Nízká cena ropy nutí blízkovýchodní ropné velmoci poohlížet se po nových zdrojích příjmů a inovacích, které by jim v globální konkurenci zajistily výhodu. Prostředkem, který by federaci emirátů měl pomoci stát se globálním inovačním centrem je v loňském roce založené Muzeum budoucnosti. To bude mít za úkol nejenom odrážet a zpřístupňovat inovace ze všech sfér lidské činnosti, ale také se aktivně podílet na jejich vývoji. Jádrem bude futuristické centrum umístěné v Dubaji, jehož výsledná cena se dnes odhaduje na 136 milionů USD. Stavba by měla být hotova v příštím roce.
V rámci muzea nyní vzniká takzvaná Světová rada pro blockchain, jejíž součástí budou jak státní instituce SAE, tak soukromé společnosti z celého světa, včetně gigantů jako Cisco, IBM, SAP a Microsoft, kterým budou sekundovat i drobné startupy například BitOasis a Kraken. Úkolem rady bude podle prohlášení dubajské vlády zhodnotit dopady této technologie na budoucnost podnikání a světa financí, stejně jako pracovat na jejím dalším rozvoji a uplatnitelnosti.
Za záměry vládců pouštních emirátů patrně nebude pouze akademický zájem o nové technologie, CEO nadace spravující Muzeum budoucnosti, šejch Al Aleeli odhaduje, že investice spojené s blockchain technologií mohou v příštích čtyřech letech celosvětově dosáhnout až 300 miliard USD.