Saúdská Arábie brání fixaci rijálu na kurz dolaru a omezuje forwardové obchody

09:11 | wa pe | Diskuze

Nízká cena ropy škrtí rozpočet Saúdské Arábie a obchodníci s měnami již začali pochybovat o pevnosti fixace její měny rijálu (SAR) na kurz dolaru. Saúdové se nyní rozhodli, že zabrání měnovým spekulacím na pokles rijálu všemi dostupnými prostředky, uvedla agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

I bohaté blízkovýchodní království musí za současné situace na trzích s ropou začít výrazně šetřit. Státní pokladně rozhodně nepomáhá ani nákladná a jak se zdá neúspěšná vojenská intervence v sousedním Jemenu.

Někteří ekonomové a hlavně obchodníci s měnami se tedy začali více zajímat o ochotu Saúdů bránit sílu rijálu, který je pevně svázán s americkým dolarem již od roku 1986. I přes opakovaná ujištění Saúdskoarabské měnové agentury (SAMA), že nedopustí opuštění pevné fixace, vzrostl v lednu objem spekulací na devalvaci rijálu na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let. Úřední místa nyní omezují objem termínovaných obchodů s měnou a snaží se zvýšit jejich rizikovost.

Saúdská Arábie není jedinou zemí, která má v současné době potíže s udržením fixace své měny na aktuálně posilující americký dolar, jako příklad můžeme uvést Hongkong.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.