Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí pro rok 2018

09:43 | Ne Ro | Diskuze

Zatímco většina analytiků zaměřuje své předpovědi jen na události s vysokou pravděpodobností uskutečnění, analytici ze Saxo Bank přinášejí každým rokem i předpověď deseti událostí, které jsou sice relativně nepravděpodobné, které by však v případě své realizace v roce 2018 mohly pořádným způsobem zamíchat kartami. A zdaleka nejde jen o akcie...

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Analytici z kodaňské Saxo Bank samozřejmě vydávají i klasickou předpověď událostí, které se s velkou pravděpodobností odehrají v příštím roce. Ta ovšem není zdaleka tak zajímavá, jako předpověď sice nepravděpodobných, nicméně o to závažnějších událostí jako třeba propad hodnoty širšího akciového indexu S&P 500 o čtvrtinu, obrovský nárůst a následně famózní propad bitcoinu zpět na 1.000 USD apod.

K jakým zničujícím událostem by mohlo v příštím roce dojít, pokud by Štěstěna lidstvo opustila?

1. Výnosy státních dluhopisů USA prudce narostou a Ministerstvo financí USA zavede výnosový limit ve výši 2,5 %

Trh se státními dluhopisy USA se roztaví, načež výnosy ze státních dluhopisů masivně posílí. To přiměje Ministerstvo financí USA nouzově zareagovat. Po 66 letech zruší nezávislost Federální rezervní banky USA, chopí se moci a zavede výnosový limit u dlouhodobých státních dluhopisů ve výši 2,5 %. Tento krok pomůže Trumpově vládě zachovat si tvář před midterm volbami 2018. Nešťastnice Fed bude politiky pranýřována za slabou výkonnost ekonomiky USA, za trh s dluhopisy v zuřivém chaosu a za další zhoršení již tak velké příjmové nerovnosti občanů, způsobené dlouholetým kvantitativním uvolňováním po globální finanční krizi.

2. Japonský jen se propadne a japonská centrální banka bude nucena opustit kontrolu výnosové křivky

Japonská centrální banka loni zavedla kontrolu výnosové křivky (yield-curve control) s cílem udržet výnos 10letých státních dluhopisů na nule. Nicméně rostoucí inflace vytlačí úrokové sazby ve světě (především v USA) prudce nahoru a japonské centrální bance se nepovede udržet zmiňovanou kontrolu, což se projeví především na páru USD/JPY. Americký dolar na páru s japonským jenem posílí na úroveň 150, čímž donutí japonskou centrální banku, aby opustila svou monetární politiku. Následně japonský jen na páru s americkým dolarem prudce posílí až na úroveň 100.

3. Čína zavede ropné futures kontrakty v jüanu, načež jüan posílí o 10 %

Čína je největším dovozcem ropy na světě, což znamená, že by řada producentů ropy uvítala, kdyby se obchodovalo nikoli v americkém dolaru, nýbrž v jüanu. Burza Shanghai International Energy Exchange plánuje v roce 2018 spustit obchodování ropných futures kontraktů v čínských jüanech. Tento krok by měl obrovský geopolitický a finanční dopad. Číně se podaří efektivním způsobem odložit obavy z devalvace jüanu a ohrnout nos nad ropnou supervelmocí USA. Po zavedení ropných futures kontraktů v jüanech jüan posílí o více než 10 % na páru s americkým dolarem, čímž se pár USD/CNY poprvé v historii dostane pod úroveň 6,0. Momentálně se pár obchoduje kolem úrovně 6,6.

4. Index S&P 500 si vzpomene na bleskový propad roku 1987 a propadne se o 25 %

Po roku historicky minimální volatility se zjistí, že se mnohé investiční třídy dostaly do bubliny, kterou ještě zhoršilo pasivní investování, chytré betafondy apod. Ve fondech s "risk parity strategií" se nachází kolem 800 miliard USD a při nízké návratnosti na dluhopisovém trhu budou tyto fondy muset zvýšit své pákové efekty, aby splnili cíle, týkající se volatility. Jsou jako nádoba se střelným prachem, který může vznítit nějaká politická událost nebo šok. To  by mohlo spustit bleskový krach několika trhů, na nichž tyto fondy působí. Tyto fondy by mohly zafungovat jakožto zesilovač v momentě, kdy se investoři začnou hrnout do hotovosti. Výsledkem bude propad širšího akciového indexu S&P 500 o 25 %, čili ve stylu roku 1987, plus smazání řady fondů z povrchu zemského.

