměru o 39 %. Akcie S&W přitom za poslední rok vzrostly o 75 %. Na platformě Estimize tento titul pokrývá více než 100 přispěvatelů, jejichž odhady se v posledních šesti čtvrtletích pohybovaly nad konsenzem Wall Street. Odhad Estimize pro současné čtvrtletí, které končí v červenci, se pohybují 12 % nad odhady Wall Street.

Akcie Facebooku sleduje mnohem více analytiků než S&W, ale přesto se Wall Street již roky mýlí. Estimize poskytl přesnější odhad výsledků Facebooku v 82 % případů.

Na newyorském Manhattanu sídlící Estimize má 18 zaměstnanců a od jednoho ze svých klientů získal kapitál ve výši 10 milionů dolarů. Přispěvatelé mají přístup k platformě zdarma. Zisky Estimize pocházejí z placeného přístupu k odhadům poskytovaného organizacím a společnostem, které využívají data Estimize k obchodování či ke kontrole svých vlastních výzkumů. V uplynulém čtvrtletí tržby generované Estimize vzrostly mezičtvrtletně o 150 %, tvrdí Drogen. Odmítá však uvést přesnou hodnotu tržeb.

Staromódní analytici mohou Drogenovu službu začít využívat podobně jako američtí hráči baseballu, kteří se skamarádili s moderními statistikami. „Pokud vedete baseballový tým, nemůžete přijmout hráče jen proto, že má velké svaly, dobrý švih a skvěle vypadající přítelkyni,“ říká Drogen. „Intuice musí být podpořena i statistikami.“

S&W, Facebook a čtyři další významné společnosti zanedlouho zveřejní své výsledky. Odhady Estimize se pohybují nad predikcemi analytiků z Wall Street. Odhady přitom v uplynulých měsících rostly. Všech šest firem by podle očekávání mělo letos překonat zisk na akcii i tržby z loňského roku. Společnosti přitom v minulosti překonaly odhady serveru Estimize, avšak méně výrazně než odhady analytiků z Wall Street.

Společnosti Activision Blizzard se pravděpodobně podařilo vytvořit další hit – počítačovou hru pro více hráčů Overwatch, uvedenou na trh v květnu. Další dobře prodejné franšízy zahrnují hry Call of Duty World of Warcraft. Na začátku letošního roku přitom Activision Blizzard zakoupila společnost King Digital Entertainment, tvůrce oblíbené mobilní hry Candy Crush. Hodnota akcií převyšuje výnosy více než dvacetinásobně, avšak podle očekávání by mohlo dojít do roku 2020 ke zdvojnásobení zisku na akcii.

Společnost Splunk pomáhá firmám zpracovávat velké objemy dat ze strojů, zařízení a od zákazníků. Její produkty využívá např. fastfoodový řetězec Domino’s Pizza k urychlení zpracování objednávek či poskytovatel kabelových služeb Comcast k přesnějšímu cílení nabídek pro uživatele. Splunk zatím vykazuje nízký zisk, avšak tržby se za poslední dva roky zdvojnásobily a v uplynulém fiskálním roce dosáhly 668 milionů dolarů

Časopis Barron’s na začátku července doporučil akcie Arista Networks. Firma zvyšuje svůj podíl na trhu vysoce výkonných síťových switchů a mohlo by se jí začít dařit i v segmentu rouoteré.

AMN Healthcare Services je personální společnost zaměřující se na zdravotnictví. Na americkém trhu těží z většího rozšíření zdravotního pojištění a poptávky po zdravotnických pracovnících. Americké nemocnice a zdravotnická zařízení nyní s větší ochotou přenechávají správu zaměstnanců externím firmám. Wall Street odhaduje, že zisk na akci AMN letos vzroste o 35 %. V uplynulých pěti letech však odhady Wall Street týkající se AMN byly prakticky vždy podstřelené.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.