Šéf komise, co se zabývá Babišem a Přibilem: Svoboda médií už tu zase pokulhává. Svými vstupy dokonce možná narušují svobodnou politickou soutěž

06:55 | Alena Štika Hechtová | Diskuze

Před necelými dvěma týdny vznikla v Poslanecké sněmovně vyšetřovací komise, která by měla prošetřit úniky z policejních spisů v souvislosti s tajnými nahrávkami, na nichž hovoří Andrej Babiš a bývalý redaktor MF Dnes Marek Přibil. Jaké výsledky od ní lze očekávat?

Foto: Archiv MP

Přinese nějaké zásadní informace, navíc v předvolebním finálním klání, nebo to bude pouhé „plácnutí do vody?“. Na to jsme se zeptali předsedy této komise Martina Plíška (TOP 09). Mimochodem – právě včera měla tato komise své již druhé jednání.

Je pravdou, že právě Martin Plíšek sám brzdí případná velká očekávání senzačních odhalení, stejně jako však upozorňuje na to, jak je důležité udělat maximum, aby se nastavený a nebezpečný trend v naší zemi zastavil.

 

Kauza, kvůli které komise vznikla, hýbala několik týdnů českými médii i společností. Jakým způsobem ji budete chtít rozmotávat?

Je to velmi široké téma, proto budeme chtít vědět, jaké postoje panují k němu na straně státního zastupitelství i Policie ČR. Obecně, jak se u nás nakládá s důvěrnými a živými informacemi z vyšetřování, kdo všechno se s těmi informacemi seznamuje, jaké existují kontrolní nástroje, toho, zda se dostávají jen k nezbytně nutnému počtu zainteresovaných osob. Chceme zjistit, zda se s takovými informacemi nenakládá v rozporu se zákonem, i jaké existují kárné nástroje v případech, že dojde k porušení zákona v tomto směru. Jaké důsledky jsou s tím spojené.

 

To znamená, že přizvete i další orgány, aby se na vyšetřování podílely s vámi – třeba zpravodajské služby?

Ano, rozsah přizvaných osob zatím ještě mapujeme, ale dá se říci, že je víceméně hotový. Z mého pohledu bude nepochybně dobré, že na první komisi (18.7. – tedy včera) byl přítomen náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild, či náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž. My samozřejmě budeme chtít pozvat ale i ministra vnitra, spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a také Ivo Ištvána. Vyslechnout plánujeme nepochybně rovněž šéfa GIPSu a Bezpečnostní informační služby (BIS). V neposlední řadě doufáme, že se setkáme i se samotnými aktéry: Andrejem Babišem a Markem Přibilem.

 

Neobáváte se toho, že načasováním vzniku komise můžete být podezřelí, že vznikla vlastně jen účelově před volbami? A naopak – nebude vám právě tohle komplikovat práci?

Já si myslím, že všechny poslanecké kluby by mělo zneklidňovat, pokud dochází k únikům informací z vyšetřovacích spisů, k odposlechům a je s nimi nakládáno v rozporu se zákony. Tušíme, že dokonce mohou být tyto informace zneužity k likvidaci politické konkurence v rámci předvolební kampaně. Takže to načasování bych nekritizoval. Jde v každém případě o negativní jev. Já osobně naopak chci, aby se těmto situacím do budoucna předešlo a aby se ty věci řešily systémově. Vím, že z časového hlediska v rámci trvání komise je zřejmé, že už toho skutečně moc nestihneme dořešit, ale minimálně mohou naše závěry posloužit jako podklady pro nejbližší čas.  Ať už tím mám na mysli exekutivní kroky, či legislativní změny v příštím volebním období.

 

Jak vnímáte Česko z hlediska úniků informací v porovnání s jinými zeměmi? Lišíme se nějak zásadně?

Tak je to různé, každé srovnávání by pokulhávalo z mnoha dalších důvodů. Je to však záležitost, která se děje již delší dobu a v poslední době ve větší intenzitě, s tím, že samotné úniky mohou ohrožovat vyšetřování a také může existovat podezření, že tímto způsobem dochází k vyřizování vzájemných účtů mezi politickými soky. To potom narušuje svobodnou soutěž politických stran. A pozor, tím nekritizuju novináře, kteří musí chránit své zdroje, ale ty, kteří jim ty informace poskytují – často aktivně. Může to mít vliv například i na to, že některé kauzy nejsou nikdy došetřeny. To rovněž není v pořádku.

 

Když byste zjistili něco převratného, myslíte, že by to do voleb ještě mohlo zamíchat politickými kartami?

Především musím zdůraznit, že komise nebyla zřízena pro to, abychom voličům pomohli rozhodnout volby. Voličům chceme dodat informace, které jim budou dostupné. Jak s nimi naloží či jak ovlivní jejich rozhodování, je samozřejmě na nich.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?Čti více
Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Ilustrativní obrázek

Čerpacích stanic je nejvíc za posledních 12 let. Přibývají hlavně plničky CNG

Americké indexy v pondělí uzavřely v plusu

Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po ránu s mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.