Šéf Boston Dynamics: roboti přivodí větší transformaci světa než Internet

09:02 | Ne Ro | 1 komentář / 1 nový

Umělá inteligence + roboti = čeká nás obrovská změna světa, v němž žijeme.

Foto: Gerd Altmann

Umělá inteligence je rok od roku lepší a roboti dneška nám dávají nahlédnout za oponu budoucnosti, v níž se to bude hemžit vysoce inteligentními stroji. Obraz podobné budoucnosti je ale dvojaký: umělá inteligence a robotika mohou přivodit zlatý věk všem lidem na planetě Zemi; mohou se však i zvrtnout a změnit třeba v něco, co dobře známe z různých katastrofických sci-fi snímků.

Ačkoli letos den zjevné robotizace a s ní spojené naprosté transformace našeho světa ještě nenastal, šéf společnosti Boston Dynamics, Marc Raibert, je přesvědčen o tom, že díky pokračujícímu technologickému pokroku se mílovými kroky blíží. Podle Raiberta roboti vybavení umělou inteligencí způsobí takovou změnu našeho světa, jakou nezpůsobilo ani zavedení Internetu. Internet propojil všechny lidi do jedné velké sítě. Neskutečným způsobem urychlil přenos informací a přístup k nim. A přivolal i transformaci mnoha sektorů byznysu, přičemž některé z nich poslal na smetiště dějin. Moderní robotika ale znamená přerod v něco, kdy nepůjde "jen" o informaci na dosah, nýbrž o manipulaci s fyzickými předměty ve světě na základě zadané informace.

Zdroj: FUT

Zajímavé je, že Raibert hovořil o narušení a přetvoření světa jak ho známe skrze roboty během téže události, kdy došlo k představení robota Sophia od společnosti Hanson Robotics. Sophia se podobá ženě a je prvním robotem na světě, jemuž bylo uděleno občanství. Podle všeho Sophia umí rozpoznávat a napodobovat lidské emoce, což ji činí až neuvěřitelně lidskou, jak jsme psali v našem nedávném článku zde.

Opravdu schopní roboti

Raibert je přesvědčen o tom, že podobnost znamená více než pouhou věrohodnou fyzickou podobu. Myslí si, že se roboti stanou neuvěřitelně užitečnými především až ve chvíli, kdy začnou dobře vykonávat to, co dělají zvířata či lidé. Aby se jim to povedlo, musí být mobilní, šikovní a schopni autonomního vnímání. A pokud bude možno takové roboty označit za dobré, jejich užitečnost a využitelnost vzroste. Raibert se domnívá, že jedna z nejdůležitějších oblastí, kde by mohli být roboti užiteční, je péče o lidi, především o staré.

Společnost Boston Dynamics už dnes vyvíjí roboty, kteří splňují výše uvedená kritéria. Před nedávnem zveřejnila video s robotickým psem SpotMini, jehož vyvíjela. Z videa je patrné, jak věrohodné - tedy psí - jsou jeho kusy neboli pohyby a chování tohoto robota. Vyniká potřebnou šikovností a dokáže se úspěšně orientovat v prostoru, v němž se nachází.

SpotMini ale není jediným robotem, kterého společnost Boston Dynamics představila veřejnosti. Vyvinula totiž i dvojici dvounohých robotů ATLAS a Handle. Firmu Boston Dynamics před časem koupila čínská investiční společnost SoftBank. Boston Dynamics doufá, že bude, s potřebným kapitálem od SoftBank v zádech, moci pokračovat v dalším vývoji svých inteligentních robotů.

Šéf SoftBank, Masayoshi Son, se proslavil svým výrokem, že chce dosáhnout bodu, kdy se roboti stanou chytřejší než lidé. Son též předpověděl, že v horizontu příštích třiceti let spatří světlo světa roboti, jejichž IQ bude 10.000.

V současné době společnosti mezi sebou závodí, aby mohly co nejdříve vypustit své vlastní malé chytré roboty na trh. Mezi dva nedávno představené, masově vyráběné malé roboty, patří třeba robotický pes od Sony a Cozmo od Anki. Tito roboti se sice svým vzhledem člověku nepodobají, ale jsou vybaveni umělou inteligencí a schopností sociální interakce. Pravděpodobné je, že jednu ze skupin robotů budoucnosti budou tvořit i takoví, kteří budou svým fyzickým vzezřením k nerozeznání od lidí a kteří se budou pohybovat po dvou, stejně jako člověk. Pionýrem v této oblasti se ostatně již stal výše zmíněný robot Sophia.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Karel Capek - RUR takovy nas ceka svet..." Namisto yachovani stareho sveta spravneho prerozdeleni a zdraveho hospodareni - opet pro mocne dalsi zbran ktera sama prevezme moc -- nebude svobodny zivot , bude jen utrpeni - vymaneni z toho ceho jsme vzesly , zabyli jsme matku zem !
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu

Ilustrativní obrázek

Recept proti propouštění kvůli automatizaci? Zvýšení výroby

Ilustrativní obrázek

Pentagon využívá umělou inteligenci Google pro identifikaci vojenských cílů. Část zaměstnanců společnosti se bouří

Ilustrativní obrázek

SoftBank už o převzetí podílu ve Swiss Re nejedná, důvody neudala

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síra

Ilustrativní obrázek

Samsung chce mít do roku 2020 funkce umělé inteligence ve všech svých produktechČti více
Ilustrativní obrázek

Důvěra německých finančních trhů v tamní ekonomiku klesá

Ilustrativní obrázek

Letošní úroda je podprůměrná. Nedařilo se obilovinám, bramborám, cukrovce ani máku

Ilustrativní obrázek

Zlomový okamžik pro rozluku EU a VB již tento týden?

Ilustrativní obrázek

Investice do diamantů vstupují do nové éry díky „Diamantové destičce“

Ilustrativní obrázek

Průmyslová výroba v eurozóně na konci léta opět ožila

Ilustrativní obrázek

Slabší zářijová inflace v USA pokračující zvyšování sazeb neohrozí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.