Šéf Applu poprvé navštívil Indii, bojuje o miliardový trh

19.05.2016 16:48 | V Z | Diskuze

Tempo růstu prodejů chytrých telefonů v USA, Evropě a dalších vyspělých trzích se zpomaluje, ale Indie nabízí potenciál pro prodej až miliardy nových zařízení. Není proto žádným překvapením, že CEO Applu Tim Cook míří na první pracovní návštěvu do druhé nejlidnatější země na světě, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Cook během své několikadenní návštěvy, která začíná ve středu, oficiálně otevře nové centrum pro vývoj digitálních map v Hyderabadu a představí akcelerační program pro vývojáře operačního systému iOS v Bangalore, uvedl pro agenturu zdroj obeznámený s plánem Cookovy pracovní cesty. Apple rovněž usiluje o otevření sítě obchodů v Indii, I když není jasné, zda se tímto projektem bude během své návštěvy zabývat i Cook. 

Na indickém trhu se hraje o prodeje více než jedné miliardy smartphonů v nadcházejících pěti letech, tvrdí agentura Counterpoint, zaměřující se na výzkum technologického trhu. S rostoucí saturací čínského trhu a klesající frekvencí výměny chytrých telefonů mezi uživateli po celém světě se Apple, Samsung Electronics i další prodejci začínají zaměřovat na indickou střední třídu, jejíž velikost by se podle odhadů měla do roku 2020 zčtyřnásobit na 200 milionů lidí. V prvním čtvrtletí letošního roku se začaly objevovat známky explozivního růstu v tomto segmentu. Dodávky Applu na indický trh vzrostly o 56 %, ačkoliv celosvětové prodeje iPhonů poprvé v historii poklesly.

 

„Dosavadní výsledky v Indii jsou velmi povzbudivé a věřím, že nabízí ještě mnohem větší potenciál,“ uvedl Cook v komentáři k výsledkům Applu za poslední období. „Vnímám Indii podobně jako Čínu před sedmi let a myslím si, že nabízí opravdu skvělé příležitosti.“

Společnost Apple na žádost o komentář ohledně plánovaného centra přípravu digitálních map a akcelerátoru.

Cookova návštěva podtrhuje výzvy, kterým Apple v Indii již nyní musí čelit. Kromě žádosti o povolení k otevření vlastních obchodů Apple Stores se Apple v Indii potýká s nesouhlasem s plánovaným dovozem a prodejem repasovaných iPhonů. Apple nepatří ani mezi deset největších hráčů v segmentu chytrých telefonu na indickém trhu, uvádí analytik Bloomberg Intelligence Simon Chan. Nejvyšší podíl drží Samsung, následován společnostmi Micromax Informatics, Lenovo (včetně Motoroly) a Intex Technologies (India).

„Cook sem určitě přijede s konkrétním plánem“, uvádí Vishal Tripathi, ředitel výzkumu v analytické agentuře Gartner India. „Vysoko na seznamu jeho úkolů se nepochybně nachází povolení k otevření obchodů Apple Stores v Indii a otázka zrušení zákazu dovozu a prodeje repasovaných iPhonů v Indii. Cook rovněž určitě bude chtít prozkoumat možnosti přesunutí výroby a montáže přímo do Indie.“

Cook se chystá setkat s indickým premiérem Nanendrou Modim. Nejmenovaný zdroj však uvedl, že přesný termín jednání ještě nebyl stanoven, protože se v tomto týdnu konají volby v několika indických státech.

„Druhý největší trh na světě stále ještě nedosáhl dostatečné penetrace, rapidně roste a nabízí masivní příležitosti pro všechny hráče na mobilním poli, na rozdíl od zbytku světa, kde již poptávka po smartphonech slábne,“ napsal ve zprávě analytik Counterpointu Peter Richardson. „Indie je další Čínou.“

Apple disponuje v Číně sítí 33 obchodů, které v minulém čtvrtletí vygenerovaly čtvrtinu všech tržeb. Cookova návštěva v Indii následuje po podpisu smlouvy v Číně minulý měsíc. Apple se chystá v Číně investovat miliardu dolaru do platformy pro spolujízdu Didi.

Klíčovou překážkou, s níž se Apple v Indii bude muset vypořádat, je cena, uvádí Chan. Spotřebitelé v Indii, kde se obvykle telefony kupují za hotovost a operátoři je nenabízejí s dotacemi v rámci tarifního závazku,  nejsou ochotní za mobilní zařízení platit příliš mnoho. Nejlevnější telefon od Applu, začíná na 399 dolarech, tj. asi 9600 Kč, zatímco průměrná cena telefonu v Indii v roce 2018 dosáhne 102 dolarů, tj. asi 2500 Kč, v porovnání se 135 dolary (3300 Kč) v roce 2015, uvádí IDC. Indické ceny tak dosahují asi poloviny světového průměru.

Údaje IDC o prodejích chytrých telefonů z uplynulého čtvrtletí jen podtrhují, že indický trh se stále nachází ve stavu zrodu, a do odhadovaných celkových dodávek ve výši 1 miliardy telefonů za pět let je ještě dlouhá cesta. Prodejci v prvním čtvrtletí v Indii prodali 23,5 milionu telefonů, tj. o 5,2 % více než ve stejném období v roce 2015.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards

Apple by mohl v první polovině příštího roku vydat levnější iPhone SE 2

Vědci Apple poprvé publikovali studii v oblasti samořízených automobilů

Irsko možná začne po společnosti Apple požadovat daň

Apple chce v příštím roce dodat 4 milióny kusů HomePod

Apple zeštíhluje svůj microLED výzkumný týmČti více

OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlic

Venezuelská PDVSA nařídila zaměstnancům snížit náklady o polovinu

Katarská krize ohrožuje spolupráci zemí v Golfském zálivu

Maxim Oreškin: Dohoda OPEC poškozuje ruskou ekonomiku

Katar: Prodloužení dohody zemí OPEC pomůže dále stabilizovat trh

Ilustrační foto

Pro korunu se otevírá pásmo 25,30-25,50 CZK/EUR

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.