Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen zadlužením USA

15:43 | E V | Diskuze

Šéf fedu, Jerome Powell, na Ekonomickém klubu Washingtonu, D. C. uvedl, že je znepokojen zadlužením Spojených států. Rozpočtový deficit se blíží jednomu bilionu amerických dolarů. To je hranice, které se mnoho ekonomů obává. Rostoucí úrokové sazby zvyšují náklady na úroky a k znepokojení se přidávají také obavy z případné recese. Podle ekonoma Jeffreyho Gundlacha FED páchá sebevraždu současným nastavením měnové politiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federalreserve

Klíčové body

  • „Jsem velmi znepokojen,“ řekl šéf FEDu Jerome Powell ve čtvrtek.„Jedná se o dlouhodobou záležitost, které bychom bezpochyby měli čelit a nakonec nebudeme mít jinou možnost než se jí postavit čelem.“
  • Celkový dluh USA je přibližně 21,9 bilionů amerických dolarů, ze kterých veřejný dluh představuje přibližně 16 bilionů amerických dolarů.
  • Z části kvůli pokračujícím se zvyšujícím úrokovým sazbám budou náklady na úroky představovat stále větší zátěž.

                                                       Vývoj dluhu Spojených států

                                                             Autor: [US Treasury]

Šéf FEDu, Jerome Powell, je znepokojen narůstajícím dluhem Spojených států.

„Jsem velmi znepokojen,“ Powell řekl na Ekonomickém klubu Washingtonu, D.C. „Z pohledu FEDu sledujeme délku hospodářského cyklu a tohle je náš referenční rámec. Dlouhodobá fiskální neudržitelnost americké vlády není něco, co by se týkalo střednědobého období, které je relevantní pro naše rozhodování.“

Nicméně, „jedná se o dlouhodobou záležitost, které bychom bezpochyby měli čelit, koneckonců nebudeme mít jinou možnost,“ dodal.

Šéf FEDu vyjádřil jisté znepokojení ohledně rozpočtového deficitu, který se blíží jednomu bilionu USD. Této výše se mnoho ekonomů obává, protože podle nich by dluh takové výše představoval problém pro budoucí generace. Roční deficit dosáhl hodnoty jednoho bilionu již dříve v historii, ale nikdy během doby „trvalého“ ekonomického růstu jako nyní a znepokojení zvyšují také obavy, co nastane v případě ekonomické recese.

Celkový dluh USA je ve výši přibližně 21,9 bilionů, přičemž 16 bilionů je v rukou veřejnosti. Z části kvůli pokračujícím zvyšujícím se úrokovým sazbám, úroky na současný dluh můžou představovat větší a větší zátěž.

„Expert na dluhy“ z Wall Streetu a respektovaný finanční prognostik Jeffrey Gundlach se v prosinci nechal slyšet, že FED je na cestě k sebevraždě, když zvyšuje úrokové sazby, zatímco deficit státního dluhu jako podíl HDP roste. Když za běžných okolností deficit roste, FED by podle něj měl úrokové snižovat.

                                                                                                                                  Vývoj státního rozpočtu USA v letech 2000 až 2023

Statistic: Surplus or deficit of the U.S. government's budget in fiscal years 2000 to 2023* (in trillion U.S. dollars) | Statista 

Zdroj: The Financial Times

 

Zdroj:Tomáš Novák Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.