Sázky na pokles akcií na Nasdaq vzrostly nejstrměji za poslední rok a půl, CETV se vývoj nevyhnul

14:25 | Ka Ří | Diskuze

Americké burzy v úterý po uzavření obchodování zveřejnily pravidelné půlměsíční statistiky vývoje short pozic. Dle údajů konec prázdnin u investorů znamenal evidentně výrazný nárůst pesimismu. V druhé polovině srpna totiž došlo výraznému nárůstu krátkých pozic na Nasdaq i na NYSE.

Foto: W4T

Oproti stavu krátkých pozic k polovině srpna se jejich počet na NYSE k 31. srpnu zvýšil o 2,02 %. Investoři měli prodáno na krátko celkem 16,78 miliard akcií, čímž se přiblížili letošnímu maximu z poloviny června. Tehdy bylo short 16,87 miliard akcií. Půlměsíční procentuální nárůst shortů byl nyní vůbec nejvýraznější od druhé poloviny května.

Na Nasdaq byl pesimismus ještě výraznější, když se zde objem short pozic zvýšil dokonce o 2,68 %. Analytik Jiří Zendulka doplňuje: „Skokovější nárůst krátkých pozic evidovala burza Nasdaq naposledy v úvodu roku 2016! V absolutních číslech nyní zashortovaných 8,52 miliard akcií je blízké letošnímu největšímu objemu z poloviny června, resp. více sázek na pokles technologických a biotechnologických akcií lze pak vysledovat naposledy až v první polovině loňského roku. Lze říci, že tehdy se řadě investorů sázky vyplatily, jelikož trhy loni před prázdninami korigovaly na několikaměsíční minima. Vývoj by se mohl opakovat. Nasdaq sice v úterý uzavřel na novém maximu, dosavadní intaradenní maxima z července zatím nepřekonal“.

CETV ve vleku trhu

Rovněž akcie Central European Media Enterprises (CETV) zaznamenaly ke konci prázdnin nárůst short pozic. Jejich objem se za dané období zvýšil o 45,6 tisíc akcií. Jiří Zendulka doplňuje: „Po růstu objemu krátkých pozic v druhé polovině června, se nyní u akcií CETV jednalo letos teprve o druhý takový vzestup. Jinak si titul udržuje dlouhodobý trend poklesu sázek na pokles.“

Ke konci srpna bylo short 5,36 milionu akcií CETV. Ve vztahu k celé emisi tedy 3,7 %. Po očištění podílu Time Warner, resp. k free floatu pak zhruba 6,5 %.

Vysvětlivka „short pozice“: Do prodejní (short/krátké) pozice vstupuje investor, který spekuluje na pokles ceny podkladového aktiva. Prodává tedy podkladové aktivum za aktuální cenu s očekáváním, že jej v budoucnu dokoupí zpět za cenu nižší a realizuje tedy zisk. Pro tuto operaci si investor vypůjčuje daný cenný papír od brokera.

CETV a prodej TV NOVA?

K CETV lze zmínit po letech opětovné spekulace týkající se prodeje aktivit v ČR. Některá média o víkendu přinesla neoficiální informace o údajném jednání o divestici. Není prý zatím jasné, zda by se mělo jednat o celou skupinu TV NOVA či například jen o internetový byznys. O aktiva má mít údajně zájem telekomunikační O2.

Doplnit lze, že CETV se již v úvodu července dohodla s United Group na prodeji svých operací v Chorvatsku a Slovinsku za celkem 230 milionů eur (zhruba 6 miliard korun). Jiří Zendulka doplňuje: „Skupina NOVA je zlatým vejcem CETV, tradičně s nejlepším příspěvkem do hospodaření. Případný prodej by příliš nezapadl do koncepce CETV, zvláště když se po dohodnutém prodeji aktivit na Balkáně podaří skupině výrazně snížit své zadlužení a nemá vlastně potřebu získat další hotovost. Prodej by musel být ospraveditelný výraznou cenou, každopádně by jistě přinesl úplné oddlužení CETV a ještě by zbylo například na speciální dividendu.“

Zdroj:redakce, Nasdaq, NYSE, czechcrunch.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.