5. Výnos třicetiletých státních dluhopisů USA vzroste nad 5 %, jakmile se voliči v midterm volbách stočí vlevo

Trump na politické scéně USA zatím dominoval, ale nezapomínejme třeba na takového Bernieho Sanderse a jeho revoluci, která se začala rýsovat během primárek. Tlak levého křídla se stane v roce 2018 ještě patrnější, a to především v rámci midterm voleb, kdy nespokojená Generace Y dá hlas Demokratům, a to v obou komorách parlamentu. Demokraté se budou snažit stočit politickou debatu od daňové reformy ulevující korporacím ke stimulům pro chudnoucí masy obyvatelstva. Demokraté tak budou prosazovat o to větší populismus, na něhož v případě Trumpa tolik žehrali. Výnos 30letých státních dluhopisů USA se přehoupne přes 5 %.

6. Euro klesne na paritu s americkým dolarem, jakmile se těžiště v EU přesune do středo- a východoevropských členských zemí

Francouzsko-německá tlačení na integrační pilu Evropské unie vyvolá reakci. Lídři členských zemí střední a východní Evropy začnou vyvíjet masivní odpor proti francouzsko-německému nápadu vytvořit společné evropské ministerstvo financí a obrany. Nový rakouský kancléř najde potřebnou politickou oporu u maďarského Viktora Orbána a u dalších členů Višegrádské čtyřky - České republiky, Slovenska a Polska. Toto novodobé "Rakousko-Uhersko" následně vytvoří opozici vůči francouzsko-německé nátlakové politice. Pravděpodobné je, že tato nová skupina členských zemí vytvoří funkční politickou blokádu Evropské rady a rozvíří finanční trhy. Lze očekávat, že euro oslabí na roveň americkému dolaru.

7. Kurz bitcoinu nejprve vylétne na neskutečných 60 tisíc USD, odkud se ve velkém stylu propadne zpět na 1.000 USD

Virtuální měna bitcoin v první fázi roku 2018 dál poletí do závratných výšek, až se nakonec octne na úrovni 60.000 USD. K tomuto posilování jí pomůže aktuální zavádění bitcoinových futures kontraktů. Nicméně Rusko a Čína proti bitcoinu tvrdě zakročí. To způsobí krach bitcoinu, jehož hodnota se velkolepě propadne k původní úrovni 1.000 USD.

8. Jihoafrický rand posílí v důsledku "afrického jara" o 30 %

Vypuzení dlouholetého prezidenta Zimbabwe, Roberta Mugabeho v letošním roce, zažehlo jiskru demokratizace afrického kontinentu. Síly afrického jara, vyzařující z Jižní Afriky, spustí vlnu nečekaných demonstrací, které nakonec donutí konžského prezidenta Josepha Kabilu prchnout ze země. Budou zvoleni noví lídři a zahraniční investoři začnou pumpovat peníze do Afriky. Jižní Afrika se zaskví jakožto hlavní vítěz afrického jara a jihoafrický rand posílí o 30 % na páru s americkým dolarem, eurem a jenem.

9. Akcie Tencent zdvojnásobí svou hodnotu, jakmile sesadí z trůnu Apple coby největší společnost světa

Akcie společnosti Tencent od počátku letošního roku posílily už o 93 %. Také v příštím roce se jejich hodnota zdvojnásobí. Čína otevře své kapitálové trhy a investoři odevšad budou moci nalít svůj kapitál do čínského tyglíku, obzvláště do toho, v němž budou technologické akcie. Explozivní růst společnosti Tencent bude v roce 2018 pokračovat a přinese trhům překvapení ve formě úspěšné monetizace sociální sítě facebookovského stylu WeChat s více než miliardou aktivních uživatelů. Jakmile v příštím roce akcie Tencent posílí - nehledě na již tak obrovskou velikost této společnosti - o dalších 100 %, sesadí z trůnu dosud největší společnost světa - Apple Inc.

10. Rekordní počet žen se dostane do funkcí výkonných ředitelek seznamu nejdůležitějších společností Fortune 500

Stále větší počet žen bude ovládat největší a nejvlivnější společnosti světa. Mnohé korporace po žalobách proti nerovnému postavení žen začnou přehodnocovat své postoje a začnou obsazovat i ty nejdůležitější korporátní pozice ženami. Výsledkem tohoto trendu bude, že koncem letošního roku bude více než 60 CEO nejmocnějších společností světa ze seznamu Fortune 500 ženami. Přitom v letošním roce jejich počet činí 32 a loni byl 21.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.